Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Grzejnik W Połowie Zimny


boguslaw

Rekomendowane odpowiedzi

Grzejnik jest ciepły można powiedzieć, że gorący przy zaworze, ale od połowy w dół jest letni do całkiem zimnego, nawet przy bardzo długim grzaniu pieca kondensacyjnego (dwusystemowa dwudziestka).

 

Parametry - grzejnik Radson prawie na dwa metry długi (taki sam jak inne dwa które grzeją normalnie) zasilanie dolne (zasilanie i odpływ całkowicie otwarte - sprawdzałem imbus wykręcony do mnie na maxa) całkowicie otwarty zawór termostatyczny (tak myślę - jest ustawiony na 6 - robiłem próby na 5 4 i 2 i był wtedy zimniejszy). Odpowietrzałem kilka razy nawet (po chwili płynie woda z odpowietrznika). Ciśnienie w grzejnikach optymalne.

 

BARDZO DZIWNA RZECZ - RURKA ODPROWADZAJĄCA (PO ZEWNĘTRZNEJ STRONIE GRZEJNIKA) JEST WYRAŹNIE BARDZIEJ GORĄCA

 

to dokładanie ten grzejnik ze strony nr 10 (dolny prawy)

http://www.radson.pl/assets/Radson_PL_Internet.pdf

 

Jeszcze coś - przez ostatnie trzy lata w nim nie grzałem był ustawiony na 3 (pokój w tym roku wyremontowałem i trzeba grzać). W sierpniu przy malowaniu pokoju grzejnik został zdjęty i przepłukany. Instalator który mi robił instalację trzy lata temu mówił że właśnie grzejnik będzie słabiej grzać bo właśnie wyregulował "W DWÓCH MIEJSCACH" grzejnik (domyślam się że zawór, ale co drugie to się nie dowiem bo firmy nie ma).

 

Do pieca podłączonych jest pięć grzejników (ten jest chyba najdalej od pieca) i trzy ogrzewane podłogi (skrzynka sterująca w przedpokoju - rozdzielniki dwa - automatyczne odpowietrzniki na wejściowym i głowice termostatczne na wyjściu na 2,5).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Najczęściej jest tak, że grzejnik w takim przypadku dostaje po prostu zbyt mało gorącej (ciepłej) wody do wymiany. To duży, wydajny grzejnik. Taka jest rola grzejnika, by po wpłynięciu wody zasilaniem wydzielać to ciepło do pomieszczenia, stąd góra ciepła, dół grzejnika chłodny- zupełnie normalna

rzecz.

 

Zasadnicze pytanie : czy masz w tym pomieszczeniu z tego powodu zbyt zimno ?

 

Spróbuj wyregulować pozostałe grzejniki, tak, by ten dostał więcej wody do obiegu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, mam tam zbyt zimno i piec długo grzeje by tam było ciepło (20,4st).

 

Pokój z feralnym grzejnikiem jest najzimniejszy (północna strona) i dlatego właśnie tam dałem sterownik pokojowy. Na pozostałych grzejnikach są głowice termostatyczne. Męczy mnie to, że piec bardzo długo pracuje nawet teraz w październiku by tam było 21 a w innych pomieszczeniach już dawno jest aż za ciepło.

 

Chodzi o to, że jak na przykład, tam nie ma temperatury 21 stopni to piec grzeje na full i ogrzewa, ale temperatura rośnie tam przez te pół grzejące grzejniki powoli i na przykład jak zdjąłem głowicę i full otwarłem w tym samym czasie łazienkowe grzejniki to tam można by łaźnie urządzić od gorąca a grzejniki po po prostu parzyły i ciepło wokół nich wręcz buchało (to samo jak zdjąłem głowice i otwarłem grzejnik w dużym korytarzu).

 

A ten parszywy grzejnik mimo że stoi całkiem otwarty i bez głowicy, zawsze tylko ciepły na górze i może po prawej i na dole po prawej trochę gorący - ale nie ma co porównywać do żaru z wcześniej wspomnianych łazienkowego i w korytarzu.

 

PS Jeszcze jedno - żona słyszała jakby bąbelki ale w miarę krótko i ustały (podczas grzania pieca)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

 

Kiedyś znajomy hydraulik opowiadał, że parę razy u klienta walczył z zimnym grzejnikiem i nic nie pomagało. Okazało się, że sam grzejnik był coś tam źle zrobiony fabrycznie - po zamontowaniu innego w to samo miejsce - działał prawidłowo.

