Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterowanie piecem De Dietrich mcr ii 24-28 mi, automatyka


Leep

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry!

Kupiłem mieszkanie z gotową instalacja (patrz opis profilu).

Po pierwszej zimie i rachunkach za okres grzewczy podjąłem decyzję o zainwestowaniu w system sterowania piecem/ogrzewaniem, jako, że nie było takiego w ogóle.

Poczytałem trochę, i wiem czego potrzebuje, ale nie wiem które systemy ze sobą "gadają". Pewnie mi pomożecie?

Po pierwsze - termostat pogodowy, który nie działa na zasadzie przekaźnika 1/0, tylko który porozumiewa się z piecem i reguluje temperaturę wody w systemie płynnie, nastwą pieca, np. po protokole OpenTherm (który podobno ten piec wspiera. Mało info w necie na ten temat). Termostat musiałby mieć czujnik/termometr na zewnątrz, najlepiej bezprzewodowy.

Po drugie - termostaty grzejnikowe, które będą automatycznie przymykały, otwierały zawór wody przy grzejniku w odpowiednim pokoju w zależności od zadanego harmonogramu (termometry wbudowane w głowicę lub bezprzewodowo).

Dodatkowo jakieś sprzężenie zwrotne, żeby na przykład jakbym chciał podnieść temp we wszystkich pokojach a temperatura wody ustawiona termostatem pogodowym była za niska aby to osiagnac, lub analogicznie odwrotna sytuacja.

Mam w domu bramkę zigbee i korzystam z Home Assistanta, więc wszystkie rozwiązania, które ogranicza ilość dodatkowych urządzeń są mile widziane. Nie widzę sensu na przykład termostatu dedykowanego od De Dietrich za 1000 zł, skoro wystarczy bramka opentherm do pieca i wysylanie dwustronne informacji po wifi lub zigbee do bramki i do tej samej bramki termometry - wewnatrzny i zewnętrzny. Tutaj nie mam na razie pomysłu, interface opentherm <=> zigbee chyba nie istnieje?

Ktoś może kombinuje w tym kierunku?

Macie państwo koledzy jakieś rady?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj na wstępie muszę Cie zmartwić nie tędy droga do oszczędności . Stary dom bez ocieplenia czy chcesz czy nie nie da się go nagrzać w 5 minut . To co chcesz zrobić było by dobre do domu nisko energetycznego .  Twoim przypadku bardzo duża akumulacja konstrukcji a jednocześnie brak ocieplenia wymusza pracę systemu grzewczego w sezonie praktycznie cały czas bo to co budynek odda podczas postoju kotła będzie potem musiał nadrobić kiedy będziesz chciał podnieść temperaturę . Praca instalacji ogrzewania w takiej sytuacji  przypomina trochę rejs transatlantykiem a niestety nie motorówką , czyli zmiany subtelne rozciągnięte w czasie ale cały czas grzanie . Różnica pomiędzy ekonomią a komfortem w takim przypadku to max 3 C temperatury w mieszkaniu . Przy takich wymogach budynku najlepiej sprawdza sie to co masz czyli termostaty na grzejnikach i modulacja mocy kotła w zależności od temperatury zasilania .

W poszukiwaniu oszczędności sprawdź ocieplenie strychu nad Twoim mieszkaniem jeżeli trzeba to dociepl skosy dodatkowa wełną nawet od środka również ściany murowane szczytowe można docieplić od środka i skoro już mieszkasz jakiś czas to pewnie zorientowałeś się jak są wykorzystywane lokale sąsiadujące z Twoim okresowo, stale i czy w ogóle są ogrzewane . Jeden pustostan załatwia wyższe rachunki wszystkim sąsiadom jak jest nieogrzewany bo pomiędzy mieszkaniami brak przegród termicznych .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze wybrałem drogę do oszczędności - ścian mam może z 20%, reszta to dach, który jest odpowiednio ocieplony, mieszkanie to całe piętro, dwa piętra sąsiadów grzeją mi drewniana podłogę, stryszki obłożone watą i nie o izolacje tu chodzi, bo tego nie zmienię/lepiej nie zrobię, tylko właśnie o sterowanie mi chodzi i o tym jest temat.

