Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Defro Hydropell 8kW często się rozpala


Krzywap

Rekomendowane odpowiedzi

Witam fachowców! Zmieniliśmy u rodziców kocioł na Defro Hydropell 8kW i mamy z nim problem, a właściwie z jego konfiguracja. Problem polega na tym, że kocioł często się rozpala, nawet 3 lub 4 rady na godzinę. A dzieje się tak dlatego że kocioł po rozgrzaniu szybko osiąga temperaturę zadaną 65°C i wchodzi w tryb modulacja, w trakcie której temperatura dalej rośnie i gdy wzrośnie do ok. 68°C wchodzi w tryb standby i wygasa. Po kilku minutach spada do 62/63°C i rozpoczyna się rozpalanie. Czy ktoś jest w stanie pomóc z jego ustawieniem? W sterowniku (NG01) nie widzę opcji zmiany histerezy, a czytałem że właśnie ją prawdopodobnie trzeba zwiększyć.
Tak jak pisałem Kocioł 8kW, instalacja zamknięta, zawór mieszający jako ochrona powrotu na 50°C zawory termostatyczne na wszystkich grzejnikach (4 panelowe i 2 drabinki),  mieszkanie 40m². 
W sterowniku jest dużo parametrów do ustawiania, ale tylko kilkanaście jest opisanych w instrukcji. 
Za każdą pomoc będę bardzo wdzięczny!

Screenshot_2021-10-07-09-47-23-884_com.google.android.apps.docs.jpg

Edytowane przez Ryszard
Dodano prefiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmniejsz moc ręcznie. Strona 17 instrukcji sterownika. Dlaczego nie zadzwonisz na serwis.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moc zmniejszona do minimum na samym początku, tak samo próby z kalibracja ślimaka/wentylatora +/- też mało dają. Do serwisu na razie nie dzwoniłem, ponieważ sami montowaliśmy i obawiam się że nie pomogą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otwórz termostaty jak masz na grzejnikach. Pokaż zdjęcia jak to masz podpięte. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy odkręconych na max głowicach przy grzejnikach jest troszkę lepiej, ale w mieszkaniu idzie się ugotować, a chyba nie o to chodzi aby ogrzewać powietrze za otwartymi oknami. 

Co do zdjęć to dopiero jak będę u rodziców, ale jest to prosta instalacja: za piecem zasilane podłączone z powrotem zworem mieszającym a potem boiler na zaworze kulowym otwartym do połowy aby coś było otwarte gdy wszystkie grzejniki się zamkną i rurki miedziane do grzejników. 

Były próby z wszystkimi kombinacjami grzejniki-boiler tzn. zamknięcie max, otwarcie max i trochę otwarte trochę zamknięte itd. 

Podejrzewam że po prostu grzejniki nie nadążają oddać dość szybko ciepła na (małe) mieszkanie i wraca gorący powrót co powoduje wzrost temperatury na piecu. I gdy wzrośnie o ok.3st°C powyżej zadanej, wygasza się. Gdyby zwiększyć tę histerezę to wydłuży się praca którą regulowałbym mniejsza dawka pelletu i może chociaż zmniejszyła by się częstotliwośc rozpalań. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za duży kocioł do tej powierzchni + dodatnie temp na zewnatrz i kocioł będzie się przegrzewał( brak odbioru energii).

Po wygaszeniu kotla pompa CO pracuje, czy się wył? 

Jak nie znajdziesz w sterowniku histerezy kotła, to na okresy przejsciowe prace kotła od regulatora pokojowego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po wygaszeniu pompa cały czas pracuje. No właśnie o to chodzi że nie mogę znaleźć histerezy, w sterowniku jest dużo parametrów które można zmienić, ale są nie opisane i nie wiadomo który za co odpowiada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak znajdziesz parametr, który odpowiada za pracę pompy CO po wygaszeniu , to tym sposobem kocioł nie włączy się za szybko.  Zadzwoń do serwisu i niech Ci wytlumaczą gdzie co szukać. 

Edytowane przez Trener40
Literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Tak, w menu systemu skróciłem czas rozpalania i stabilizacji oraz wstępny załadunek ślimaka, bo wcześniej było tak że czasami podczas rozpalania temperatura już przekraczała zadaną i piec się wygaszał. 