Ja się specjalnie na tym nie znam, ale może masz możliwość zamontowania jakiegoś innego z domu? Będziesz miał jasność gdzie się pokręciło.

pozdro

j

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mialem podobny przypadek. Odpowietrznik jest w górnej części kaloryfera a u mnie powietrze zebrało się w dolnej. troche to było dziwne, ale tak było. Kaloryfer grzał tylko górą. W momencie gdy fachman odkręcił zawór spustowy w dolnej części kaloryfera, aby uszło troche wody, w kaloryferze zrobił się jeden wielki ruch i zaworem odpowietrzającym zaczęło uchodzić powietrze. Od tej pory wszystko ok. Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór dolny po lewej stronie już odkręcałem - wylało się trochę brudnej wody z czarnym osadem. Wymiana grzejnika to ostateczność i chciałbym to zrobić dopiero jak wszystko inne zawiedzie (i pewnie w przyszłym sezonie). Prędzej podejrzewał bym może zawór termostatyczny, odwrotne połączenie grzejnika.

 

Szczególnie daje mi do myślenia że wychodząca rurka (ta po zewnętrznej na dole) jest bardziej gorąca niż z wchodząca. Może dwa zasilania są połączone - ale czy wtedy instalacja w ogóle by działała? nie wiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bogusław, czy naprawdę przerasta Cię też zakręcenie pozostałych grzejników, tak jak podpowiada automatyk i napisanie nam o efektach ?

 

Tzw. równoważenie (dostrojenie) instalacji CO to podstawa regulacji pracy układu, elementarz każdego instalatora i użytkownika. W tym, że jeden grzejnik słabiej grzeje, nie ma żadnej sensacji. Woda bardzo chętnie przepływa tam, gdzie napotyka na najmniejsze opory.

Wyreguluj całość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wyglądała sytuacja po zamknięciu kurków na innych grzejnikach

 

 

http://img14.imageshack.us/img14/6222/grzejnikcopy.jpg

 

przykładając ucho w okolicach zaworu termostatycznego słyszę wyraźny szum wody

 

gdy skończyłem to rysować strefa ciepła (pomarańczowa) rozszerzyła się na 70 procent grzejnika od połowy w dół nadal leni to zimnego. Czerwony obszar wyraźnie gorący (taki jak bym chciał by grzejnik był). Na dole po prawej przy rurkach wejścia/wyjścia czuję wyraźny kontrast gorąca i nieco w lewo przesuwając ręką zimna - tak jakby ciepło nie krążyło po grzejniku tylko zaraz wracało do wyjścia. Rurki wejścia/wyjścia jednakowo gorące

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po piersze masz powietrze z tyłu grzejnika a po drugie trzeba zdjac głowice i tam bedzie taki czerwony albo zólty pierscien na którym beda cyferki do 7 i N wiec ustaw N i wtedy powinno byc dobrze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

długo grzałem temperatura w pomieszczeniu niewiele się zmieniła grzejniki były niedużo cieplejsze od wcześniej opisanych.

 

@automatyk

Nie mam tam głowicy tylko zawór termostatyczny "wkręcony" w grzejnik (radsony, purmo tak mają - m30x1,5). Maksymanie otwarte na 6 (podziałka 1 do 6). Jeśli chodzi o odpowietrzanie to właśnie w górnym lewym rogu jest odpowietrznik i czynność powtarzałem kilka razy wcześniej (prawie od razu leci woda). Wskaźnik ciśnienia wody w instalacji na piecu w połowie zielonego "optymalnego" obszaru. Mogę dolać wody i jeszcze raz odpowietrzyć ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź czy rurka powrotu i zasilania jest dobrze wpięta w instalacje (piony do grzejnika z poziomami. W grzejnik wkręcona jest głowica do której przymocowana jest głowica termostatyczna. Po jej zdjęciu (głowicy termostatycznej) w głowicy powinien być pierścień regulacyjny z nastawami wstępnymi zaworu. Trzeba sprawdzić czy jest prawidłowa. Ewentualnie może być zapieczony (całkowicie lub częściowo) trzpień w głowicy uniemożliwiając przepływ wody. ale osobiście skłaniam się do pierwszego - Sprawdź czy rurka powrotu i zasilania jest dobrze wpięta w instalacje. Skłaniam się do tego po twoim pierwszym poście "BARDZO DZIWNA RZECZ - RURKA ODPROWADZAJĄCA (PO ZEWNĘTRZNEJ STRONIE GRZEJNIKA) JEST WYRAŹNIE BARDZIEJ GORĄCA"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jak pisałem tak zrobiłem - znaczy przyszedł "szpecu" sprawdził wszystko odpowietrzał gdy odpowietrzone zaglądał wszędzie - nic nie znalazł - streściłem mu wszystkie szczególnie ostatnie posty z tego forum. - powiedział "że jeszcze zapyta kolegi" ale nie oddzwonił.

... a mi się wydaję, że grzejnik jakby lepiej grzał - ale może to tylko wrażenie. Napiszę jak się sprawa skończy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.