Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik pokojowy z PWM jak się sprawdza?


RedEd

Rekomendowane odpowiedzi

Jak w tytule, ktoś używa sterowania pokojowego z funkcją PWM np Auraton Libra itp. 

Interesują mnie wrażenia z komfortu cieplnego przy danych instalacjach co: podłogowe, grzejnikowe i elektryczne maty lub promienniki. 

Edytowane przez Ryszard
Dodano prefiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Danfoss Link. Podlogowka i kaloryfery.

Ogolnie OK.

Przebije temperatury przy naslonecznieniu i podlogowce. Sloneczko jest szybsze od bezwladnosci podlogi. Nie zdaza sie ze temperatura spadnie ponizej zadanej. Uzywane razem z obnizeniem nocnym o 0,5C. Wyprzedzenie wylaczenia i grzania dostosowujac do ustawionego czasu.

 Kaloryfery stabilnie, blad okolo 0,2-0,3C.

Podlogowka i kaloryfery razem z pogodowka na mieszaczach 3d. Temperatura do regulacji srednia dobowa a nie aktualna/chwilowa.

Rozdzial na instalacje z bufora.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info. Zastanawiam się czy zakupić taki sterownik do instalacji grzejnikowej do obniżania temperatury obiegu w przypadku przegrzewania pomieszczeń, instalacja z bufora z zaworem 3D i pogodówką, irytuje mnie dyskomfort zanim temperatura spadnie do "grzania" 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie sa tanie zabawki po pierwsze. Dwa ja juz nie wyobrazam sobie wygody i ekonomii bez nich.

Kazdy regulator przypisany do strefy. Strefa to moze byc pokoj z jednym grzejnikiem, jedna petla lub dwiema itd. ale moze byc tez np. salon z kuchnia i dajmy szesc obiegow podlogowki lub cale otwarte poddasze.

Regulator nie zwalnia z rotametrow i regulacji hydraulicznej kazdej petli.

Przy grzejnikach „zwykla” glowica tez sie sprawdzi (jedna lepiej inna gorzej).

Sam system nie obniza temperatury czynnika w instalacji (od tego jest 3d i pogodowka). On tylko „dozuje” = PWM tyle ciepla ile jest wymagane do utrzymania zadanej temperatury. Jak zjedziesz z pogodowka za nisko to zaden regulator ciepla nie wytworzy.

Komunikacja po jakims WiFi - baterie (2-3lata).

Innych producentow nie znam / nie oceniam pewnie tez dziala. Chetnie poznam. Danfoss znam z przemyslowki to dobre rozwiazania.

 

Edytowane przez PioBin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam stref tylko jeden zawór 3D. Obawiam się głowic termostatycznych elektronicznych ze względu na działanie zamknij / otwórz, dlatego pomyślałem o sterowniku pokojowym z PWM, mogę jeszcze zaryzykować sterownik pokojowy dedykowany do mojego i2 i wtedy ustawić proporcjonalne sterowanie zaworem, zastanawiam się co lepsze. 

Na pewno następna instalacja będzie inaczej zrobiona, tej oprócz kotłowni nie przerabiałem poza wymianą jednego grzejnika... 

Siemens i Danfos to inna liga. Jak znajdę system z głowicami proporcjonalnie sterującymi przepływem (np ustawianie minimalnego otwarcia) to zastanowię się nad modernizacją, na te chwile myślę czy zmienić starego Auraton - a na takiego z PWM czy może na Techa RI-1 po rs... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Glowice (te Danfossa) nie dzialaja on/off tam jest mikro silniczek ktory otwiera proporcjonalnie trzpien zaworu i zwieksza/zmniejsza przeplyw  proporcjonalnie do zapotrzebowania. Podobnie do tradycyjnej glowicy gazowej. Wczesniej mialem Honeywell - nie polecam, glosne i otwieranie ze nie mogly trafic w zadana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki to bardzo przydatna informacja. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@PioBin możesz "pokazać" elementy swojego systemu tzn co steruję i czym? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Danfoss Link CC - panel (sterownik) glowny jeden dla calego domu. Tam konfigurujemy wszystko.

Danfoss Link Connect - glowica na grzejnik (mierzy temperature i moze pracowac samodzielnie)

Danfoss Link HC - regulator PWM podlogowki (element wykonawczy do sterowania silownikami na belkach rozdzielacza, nic nie mierzy). Ma wbudowane 2x wejscia/wyjscia do urzadzen zewnetrznych.

Danfoss Link Icon - odczyt temperatury ze strefy/pomieszczenia, wykorzystywane do podlogowki (HC) lub grupy grzejnikow.

Inne akcesoria, adaptery, przekazniki, wzmacniacze - ja nie mam.

Jestem poza domem wiec zdjecia jezli bys potrzebowal to na weekendzie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.