Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Odpowietrznik koło pompy obiegowej


piotrleszek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

w mojej kotłowni muszę wymienić cieknący zawór kulowy . Przy okazji chciałem rozwiązać problem powietrza zbierającego się w rurach w okolicach pompy zakładając odpowietrznik. Aktualnie pompa zainstalowana jest w pionie, zasilanie instalacji jest poniżej wyjścia z pieca, więc woda płynie z góry na dół.

Rozważam następujące warianty:

Wariant 1 - pompa nadal w pionie, ale odpowietrznik zainstalowany nad nią po stronie ssącej pompy (słyszałem, że odpowietrznik może wtedy zaciągać powietrze do układu).

Wariant 2 - pompa w poziomie, odpowietrznik po stronie tłocznej (ponoć pompa w poziomie gorzej się odpowietrza).

Te dwa warianty wynikają z bardzo ograniczonego miejsca za kotłem.

Pozdrawiam serdecznie
Piotr

obecnie.jpg

wariant_1.jpg

wariant_2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak teraz ci się instalacja „sama” zapowietrza to dodanie odpowietrznika niewiele zmieni.

Uklad zamknięty czy otwarty?

Edytowane przez PioBin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurczę ja też mam podobny problem z niby zapowietrzeniem się pompy kotłowej. 

Tylko zauważyłem np że ważny jest bieg pompy. Im szybszy bieg tym większe syczenie. Tak jakby pompy po stronie obiegów grzewczych i pompa kotłowa się gryzły. 

Jest na to jakiś sposób?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam bardzo ale mam straszny zapierdziel w robocie.
Sambor już pisaliśmy kiedyś w jednym wątku o mojej instalacji. Jest ogólnie słabo zrobiona. Gdybym nauczył się lutować to może bym ją sam przerobił wg Waszych rad. Ale cykam się trochę.
A pewnie jeszcze lepiej jakbym wypieprzył te zawory 4d i 3d i wstawił sprzęgło hydrauliczne. Niestety mam inne wydatki i nie stać mnie na takie przeróbki, które zresztą tanie nie będą. Prawda?
Wracając do tematu, wklejam aktualny schemat instalacji. Coś trzeba przenieść/przerobić jakoś? Czytając forum wnioskuję że czasami jakaś pierdoła może wnieść dużo poprawy w działaniu instalacji.
Pozdro

schemat kotłownia.jpg

Edytowane przez dhany
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zz za pompa cwu. Nie wiem dlc od razu za pompa ale jestIMG_20210810_070944.thumb.jpg.5ab9b1a1153a4d02f8ec3fd4b1f6cc37.jpg

Zz za pompa kotłowa też jest IMG_20210810_071009.thumb.jpg.8ac1850cde6cb3e1cb11dcaebdcd9175.jpg

A teraz następny zz jaki znalazłem IMG_20210810_072704.thumb.jpg.45f5dea1ea4e30c3c7d109068254457e.jpg

I teraz ten nieszczęsny powrót z podłogówki IMG_20210810_073133.thumb.jpg.6852de73342f7512ba3bd600677d1f14.jpg

To ostatnie zdjęcie tak słabo zrobiłem i w razie co to jest pompa cwu

I teraz Twoja niebieska linia to jest sposób w jaki powinny być poprowadzony powrót z podłogówki? A jakby go wpiął w powrót z grzejników jeszcze przed 4d?

I czy np nie przeszkadza że kotłowa ma za sobą jeszcze rurę powrotną z cwu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobrze to zz to założę na powrocie z podłogówki. 

Czyli będzie dwa. Jeden na zasilaniu podłogówki i drugi na powrocie.

A gdzie dokładnie wpiąć ten powrót.? 

Tam gdzie narysowałeś czyli za pompę kotłowa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale nie ma jakiejs wytycznej do tego że np kotłowa ma być ostatnia a powroty z obiegów przed nią albo na odwrót? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. To super. 

A myślisz że te pompa kotłowa przestanie się zachowywać tak jakby ciągnęła powietrze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurczę aż nie mogę się doczekać pierwszego uruchomienia po zmianach 😁

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.