Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Problem z zaworem trójdrogowym


marcysiek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam problem z zaworem trójdrogowym - moja instalacja to piec gazowy Buderusa GB132T pracujący w układzie zamkniętym + kominek z płaszczem wodnym pracujący w układzie otwartym - przekazywanie energii poprzez wymiennik ciepła. Pierwotnie instalacja zawierała tylko piec gazowy - na oryginalnej instalacji od developera wykonałem kilka lat temu (robił to oczywiście hydraulik) podłączenie kominka z płaszczem - nastąpiła modyfikacja instalacji i dołożenie wymiennika ciepła plus cała reszta: zawory, pompy, sterownik.

Kominka używam ostatnio bardzo rzadko, ale mój problem polega na zatykającym się zaworze trójdrogowym - zawór ustawia się tylko w jednym położeniu co oznacza, że mogę mieć ciepłą wodę tylko w jednym układzie, albo CWU albo CO - żeby ciepła woda pojawiła się w drugim układzie muszę zawór ręcznie przestawiać (kombinerkami) i tak za każdym razem co jest strasznie uciążliwe - jesienią i zimą kilka razy dziennie trzeba przy nim siedzieć i przepuszczać ciepła wodę a to do mycia, a to w kaloryfery. Oczywiście sam zawór wymieniany był już kilka razy i przez jakiś czas działał ok, ale po ok. 6 miesiącach problem znów wraca - koszt wymiany zaworu to za każdym razem ok 400 PLN. Do tego w tej sytuacji woda tłoczona do układu CWU jest zbyt gorąca - np 70, 80 stopni, co grozi nawet poparzeniem dzieci.

Specjalista o konserwacji pieca wspominał mi, że problem leży w zaworach zwrotnych na instalacji kominkowej bo podobno przez nie w układzie pojawiają się jakieś podciśnienia z którymi zawór trójdrogowy sobie nie radzi. Zalecał nawiercenie zaworów zwrotnych, ale ile jest w tym prawdy nie wiadomo - ja nie jestem w tej dziedzinie ekspertem, ale inny hydraulik który miał się podjąć naprawy stwierdził, że to bzdura. Niestety ów hydraulik nie pojawił się w celu naprawy i kontakt z nim zaginął.

Moi sąsiedzi mają takie same piece i instalacje, ale bez kominków z płaszczem. W ich sytuacji taki problem zupełnie nie występuje. 

Szukam pomocy i wsparcia w wyjaśnieniu co tak naprawdę jest tutaj problemem. Jestem zainteresowany także nawiązaniem kontaktu z osobą z okolic Łodzi, która będzie w stanie wyeliminować ten problem.

Dziękuję za wszelkie podpowiedzi, Pozdrawiam.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego opisu wynika,że zaworu 3D w twojej instalacji używasz do przełączania grzania obiegów CWU lub CO. Do takiego celu stosuje się zawory przełączające. Czy ten zawór 3D ma siłownik? Jak możesz wrzuć tu zdjęcia instalacji,będzie łatwiej coś doradzić.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wrzuci zdjęcia to się okaże

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór 3D jest częścią pieca i służy do przełączania obiegów CWU i CO.

Na zdjęciach jest sam zawór i mechanizm jaki jest na nim zapięty - sterownik.

1633940269107.jpg

1633939670514.jpg

1633939688269.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dorzuciłem zdjęcie instalacji wymiennika ciepła przy piecu. Kominek ma na pierwszym piętrze naczynie wzbiorcze otwarte.

zawór zwrotny widzę tylko jeden - na powrocie między wymiennikiem (przed pompą) a powrotem do pieca.

 

Popatrzyłem na instalację i narysowałem jak to wygląda - przynajmniej na moje oko, a nie jestem fachowcem.

Mam nadzieję, że to pomoże.

instalacja.JPG

1633950670010.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za sugestie.

Założenie zaworów zwrotnych na zasilaniu i powrocie CO będzie problematyczne gdyż wymaga odstawienie kotła od ściany i odłączenie wszystkiego - no chyba że dla sprawnego hydraulika to nie problem.

Jeszcze raz dzięki. Pozdrawiam

Mam jeszcze pytanie o jeden element instalacji - na zasilaniu z kominka jest jakiś zawór albo filtr - zaznaczyłem na zdjęciu - oznaczenie AMG 10, DIN25, PN20...czy to zawór zwrotny czy też jakiś filtr?

Dzięki za sugestie1633950670010.thumb.jpg.5cfa93ac56131b783d5ab64706533f1d.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To filtr skośny.88b8f1b324fa1312de7e0b5cc236a24e.jpg

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, czyli mój problem polega na braku przedstawionych powyżej zaworów zwrotnych sprężynowych na zasilaniu i powrocie z pieca i na zasilaniu miedzy wymiennikiem i piecem.....czyli woda się cofa do pieca i blokuje zawór - czy ja to dobrze rozumiem?

Dzięki za potwierdzenie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.