Pytanie moje dotyczy konkretnych rozwiązań, ogólny plan rozpisałem, ale jest to zrobione na podstawie reaserchu w sieci, a nie wiedzy i doświadczenia.

Systemu sterowania nie mam żadnego.

Proszę o pomoc w wyborze konkretnych rozwiązań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj ponownie .

Biorąc pod uwage parametry kotła jaki posiadasz i dobraną do niego instalacje obawiam się że żadne super sterowanie tu nie pomoże i trzeba zacząć od podstaw .Kocioł ponad 25 kW na 78 m2 z minimalna mocą jaką może pracować 6,8 kW . Liczyłeś sobie zapotrzebowanie na ciepło ? Ile gazu zużyłeś w sezonie grzewczym ? Ile razy kocioł się uruchamiał na dobę ?

To sa wszystko podstawy które świadczą o prawidłowej lub nieprawidłowej pracy układu . Jeżeli układ chodzi nieprawidłowo bo jest np. źle dobrany , wyregulowany , wykonany to żadne sterowanie z kosmosu tu nie pomoże . Co to znaczy że kocioł jest bez sterownika ? każdy kocioł gazowy ma swój sterownik  bo inaczej by nie działał .

Co do osprzętu to nie kombinuj tylko kup dedykowane do kotła , tego szukasz?

https://allegro.pl/oferta/czujnik-zewnetrzny-bezprzewodowy-dedietrich-ad-251-7540718536?reco_id=31cdf078-b624-11eb-ba8c-000af7f643e0&sid=041047f9c36843e364ecb91b45c568a2755aa386fe7e14ee7421a14291fbf951

To za przeproszeniem pierdółka i tak potrzeba moduł radiowy jak ma to działać wszystko bezprzewodowo , tu masz trochę 

https://sterownikitech.pl/sklep,11,producent-sterownikow-de-dietrich.html

indywidualne sterowanie grzejnikami to chyba najdroższy biznes bo to musi pasować do hydrauliki i sam nie zrobisz trzeba kupić.  przykłady

https://allegro.pl/oferta/smart-glowica-termostatyczna-wifi-meross-dodatkowa-9964801426?offerId=9964801426&inventoryUnitId=HILxGqFTKz9D77YFFY-w-w&adGroupId=YzE3MzdkOTUtMjBlNi00ZGMyLWFkYzEtM2Y0MGNhNWU1NjNhAA&campaignId=NjEyZTFhMjYtNzIwOC00OWZiLTk2NmMtZTJkYzMwZmY3NGY3AA&sig=84def02d90154794aee65346aac41d48&utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_content=wybrane&utm_source=google&utm_medium=ads&gclid=CjwKCAjwhYOFBhBkEiwASF3KGTl-1uxePejflJnwjYuxs8S-azdHTyMYBgF4KhmXM_iTCCsqMu80qRoCE3sQAvD_BwE

https://grzanieplus.pl/kospel-silownik-termoelektryczny-bezpradowo-zamkniety-230v-srednica-m30-t30nc-230v-m30x1-5.html

 

W szczegóły się nie zagłębiam może coś dopasujesz to tylko orientacyjnie co potrzeba .

 

Edytowane przez mac65
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź.

Aktualnie każda nowa instalacja wymaga certyfikatu energetycznego, w którym jest wszystko wyliczone i potwierdzone, że cała instalacja jest wystarczająca dla danego mieszkania/budynku. Certyfikat ten mam i nie podważam go, bo jak wspomniałem wcześniej nie mam doświadczenia na tym polu. Czy zdążają się "przepchnięcia" takich certyfikatów "byle by szybciej sprzedać" mieszkanie?

