Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wymiana grzejnika


Belz

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

Przy okazji odświeżenia pokoju (gładzie, malowanie) postanowiłem że już najwyższy czas na wymianę grzejnika. Obecny ma już swoje lata, raz podobno przeciekał (widać że jest spawany z przodu) i nie wygląda już zbyt estetycznie.

Dodatkowo nie ma zaworu odcinającego na powrocie (niestety taka sama sytuacja z wszystkimi grzejnikami w domu - budowa lata 90), więc przy okazji chciałem takowy dołożyć, sukcesywnie przy pozostałych grzejnikach w nieodległej przyszłości. Zastanawia mnie tylko sposób w jaki grzejnik jest podłączony - dolny-boczny? - czy powinienem również tutaj coś zmieniać? Wszystkie grzejniki w domu są podłączone w taki sam sposób - wejście dołem z jednej strony i wyjście również dołem od strony przeciwnej. Z tego co udało mi się wyczytać to chyba nie do końca jest to zalecane? Zdecydowanie najestetyczniej byłoby z podłączeniem dolnym za pomocą zestawu przyłączeniowego kątowego, ale tutaj niestety raczej nie uda mi się przenieść rur bez zrywania podłogi (tego wolę uniknąć...). Czy szanowni Koledzy/Koleżanki doradzą czy powinienem coś zmieniać w układzie zasilania, czy raczej wymienić grzejnik + dodać zawór na powrocie?

 

IMG_20210511_213011.jpg

IMG_20210511_213057.jpg

IMG_20210511_213038.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co masz pod oknem to grzejnik typu C 11 . Osobiście zamienił bym go na CV 11 tych samych wymiarów jeżeli nie było problemu z utrzymaniem temperatury w pomieszczeniu . Głowica będzie na górze . od spodu przyłącze  głowica kątowa pod producenta grzejnika . Powrót ( lewa strona ) bedziesz musiał przedłużyć pod grzejnikiem aż do głowicy kątowej przyłączeniowej ( wystarczy kawałek rury pex 16 i dwa kolanka do pex  jedno GW drugie GZ  moga być skręcane )  Grzejnik będzie trochę wyżej ale powinien się zmieścić do parapetu . No i regulacja temperatury bedzie dla ludzi a nie dla chomika . Ewentualnie wykorzystać sposób podłączenia bez zaworu kątowego ale z dwoma odcinajacymi + termostat u góry ( opis w 1-ym linku wariant 3 ostatni pośrednie krzyżowe  )

Przykłady

https://www.technika-grzewcza-sklep.pl/product/purmo-ventil-compact-cv-11-600x1200-mm-grzejnik-plytowy?oferty polecane ceneo&utm_source=ceneo&utm_medium=referral#/

https://swatt.pl/pl/przylacze-modul-grzejnikowy-dolnozasilany-katowy-1135?gclid=CjwKCAjw1uiEBhBzEiwAO9B_HUtQy2N5iqzRYj09U_EPS8RmWqg8XO7gxvcT2AddRdNuW96whQO2VxoC9E4QAvD_BwE

Najestetyczniej było by go wpiąć z dołu od połogi jeśli rury idą pod dechami ale nie wiem jakie masz tam możliwości . No i mam nadzieje że zasilanie i powrót sa w miejscach które zasugerowałem bo jak jest inaczej to i koncepcja bedzie inna .

Ten termostat to wogóle coś regulował czy cały czas był na maxa otwarty ? bo jak masz jakieś inne sterowanie temperatura to wystarczy zwykły zawór grzejnikowy i odcinajacy z drugiej strony i bez żadnych przeróbek .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć mac65,

Bardzo dziękuję za porady!

Zgadza się, też myślałem nad zamianą na CV natomiast raczej nie widzę możliwości przesunięcia rur - faktycznie idą pod podłogą, potem wchodzą w ścianę i tam pod tynkiem na złączce skręcanej wpięta miedź która wychodzi ze ściany jak na zdjęciach.

Dziś trochę podkułem przy powrocie i zaczęło przeciekać przy złączce - tak jak pisałem miedź jest do rury (pex) zamocowana na złączce skręcanej, podejrzewam że tak samo jest z resztą grzejników.

W związku z tym że teraz nie ma szans na zerwanie podłogi - zastanawiam się, czy ma sens zrobienie podejścia pod taki zestaw kątowy jak podesłałeś za pomocą rurek-przedłużek pex, które dałbym w miejsce tych miedzianych, które wychodzą ze ściany? Myślałem o zamontowaniu kolanka i puszczenia tej przedłużki poziomo w ścianie pod tynkiem, tak żeby wypuścić ją tam gdzie byłby zestaw kątowy do grzejnika CV. Oczywiście w takim przypadku nie używałbym kolanka skręcanego tylko zacisk.

Co do instalacji to jest to układ zamknięty, piec dwufunkcyjny na gaz (ProCon Streamline).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezła kombinacja , wygląda że ktoś na siłę chciał pokazać że ma instalacje w miedzi . Ha Ha . Nie zrywaj podłogi , jak sa pexy pod dechami to wyjmij deskę najbliższą ściany / grzejnika to wystarczy . Wystarczy najprostszy zestaw z markety , nożyce do pex + kalibrownik do tego dwie złączki  do pex ( 2 szt )  i trochę rurki , jakieś klucze płaskie chyba 21 i 20 i 24  ( nie pamiętam ) + podejście ( złączki ) pod głowicę grzejnika ( patrz na gwinty zewnętrzne czy wewnętrzne ) no i jakaś otwornica do drewna 20 mm żeby to ładnie wyglądało a potem wieszasz grzejnik na sucho bez skręcania na siłę wiercisz otwory pod rurki w desce , dechę wyciągasz robisz pod spodem hydraulikę  rurki przepuszczasz przez otwory w desce zarabiasz pod złaczki do głowicy , skręcasz odpowietrzasz i po robocie . Stare rurki te odcięte wyrwać zatynkować  dziury wyszpachlować pomalować i po robocie .

 

https://hurtinstal.pl/kalibrator-sprezyna-nozyce-zestaw-do-rur-pex-16-p-28.html?gclid=CjwKCAjwnPOEBhA0EiwA609ReQDz7MQ73n1yc68Wj0LM348tkeBFiYy0gYFJ4XNVbX_b9c9mV9JrlxoC8TAQAvD_BwE

Powodzenia

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.