Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaki sterownik do zaworu 3D?


Dozy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Drobnymi kroczkami podłączam ciepłociąg do domu. Zasilanie w ciepło będzie z kotła podajnikowego spoza domu.

Na początku myślałem aby zamontować zwykły sterownik, który włączałby bądź wyłączał pompę tak aby temperatura w domu utrzymywała się na zadanym poziomie. 
Jednak teraz zacząłem się zastanawiać, że przy takim sterowaniu temperatura może trochę skakać w granicach jednego stopnia, co na dłuższą metę może zacząć być niewygodne.
Rozważam nad zastosowaniem zaworu 3D oraz sterownika, który regulowałby temperaturą zasilania grzejników. Czy domyślacie się o co mi chodzi?
Jeśli temperatura w domu zbliżałaby się do zadanej na sterowniku to wtedy ten regulując zaworem mieszającym zmniejszałby temperaturę wyjścia na instalację tak aby jak najdłużej utrzymać pracę pompy, oczywiście nie przegrzewając pomieszczeń.
W uproszczeniu, na zwykłym sterowniku instalacja miałaby pracę dwustanową, a ja chcę sterownik regulujący moc instalacji (coś jak PID w sterownikach kotła). ;)

Czy moglibyście polecić mi jakieś takie cudeńko? 🙂

PS.
Jeśli miałby pogodówkę to byłoby super.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siłownik na zawór 3d + czujnik temperatury wewnętrznej/zewnętrznej+ sterownik który to obsłuży

https://krakfach.pl/pl/p/Zestaw-silownik-AFRISO-ARM-343-sterownik-silownika-TECH-I-1/1226?ceneo_spo=true&utm_source=ceneo&utm_medium=referral

 

Edytowane przez hajtaler428
  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za szybką odpowiedź. 

A czy ten sterownik potrafi działać samodzielnie czy tylko ze sterownikiem kotła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samodzielnie. Jeśli sterownik kotła obsługuje siłownik i pogodówkę to wystarczy sam zawór z siłownikiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj o tym że zawór 3D generalnie steruje tylko temperaturą jaka idzie na układ. Nie masz ochrony powrotu na tym kotle, w każdym bądź razie nic o tym nie napisałeś w poście ani w opisie jak wygląda instalacja przy kotle. Wylicz też sobie jaka ma być temperatura zasilania grzejników, aby w domu był komfort. U mnie na ten przykład w domu grzejniki są mocno  przewymiarowane, dzięki czemu puszczam na nie w największe mrozy max 43C

Czy to co masz w opisie zgadza się z tym co grzejesz. Bo piszesz o domu, a w opisie masz warsztat. Chyba że masz warsztat i ciągniesz dodatkowo do domu.

Afriso ma gotowe zestawy, także grupy pompowe do tego celu. Podłączasz skrzynkę i nie kombinujesz. Sterowniki i siłowniki także są dostępne. Ale ten co masz na piecu Argos Pid+ to chyba takie rzeczy ogarnia. Chyba że już są wykorzystane.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem po co i na co i jak działa zawór 3D. 🙂
Nie przypuszczałem, że ochrona powrotu (lub jej brak) ma jakiekolwiek znaczenie, dlatego nic o tym nie wspominałem.
Jeśli miałbym wyliczać temperaturę grzejników, to prędzej zamontowałbym sam zawór 3D bez siłownika i ustawił go "na oko", i potem biegałbym do piwnicy kręcąc tym zaworem częściej niż podkładałem do śmiechiucha. Bo przecież temperatura na dworze też się zmienia i to bardzo różnie - jak sami wiecie. 🙂
Prościej byłoby zostać przy tym termostacie wł/wył pompę grzejnikową, ale jestem polakiem, więc kombinuję. 😁

Napisałem na wstępie w pierwszym poście, że podłączam ciepłociąg do domu, a źródło ciepła jest poza domem. ...nie czytałeś, hehe 🙂
Przy kotle mam 4 pompy: Circula 25/60 na ciepłociąg, Circula 25/60 nagrzewnice, Circula 25/60 obieg kotłowy, Omnigena 25/40 podłogówka (kupiona z grupą pompową). Wszystkie połączone równolegle z wyjścia zasilania kotła, żadnych zaworów różnicowych i innych "pierdół". Jeden zawór 3D (ten do podłogówki) Afriso ATM 366 i jeden zawór zwrotny na powrocie z grupy podłogówki.
Ciepłociąg ma długość ~50m, w tym 23m Uponor 2x32x2,9/140 w ziemii, reszta w budynkach PE-Xb 32x3 w otulinie 35-06.

Po odbiorczej stronie ciepłociągu wymiennik 40-płytowy 85kW o powierzchni wymiany 1.28m². Bo w warsztacie mam instalację zamkniętą z glikolem o stężeniu ok 40%, a w domu - otwartą z wodą i dwiema pompami, w tym osobno na grzejniki i CWU.
W domową instalację wpinam się tak aby móc zaworami kulowymi odciąć śmiechiucha (ale zostawiam go w pogotowiu w razie jakichś awarii z dostawą prądu).

Zawór 3D Afriso ARV 384 i siłownik ARM 323 posiadam z wcześniejszego zastosowania jako ochrony powrotu. Jednak w praktyce okazało się, że takie rozwiązanie obarczone jest jedną istotną niedogodnością, więc zastąpiłem to dodatkową pompą.

Puki co chyba wychodzi na to, że ten zawór i siłownik jednak nie znajdą zastosowania w instalacji domowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego nie? Twój zamysł jest dobry, zawór i siłownik masz więc jeśli w sterowniku nie wykorzystujesz obsługi mieszacza lub sterownik obsługuje więcej niż jeden mieszacz to nic nie potrzebujesz kupować. Jeśli nie da rady do sterownika kotła, to dokupić sam sterownik mieszacza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale sterowanie mieszaczem w Argosie to raczej prosta wersja jedynie ze strefami czasowymi. Tam nie ma automatycznej regulacji nastawy temperatury. A ja chciałbym aby temperatura sama się korygowała względem zapotrzebowania na ciepło, dosłownie tak jak to ma miejsce w PID - jeśli kocioł dochodzi do temperatury zadanej to palnik zmniejsza moc, a jeśli temperatura spada to palnik przyśpiesza. Tak samo chciałbym żeby kręciło zaworem - jeśli w domu robi się cieplej to temperatura za mieszaczem powinna stopniowo maleć, a gdy robi się chłodniej to mieszacz co jakiś czas podnosi temperaturę dopóki nie wyczuje przyrostu ciepła w domu.

I właśnie taki sterownik chciałbym kupić. Tylko z ich opisów nie mogę się doczytać czy "ten czy tamten" ma tą funkcję której ja chcę. 🙂

 

PS.

Czy 500W straty na ciepłociągu to dużo? Chyba nie, bo patrząc na kocioł o ~80% sprawności to z 24kW mocy 4800W ulatywało przez komin. Ale nie wiem czy to tak się liczy czy jakoś inaczej. 🙂

Edytowane przez Dozy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zostaje Ci dokupienie oddzielnego sterownika. Ten Tech z podanego linku tak działa - ustawiasz krzywą grzewczą i na jej podstawie sterownik kręci siłownikiem aby ustawić temperaturę zasilania odpowiednią dla temperatury zewnętrznej

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dziękuję ślicznie. 😊

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.