Tak, kocioł ma sterownik na jego obudowie, co jest niekiedy niewygodne.

Patrzyłem na linki, wielkie dzięki.

Czyli mniej więcej tak: 

Moduł radiowy bezpośrednio kablem do pieca

https://e-kociolek.pl/wyposazenie-dodatkowe/23-de-dietrich-modul-radiowy-kotla-nadajnikodbiornik-ad252-kod-100013307.html

Do tego modułu łączy się czujnik 

https://allegro.pl/oferta/czujnik-zewnetrzny-bezprzewodowy-dedietrich-ad-251-7540718536?reco_id=31cdf078-b624-11eb-ba8c-000af7f643e0&sid=041047f9c36843e364ecb91b45c568a2755aa386fe7e14ee7421a14291fbf951

I też termostat pokojowy

https://sterownikitech.pl/termostat-pokojowy-modulujacy-programowalny-isense,id841.html

Na grzejnikach 

https://allegro.pl/oferta/glowica-termostatyczna-gtz04-moes-zigbee-3-0-tuya-9944692615

Szkoda, że nie ma termostatu pokojowego i głowic z jednego systemu, aby można było zrobić automatyzację.

Czy takie połączenie ma sens?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnie to bywa z tymi wspólnotami  , pustostan to strata kasy dla wspólnoty a jeszcze dodatkowe koszty dla sąsiadów więc robią wszystko żeby mieszkania nie stały puste . Bramka radiowa nie jest oczywiście jedynym rozwiązaniem ale ułatwia sprawę zwłaszcza jeśli mieszkanie już po remoncie . Taniej by było na kabelkach ale nie zawsze sie da . estetycznie .

Moduł kablem do kotła reszta już radiowo . Teraz co będziesz jeszcze musiał dostroić . Jak podłączysz czujnik pogodowy to będziesz musiał ustawić  krzywa grzewczą kotła + ewentualna korekta temperatury  kocioł będzie sam korygował  temperaturę pracy na CO w zależności od temperatury zewnętrznej /taka zmiana ( podstawowe parametry trzeba ustawić )

Panel pokojowy na dużo pozwala jeśli chodzi o temperatury wewnętrzne strefy czasowe temperatury komfortowe i ekonomiczne , zazwyczaj możesz to zaprogramować albo skorzystać z gotowych schematów .  Co ustawisz dla danej godziny na termostacie tego będzie pilnował w ustawionej histerezie . Co do eksploatacji pokojowego to warto w pomieszczeniu w którym się znajduje ustawić pełny przepływ na grzejniku ( termostat na max temperaturę  ) natomiast pozostałe pomieszczenia dostroić sobie ręcznie .

Jeśli  mogę coś doradzić to wstrzymał bym sie z zakupem termostatów grzejnikowych tych radiowych  jeden sezon grzewczy bo mogą się okazać zbędne jak dobrze dostroisz sobie pomieszczenia na obecnych termostatach grzejnikowych . W sumie 78 m2 to nie pałac wiec nie musisz biegać daleko żeby sobie coś skorygować . Te pozostałe pomieszczenia i tak nie przekroczą temperatur jakie im ustawisz na grzejnikach a resztą pracy zajmie się termostat pokojowy .

Co do zestawu to jeden producent wiec wszystko powinno z sobą gadać .

Czy to ma sens ? odpowiem że ma sam używam ale w innym systemie grzewczym  ,byle byś to dobrze skonfigurował głównie temperatury komfortowa jak lubisz ale już ekonomiczna nie więcej jak minus 3 stopnie poniżej komfortowej . Więcej nie ma sensu bo i tak kocioł będzie musiał nadgonić te różnice i nagrzać wszystkie graty w domu od nowa . Z termostatami na grzejniki bym się wstrzymał . Poczytaj tylko te załączniki PDF żeby to do siebie pasowało albo dzwoń do konsultantów technicznych czasami wiedza więcej niż jest w instrukcji czy karcie technicznej .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.