Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zasilanie podłogówki - przed czy za zaworem 4D ?


Meniu

Rekomendowane odpowiedzi

Wzorcowy schemat instalacji dla C.O, C.W.U i podłogówki który znalazlem na forum wyglada jak poniżej.

 

Zastanawiam się co pogorszyło by /zmieniło wpięcie zasilania podłogówki z przed zaworu 4D tak jak zasilony jest zbiornik CWU.

Zawor 4D może mieć siłownik lub też nie. Czy to ma znaczenie?

Dlaczego podlogówka zasilana jest za zaworem 4D a nie przed ?

 

post-32948-0-83771700-1516830980.jpg.0c1c5a79290f406c08b555cabca646c2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo sprawi że nie bedzie działała ochrona powrotu - zimna woda z powrotu podłogówki (<30st) będzie kierowana wprost na powrót kotła. Schemat jest poprawny, nie ma co wymyślać koła na nowo

Siłownik na 4d zbędny jeśli na grzejnikach będą zawory termostatyczne. Bardziej przydałby się na 3d do podłogówki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siłownik a na 4D nie będzie. Doświadczalnie ustawi się go w takiej pozycji aby powrót kotła był dogrzany a jaka temp wyjdzie wtedy na grzejniki/podlogowke zobaczymy. Liczę, że bedzie chociaż te 40 stopni żeby mieć mały nadmiar ciepla na zasilenie podłogówki i dogrzanie pomieszczeń z grzejnikami w zimniejsze dni.

Glowice terrorystyczne beda zamontowane.

Silownika na 3D nie będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Ale na podłogówkę raczej nie powinno puszczać się więcej jak 30 stopni no może max 32 więc po co te 40 stopni ? przecież to nawet ekonomi w tym nie ma a jak myślisz o tzw rwanym grzaniem to jeszcze gorzej , zostaw ten 4 drogowy nim ustawisz temo podłogi nisko od 25 do 30 stopni i tak to ma iść całe lata .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, berthold61 napisał:

Ale na podłogówkę raczej nie powinno puszczać się więcej jak 30 stopni no może max 32 więc po co te 40 stopni ? przecież to nawet ekonomi w tym nie ma a jak myślisz o tzw rwanym grzaniem to jeszcze gorzej , zostaw ten 4 drogowy nim ustawisz temo podłogi nisko od 25 do 30 stopni i tak to ma iść całe lata .

Tu bardziej chodzi mi temp na grzejniki żeby bylo z 40 stopni na zimne dni. Normalnie to pewnie z 32-35 wystaczy bo też pompa C.O ma pracować cały czas z termostatami na grzejnikach z wyjatkiem dwoch grzejnikow łazienkowych ktore beda mialy tradycyjne zaworki.

Temp jaka bedzie szła na podłogę to bedzie regulował zawór 3D. Nie bedzie to oczywiście 40 stopni lecz tak jak piszesz 25-30 z ciągłą pracą pompy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Meniu napisał:

Silownika na 3D nie będzie.

Jak nie planujesz silownika(chyba że w przyszłości) to 3d daj termostatyczny (ATM Afriso lub VTA Esbe) z zakresem 20- 43st

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61
6 godzin temu, Meniu napisał:

Tu bardziej chodzi mi temp na grzejniki żeby bylo z 40 stopni na zimne dni. Normalnie to pewnie z 32-35 wystaczy bo też pompa C.O ma pracować cały czas z termostatami na grzejnikach z wyjatkiem dwoch grzejnikow łazienkowych ktore beda mialy tradycyjne zaworki.

Temp jaka bedzie szła na podłogę to bedzie regulował zawór 3D. Nie bedzie to oczywiście 40 stopni lecz tak jak piszesz 25-30 z ciągłą pracą pompy.

Ja to mam w ten sposób rozwiązane że w rozdzielaczu jest pompka oraz zawór 4 drogowy natomiast na powrocie kotła jest druga pompka która chodzi nonstop i 65 stopni tłoczy rurami oraz poprzez bojler dwupłaszczowy dla ochrony powrotu a w rozdzielaczu podłogówki dochodzi 65 stopni i zaworem ustawiam na 28 stopni (to wystarcza na 80 proc czasu grzania i efekt tego że na powrocie mam 57 stopni na kaloryfery poddasza też 65 ale tam są termostaty i wszystko hula jak ta lala , jednynie jak siarczyste mrozy przyjdą to po 3 dniach dopiero ustawiam zawór 4 drogowy podłogówki na 30-32 stopnie ale to już ostatecznie bo nawet przy mrozach minus 20 w domu jest 24 stopnie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Ja mam na parterze podłogówkę ale też dwa kaloryfery które działają ale od 5-ciu lat są zamknięte a na poddaszu mam kaloryfery więc to instalacja mieszana ale prosta i działa bardzo dobrze .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.