Zmniejszyłem też czasy podawania ślimaka podczas pracy, stabilizacji i modulacji. Oczywiście wentylator też trochę zmniejszyłem. Dzięki temu kocioł jest bardziej stabilny i rozpala się tylko wtedy kiedy ja chcę, a nie jak wcześniej 10 razy na godzinę.

Edytowane przez Krzywap
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, wiem jak może zdenerwować te ciągłe rozpalanie, a do tego grzałka dostaje po du..e i może szybciej skończyć swój żywot. Wieczorem podrzucę Ci jakie ustawienia mam u siebie. 

A powiedz najpierw czy próbowałeś z ustawieniem mocy na pierwszy stopień? Możesz opisać jak wygląda cały proces łącznie z temperaturami jakie osiąga na poszczególnych trybach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, u siebie mam takie ustawienia

C01 - 0.6
C02 - 0.4
C03 - 0.6
C11 - 0.2
T03 - 20
T04 - 240
T06 - 120 

W menu systemu wystarczy poprzestawiać.

Tylko na wszelki wypadek zapisz sobie oryginalne wartości. Jak już pozmieniasz to ustaw moc na 1 i rozpalaj. Jak coś to pytaj.

 

Screenshot_2021-10-07-09-47-23-884_com.google.android_apps_docs.thumb.jpg.e44289f3a95bfe0b2fa7b7e88eb937d9.jpg

Edytowane przez Krzywap
Pomyłka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,, dzięki dziś pójdę sprawdzić, tak było ustawione na 1 stopień i trochę lepiej ale za często i tak się załaczał,, 

mam nadzieje ze teraz będzie lepiej a wiesz może który odpowiada za pompkę? Bo mnie się wydaje ze za wcześnie się wyłącza jak już osiągnie temperaturę.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie wiem. A pompa Ci się wyłącza jak osiągnie jaką temperaturę, zadaną? Pompa powinna pracować dopóki temperatura nie spadnie o kilka stopni poniżej zadanej (histereza). 

Jaką temperaturę pracy masz ustawioną? 

Możesz też pozmieniać wartosci w kalibracji ślimaka i wentylatora w menu modyfikacje, żeby dopasować wiatr do ilości podawanego pelletu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wrażenie, że u mnie wcześniej nie pomógł by za wiele, a po zmianie ustawień już nie potrzebuje bo jest ok.

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to tak podobnie jak u mnie. 

Daj znać czy pomogła zmiana ustawień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę ustawić wyższą temperaturę zadaną na 70 albo 75 stopni. Nie ma Pan bufora więc niech się kocioł nagrzewa do wyższej temperatury i stygnie zgodnie z ustawioną histerezą np. 20 stopni. Pojemność wodna kotła przy takiej histerezie zapewni odpowiedni zapas energii zgromadzonej w kotle. Jeżeli posiada Pan czujnik temperatury spalin to proszę sprawdzić jaka jest temperatura tych spalin przy maksymalnej mocy. Wartość temperatury spalin przy maksymalnej mocy jest podana w DTR kotła. Jeżeli zmierzona temperatura spalin jest wyższa od np. 140 stopni to znaczy że za dużo jest podawane paliwa do palnika i trzeba wprowadzić korekty do sterownika (kaloryczność paliwa czy wydajność podajnika)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spytam ponownie

Po co piec ma się rozpalić jak spadnie w nim temperatura?

Ogrzewanie jest po to żeby piec ma ciepło czy po to żebyście w domu mieli ciepło?
Jeżeli w domu ciepło to niech piec się wygasi i niech się rozpalić dopiero jak w domu temp spadnie poniżej progu komfortu

Termostat pokojowy kosztuje nawet mniej niż 100zł, niektóre z nich potrafią ustawić naprawdę bardzo fajne ustawienia jak np tech st 292, różne godziny na każdy dzień tygodnia, dokładność temp i histerezy do 0,2 stopnia

Po co się męczyć z protezą jak można tanio rozwiązać problem tak jak się należy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.