Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Nowa instalacja CO dylemat?


arkoarek

Rekomendowane odpowiedzi

Zaczynam powoli ogarniać instalację w domu

Instalacja grawitacyjna ze wspomaganiem pompką przy zasilaniu grzejników na piętrze i dół ogrzewanie podłogowe druga pompka

zastanawiam się gdzie lepiej dać pompkę z zaworem różnicowym?

Na zasilaniu czy na powrocie ?

kocioł zasypowy 20kw dom 150m2 4 obwody podłogówki po 80m długości na rozdzielaczu z rotametrami i pompką góra 4 grzejniki 1800w plus 30m podłogówki i wymiennik CWU 130l

Kocioł z zapasem bo palę tylko drewnem więc realna moc  będzie mniejsza

i tak się zastanawiam  czy nie lepiej było by zrobić pompkę na powrocie  czy normalnie na zasilaniu

myślę też czy naczynie wzbiorcze otwarte zrobić na końcu pionu zasilania czy może połączyć z powrotem?

Może bym i ogarnął normalnie tę instalację ale zależy mi na tej grawitacji (częściowej) bo to wieś i co jakiś czas wyłączają prąd

Żeby nie gasić za szybko w piecu specjalnie rury rozprowadzone są na różnych poziomach aby trochę pracowało grawitacyjnie

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli w planie są dwa obwody grzewcze to nie możesz zainstalować pompy na powrocie - pompy będą wtedy podłączone szeregowo a tak być nie może. Rura do naczynia osobna od kotła, nie trzeba łączyć z powrotem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@arkoarek A czy ty tego kotła to w najbliższym czasie wymienić nie musisz? Bo są klasy 5, ale wtedy żeby tym dobrze palić to ludzie sobie bufory dokładają.

Jeżeli kocioł musisz wymienić to szkoda się bawić w jakieś modernizowanie kotłowni i zrobić to razem z wymianą kotła. No chyba że musisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten kocioł zakładam bo mam darmowe drewno na wiele lat, własny las  w planach mam założenie bufora jak coś m się trafi rozsądnego, na razie mam zbiornik 300l ale to niewiele Docelowo za kilka lat bufor grzałka i fotowoltaika ale na razie trzeba coś sklecić

Tak naprawdę to będzie jeden obwód z jedną pompką  a druga będzie w rozdzielaczu na mieszaczu

Tak jak na załączonej grafice gdzie by było lepiej zastosować pompę w miesci 1  czy 2?

Scan.jpg

Edytowane przez arkoarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Źle - miałeś napisane jak to zrobić. Osobna rura do naczynia, pompa na powrocie nie może być. W tym układzie nie ma kontroli nad temperaturą CWU(będzie zbliżona do temp na kotle), za to będzie dogrzany powrót, co ma znaczenie jeżeli ma być palone drewnem. Trzeba będzie wyregulować hydraulicznie przepływ przez wężownicę(odpowiednio zdławić)

image.thumb.png.a82c0d37146b2ab2353be75c9fa74cc6.png

1 godzinę temu, arkoarek napisał:

Tak naprawdę to będzie jeden obwód z jedną pompką  a druga będzie w rozdzielaczu na mieszaczu

Czyli tak naprawdę dwa obwody

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na kontroli temperatury CWU aż tak bardzo nie zależy a nawet wyższa temperatura jest wskazana, poprostu na dłużej ciepłej wody wystarczy (np przy przepalaniu latem) zawsze miałem bez kontroli i jakoś się nikt nie poparzył jeszcze

A co najwyżej tak jak napisałeś dogrzeję powrót (oby tylko nie zaburzyć grawitacji)

nie napisałem ale standardowo pompka na obejściu z zaworem różnicowym będzie wiec czy ten zawór zwrotny na zasilaniu będzie konieczny?

bo ten na powrocie z podłogówki to rzeczywiście by się przydał  (dzięki za podpowiedź)

pompki kupiłem elektroniczne wiec mam nadzeję będą same dobierać moc do ciśnienia to chyba nie aż tak dużego oddziaływania na drugą pompkę

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem czemu upierasz się na tą pompę na powrocie skoro Ci napisałem że tak być nie powinno. Jak zamontujesz pompy w szeregu to mówiąc potocznie będą się one "przeciągać" i będą pracować z większą mocą niż powinny i pracowałyby przy poprawnym zamontowaniu. I nie ma znaczenia czy są to pompy elektroniczne czy inne. Zawór zwrotny na CO jest klapowy - umożliwia przepływ grawitacyjny. Zaworu różnicowego nie musi być - pompa w postoju stawia małe opory i również umożliwia przepływ grawitacyjny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@arkoarekZobacz instrukcję do kotła na drewno. Od rozdziału 16 masz sposoby jego podłączenia, żeby zachować gwarancję i żeby miało to ręce i nogi. Oczywiście musisz mieć osobne grupy z pompami i zaworami 3d na grzejniki i podłogówkę.

https://mora.com.pl/Instrukcje/Instrukcja_obslugi_Atmos_C18_20_30_40_50S_PL.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.10.2021 o 11:00, hajtaler428 napisał:

Nie rozumiem czemu upierasz się na tą pompę na powrocie skoro Ci napisałem że tak być nie powinno. . Zaworu różnicowego nie musi być - pompa w postoju stawia małe opory i również umożliwia przepływ grawitacyjny

Nie upieram się aż tak bardzo spokojnie mogę ją założyć na zasilanie Dlatego czekałem na podpowiedź

Z tym że zaworu różnicowego może nie być to się nie  trochę nie zgodzę  wyjście rura 6/4 a otwór w pompie ze 3/4 to przecież na zdrowy rozsadek nie zbyt dobry pomysł tym bardzej ze na tym forum piszą ze grawitację na 2 calach robią (ja tam zrobiłem na 5/4 i hula w drugim domu

mam już zawór z obejściem wiec go wykorzystam  zawsze lepiej niż gorzej

W dniu 1.10.2021 o 12:31, mkwapisz napisał:

@arkoarekZobacz instrukcję do kotła na drewno. Od rozdziału 16 masz sposoby jego podłączenia, żeby zachować gwarancję i żeby miało to ręce i nogi. Oczywiście musisz mieć osobne grupy z pompami i zaworami 3d na grzejniki i podłogówkę.

https://mora.com.pl/Instrukcje/Instrukcja_obslugi_Atmos_C18_20_30_40_50S_PL.pdf

może to jest jakiś sposób na instalację ale ja muszę zrobić zabezpieczenie w razie braku prądu aby cześć grzejnikowa działała grawitacyjnie zawór 3d rozumiem przy podłogówce ale przy grzejnikach? regulację temperatury to na kotle się pilnuje jak jest ciepło to się pali na pół gwizdka jak zimno to nic nie zaszkodzi jak na grzejniki pójdzie 75 st Tak samo z CWU jak ją zagotuje to mi na dłużej starczy

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.