Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ratunku! Titanic 3 - wysokie spalanie


Iwmar

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

czy ktoś mógłby pomóc biednej kobiecie w potrzebie i posłużyć fachową radą i podpowiedzią, jak ustawić parametry na sterowniku, by piec śmigał jak należy i by było ekonomicznie? (by pieniądze wydane na ekogroszek docieplały dom, a nie szły od razu w komin? :-)).

Rodzice - kompletni laicy w temacie - kupili piec na ekogroszek i drewno o mocy 25kW, do tego sterownik Titanic 3, podajnik ślimakowy Janpa MS-03 i dmuchawę Domer Dm-80. Kocioł ma za zadanie ocieplić stary poniemiecki dom o pow. 200m2, ściany z zewnątrz nieocieplone, 12 grzejników z termostatami ustawionymi na 3-3,5 + podłogówka jakieś 20m2; nie mam sterownika pokojowego. Ekogroszek Sobianek Gold. Obecnie mamy takie ustawienia, ale piec zżera ok. 50kg/dobę, przesypuje ledwie nadpalony ekogroszek

- nastawa kotła 55^C

- czas podawania 29s

- czas między podawaniem 1min 56 sek

- wydajność dmuchawy 20bieg

- czas przedmuchu w stanie podtrzymania 15s

- czas przerwy w podtrzymaniu 7min

- krotność podawania w podtrzymaniu 01

- tryb pracy pomp - zima

- nastawa CWU - 52^C

- zestaw nastaw ekogroszek zima

Bawiłam się z ustawieniami, kombinowałam, ale naprawdę nie mam pojęcia o tym całym paleniu, błądzę jak dziecko we mgle i do tej pory złotego środka nie znalazłam. Proszę, wręcz błagam o pomoc.

Czytałam sporo na forach i nie ogarniam tematu dmuchawy - niektórzy mają 12 biegów, a u mnie jest 50 (wtf?) i nie wiem, jaki ustawić.

Pomoże jakiś doświadczony i życzliwy znawca tej wiedzy tajemnej? :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

YouTube i filmy np Kamila Miernika, prosto wyjaśnione jak dobrać czasy podawania i przerwy, czyli moc 

Pozdrawiam RedEd 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na poczatek daj 5s podawanie do 30/40 s przerwy , to takie standardowe wyjściowe ustawienia dla dwustanu , jak przesypuje węgiel to za dużo podaje 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Iwmar, jeśli możesz to zapodaj zdjęcia palnika podczas pracy i popiołu w popielniku. Są tutaj koledzy, ktorzy po ocenie tego co się tam dzieje mogą Cie nakierować w którym kierunku zmieniać jakie parametry. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

Panowie, bardzo dziękuję za Wasze odpowiedzi. Spróbowałam, jak pisał shaft7 - 5s podawania do 40s przerwy, ale piec nie chciał osiągnąć temperatury - "nie dogrzał" do zadanej. Zaczęłam kombinować i aktualnie mam tak:

- nastawa kotła 55^C

- czas podawania 10s

- czas między podawaniem 45 sek

- wydajność dmuchawy 25bieg (z 50)

- czas przedmuchu w stanie podtrzymania 15s

- czas przerwy w podtrzymaniu 17min

- krotność podawania w podtrzymaniu 01

- tryb pracy pomp - zima

- nastawa CWU - 52^C

- zestaw nastaw ekogroszek zima

Co dziś zaobserwowałam - przy w/w parametrach jak odsłoniłam dmuchawę na "1 półksiężyc" (w mojej dmuchawie są takie otwory, które wyglądają jak półksiężyce) tj. słabe 1,5cm odsłoniętej powierzchni dmuchawy w najszerszym miejscu, to piec potrzebował aż 1,5h, żeby dogrzać do 55^C. Gdy osiągnął 55^C przeszedł w "spoczynek"/podtrzymanie na 7min, temp. spadła do 54^C, piec się włączył. Czy taka proporcja - 90min pracy i 7min spoczynku jest "zdrowa" dla pieca i dmuchawy, ich "żywotności"?

Następnie zmieniłam stopień zasłonienia dmuchawy na 1,5 półksiężyca = 2cm odsłoniętej powierzchni w najszerszym miejscu i tym razem piec dogrzał do 55^C już w 30 min i przeszedł w spoczynek na 7min, a zatem proporcja wynosiła już 30min pracy do 7min spoczynku. Niestety przy w/w parametrach zaczęły być widoczne pojedyncze spieki - zdjęcie poniżej. Poczekam z obserwacją spieków do jutra, niech trochę pohula, ale gdyby się pojawiły - to w którą stronę iść?

Czekam na sugestie ;-)

 

 

dmuchawa_23_11.JPG

IMG_5089.JPG

IMG_5090.JPG

IMG_5091.JPG

IMG_5092.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ile będzie stał zależy od zapotrzebowania na ciepło , jak chcesz zeby szybko dochodzil do zadanej to zostaw przesłonę dmuchawy w tej drugiej pozycji , takimi spiekami się nie przejmuj , pilnuj kopczyka , jak będzie nisko to dodaj 1s w podawaniu lub skróć przerwę o 5s 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On by dużo szybciej dochodzil do zadanej gdyby został wyczyszczony :) 

IMG_5092.JPG

ciekawe jak wyglada sytuacja na wymienniku tam drzwiczki jedne lub dwie wyżej .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.