Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik pokojowy z PWM jak się sprawdza?


RedEd

Rekomendowane odpowiedzi

Jak w tytule, ktoś używa sterowania pokojowego z funkcją PWM np Auraton Libra itp. 

Interesują mnie wrażenia z komfortu cieplnego przy danych instalacjach co: podłogowe, grzejnikowe i elektryczne maty lub promienniki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Danfoss Link. Podlogowka i kaloryfery.

Ogolnie OK.

Przebije temperatury przy naslonecznieniu i podlogowce. Sloneczko jest szybsze od bezwladnosci podlogi. Nie zdaza sie ze temperatura spadnie ponizej zadanej. Uzywane razem z obnizeniem nocnym o 0,5C. Wyprzedzenie wylaczenia i grzania dostosowujac do ustawionego czasu.

 Kaloryfery stabilnie, blad okolo 0,2-0,3C.

Podlogowka i kaloryfery razem z pogodowka na mieszaczach 3d. Temperatura do regulacji srednia dobowa a nie aktualna/chwilowa.

Rozdzial na instalacje z bufora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info. Zastanawiam się czy zakupić taki sterownik do instalacji grzejnikowej do obniżania temperatury obiegu w przypadku przegrzewania pomieszczeń, instalacja z bufora z zaworem 3D i pogodówką, irytuje mnie dyskomfort zanim temperatura spadnie do "grzania" 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie sa tanie zabawki po pierwsze. Dwa ja juz nie wyobrazam sobie wygody i ekonomii bez nich.

Kazdy regulator przypisany do strefy. Strefa to moze byc pokoj z jednym grzejnikiem, jedna petla lub dwiema itd. ale moze byc tez np. salon z kuchnia i dajmy szesc obiegow podlogowki lub cale otwarte poddasze.

Regulator nie zwalnia z rotametrow i regulacji hydraulicznej kazdej petli.

Przy grzejnikach „zwykla” glowica tez sie sprawdzi (jedna lepiej inna gorzej).

Sam system nie obniza temperatury czynnika w instalacji (od tego jest 3d i pogodowka). On tylko „dozuje” = PWM tyle ciepla ile jest wymagane do utrzymania zadanej temperatury. Jak zjedziesz z pogodowka za nisko to zaden regulator ciepla nie wytworzy.

Komunikacja po jakims WiFi - baterie (2-3lata).

Innych producentow nie znam / nie oceniam pewnie tez dziala. Chetnie poznam. Danfoss znam z przemyslowki to dobre rozwiazania.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam stref tylko jeden zawór 3D. Obawiam się głowic termostatycznych elektronicznych ze względu na działanie zamknij / otwórz, dlatego pomyślałem o sterowniku pokojowym z PWM, mogę jeszcze zaryzykować sterownik pokojowy dedykowany do mojego i2 i wtedy ustawić proporcjonalne sterowanie zaworem, zastanawiam się co lepsze. 

Na pewno następna instalacja będzie inaczej zrobiona, tej oprócz kotłowni nie przerabiałem poza wymianą jednego grzejnika... 

Siemens i Danfos to inna liga. Jak znajdę system z głowicami proporcjonalnie sterującymi przepływem (np ustawianie minimalnego otwarcia) to zastanowię się nad modernizacją, na te chwile myślę czy zmienić starego Auraton - a na takiego z PWM czy może na Techa RI-1 po rs... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Glowice (te Danfossa) nie dzialaja on/off tam jest mikro silniczek ktory otwiera proporcjonalnie trzpien zaworu i zwieksza/zmniejsza przeplyw  proporcjonalnie do zapotrzebowania. Podobnie do tradycyjnej glowicy gazowej. Wczesniej mialem Honeywell - nie polecam, glosne i otwieranie ze nie mogly trafic w zadana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki to bardzo przydatna informacja. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@PioBin możesz "pokazać" elementy swojego systemu tzn co steruję i czym? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Danfoss Link CC - panel (sterownik) glowny jeden dla calego domu. Tam konfigurujemy wszystko.

Danfoss Link Connect - glowica na grzejnik (mierzy temperature i moze pracowac samodzielnie)

Danfoss Link HC - regulator PWM podlogowki (element wykonawczy do sterowania silownikami na belkach rozdzielacza, nic nie mierzy). Ma wbudowane 2x wejscia/wyjscia do urzadzen zewnetrznych.

Danfoss Link Icon - odczyt temperatury ze strefy/pomieszczenia, wykorzystywane do podlogowki (HC) lub grupy grzejnikow.

Inne akcesoria, adaptery, przekazniki, wzmacniacze - ja nie mam.

Jestem poza domem wiec zdjecia jezli bys potrzebowal to na weekendzie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.