Skocz do zawartości
IGNOROWANY

DEFRO CALORI 20kW + APC K Slim USTAWIENIA ?!


saker2k8

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. To mój pierwszy post jak i pierwszy piec na pellet więc prosze o wyrozumiałość.

Niestety nie było mnie przy rozpalaniu nowego pieca , a instrukcja nie za wiele mi pomaga.

Otóż nie mam jeszcze podłączonych czujników pokojowych a sterownik APC K Slim w porównaniu do starego Argona2 jest baaaaardzo rozbudowany.

Zauważyłem że piec za bardzo się nagrzewał i zjadał za dużo (chyba) pelletu bo przez 2 ostatnie tygodnie tj od 15.10.2021r. do 24.10.2021r. zżarł 15 worków pelletu 😕 nie wiem czy to dużo czy mało ale dzisiaj jak czyściłem piec to popiołu jak na pellet było dużo.

Przyzwyczajony do ekogroszku zacząłem szukać ustawień podawania, przerw itd. W starym piecu miałem ustawione podawanie przedmuchy przerwy do perfekcji i teraz liczę że ktoś wytłumaczy mi prosto o co chodzi z pelletem. Jaki powinien mieć piec nadmuch, jakie przerwy, ile czasu podawania żeby ładnie się wypalał.

Do tej pory zmieniłem moc kotła ze 100 na 60%, wydłużyłem czas przerw 35-65 sek i zmieniłem czas podawania od 3-5sek. Przerwa 10-12min.

Temp zaworu 4D (na siłowniku) zadana według krzywej pogodowej - pogodówka włączona

Jest włączony tryb PID i teraz moje pytanie czy nawet jeżeli zmieniam cos w ustawieniach to ten tryb sam i tak dobiera wszystko na podstawie swoich algorytmów itd ?

Czy założenie czujników pokojowych + elektrozaworów wyeliminuje problem skoków temperatury i tak duże spalanie ?

Chodzi mi o to żeby na wykresie nie było dużych skoków temp kotła i zawór nie był otwarty non stop albo był otwarty minimalnie no i o ile to możliwe ograniczyć spalanie 🙂 Ponieżej zdjęcia popiołu i sterownika.

 

IMG_20211021_213556027.jpg

IMG_20211022_101340588.jpg

IMG_20211024_180843701.jpg

IMG_20211024_180854433.jpg

IMG_20211024_180921114.jpg

IMG-20211022-WA0002.jpg

Edytowane przez saker2k8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strasznie czarno w tym kotle!

Spalanie jest tragiczne. Nie wiem czy Ty tak pozmieniales czy od poczatku tak bylo (az sie nie chce wierzyc).

Co do rownej kreski zapewnij staly nie szarpany odbior ciepla przez instalacje dom, pozniej ewentualne korekty sterowania silownikiem zaworu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

O jakich kolega workach pisze 15 kg czy 25 kg

Ja mam palnik pelletowa o mocy 25 kw zamontowany w kotle hefa eko plus z 2008 roku

Moc maksymalna to 30 % czyli 7,5 kw
Spalanie dziś 18 kg pelletu no name

Zawór 3d sterowany pogodowo
Temp. Minimalna 35 stopni

Kocioł ustawiony na 73 stopnie histereza 8 stopni

Za temperaturę w pokojach odpowiadają głowice a za temp. Główna w domu termostat pokojowy który pilnuje żeby nie przegrzac pomieszen

Za temp. powrotu dba wymiennik płytowy roznica między temp. Wyjścia a powrotu to tylko 10 stopni,

Przy takich temp. zewnętrznych powyżej 6 stopni to raczej odbiór nie będzie stały

Faktycznie kocioł masz zapaskudzony

Te spiralę odpowiadają za czyszczenie

Masz ochronę powrotu, i jaka masz temp. Na powrocie

Jaka masz histerezę

Pozdrawiam




Wysłane z mojego moto g(6) play przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Histereze mam na 1*C

No też mi się wydawało że pellet powinien być czysty po 2 tygodniach palenia 😕

Może przywrócę ustawienia fabryczne? 

A dlaczego mam taki ubrudzony mocno piec? Pellet jest dobrej jakości. Popiół też nie ma zadnych spieków. Popiół jak z papierosa w sumie. 

Gdzie tkwi błąd? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co z ochroną powrotu ???

Wysłane z mojego moto g(6) play przy użyciu Tapatalka

Przywróć ustawienia fabryczne

Moc maksymalna ustaw na 30 %

Temp. Za 3d 35stopni

Ustaw na kotle 70 stopnie

Histereza 8 stopni

Ten syf to pewnie to efekt pracy na małej mocy

Weź porządnie wyczyść kociolek

Co steruje podłogowka ??? Masz RTL czy sterownik kotła ??


Wysłane z mojego moto g(6) play przy użyciu Tapatalka

Sorry doczytałem masz 4 d więc przy temp. Rzędu 30 stopni na podłogowe masz powrót kotła odgrzany

Do sprawdzenia jaka winna być temp. zasilania na podłogowke

Jak nie masz sterowania podłogowka

To rozważ montażu termostatu pokojowego



Wysłane z mojego moto g(6) play przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, mkaczko napisał:

jaka masz temp. Na powrocie

Jest pokazana na zdjęciu.

Daj ustawienia fabryczne i reguluj współczynnkiem. Ustaw moc kotła na razie na 50%. Czy masz instalację nawiewną do kotłowni? Pokaż zdjęcia instalacji w kotłowni.

I dołóż sterownik pokojowy, tylko dedykowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok to przywrócę fabryczne i dam moc kotła na 50%

jakim współczynnikiem regulować? PID? Pogodowka ? Czy po prostu sama moc kotła +/-? 

Nie mam żadnego nawiewu w kotłowni. Jedynie jest wentylacja + okno co widać. A fotki instalacji podeślę jak wrócę z pracy. 

Mam 3 pompki:

Jedna na CWU (boiler) - bieg 1

Druga od podłogówki (12 sekcji) - bieg 2

Trzecia od grzejnikow (dwa mam w piwnicy i po jednym w łazience) - bieg 2 (na pierwszym biegu nie ma siły dopchnąć wody do grzejnika na piętrze. 

Termostaty pokojowe już mam kupione razem z elektrozaworami firmy SALUS przewodowe kabel 2 żyłowy. Będą 4 w sumie. Po jednym na piętro + osobno w sypialniach. Łazienki zostają na manualu.

Naczynie wyrównawcze na piętrze.

Boiler stojący 140l - temp zadana 50*C

Ochrona powrotu wyłączona. 

Do ogrzewania mam jakieś 115-120m2.

Na zaworze 4D mam skręcony na 3 - 27*C. 

Edytowane przez saker2k8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawiew do kotłowni obowiązkowy. Swoja drogą ciekawe który serwisant Ci to uruchomił.

 Czytaj instrukcję str. 16 pkt 9.3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawiew do kotłowni? To co mam tam wiatrak wstawić? 

Nie wiem jaki serwisant bo mnie nie było przy odpaleniu. Ale widocznie serwisant z niego jak ze mnie baletnica skoro piec zostawił na 100% i wszystko na max poodkrecane.

Edytowane przez saker2k8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wentylacja nawiewna. Jak nie wiesz jak wygląda to poczytaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.