Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogrzewanie CWU - pytanie do fachowców


leostan

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, przeczytałem zasady forum i liczę, że w odpowiedniej sekcji dodałem poniższy post. 

Kupiłem stary dom z lat 70 z cegły pełnej,  dom nie posiada instalacji CO. Pracę zamierzam zlecić fachowcom, ponieważ nie mam żadnego doświadczenia w tej kwestii. Po mojej jednak stronie jest wymyślenie najbardziej komfortowego dla mnie rozwiązania, ogrzewania CWU. Mam koncept ogrzewania tego domu. Planuję parter domu(85m2) ogrzewać podłogowo a piętro(2 sypialnie) ogrzewać grzejnikami. Głównym źródłem ciepła ma być kocioł z podajnikiem na pelet. O ile koncept CO jest jasny, to zastanawiam się nad rozwiązaniem ogrzania CWU w sezonie wiosenno-letnim. Powstał w mojej głowie pomysł, aby zainstalować 3 kolektory solarne płaskie na dachu, które współpracowałby z zasobnikiem 400 litrów w którym znajdowałby się 2 wężownice + grzałka do nagrzania wody w mniej słoneczne dni w sezonie letnim. 1 wężownica wykorzystywana by była do ogrzania wody z solarów a do drugiej wężownicy podłączony by był kocioł na pelet, aby w sezonie grzewczym grzał wodę w zasobniku. Co myślicie o takim rozwiązaniu ? Moje gospodarstwo domowe liczy 3 osoby(2 dorosłych i 1 dziecko ) . Prosiłbym o propozycje rozwiązań grzania CWU a nie krytykowanie jaki to pelet jest beznadziejny i inne propozycje CO. 

 

Dużo czytałem o przegrzewaniu się kolektorów w upalne dni, więc kolejne moje pytanie brzmi, czy była by możliwość odprowadzania gorącej wody do basenu, który będzie rozstawiany w sezonie bezpośrednio przy domu ? 

Z góry wybaczcie amatorski wpis, ale z zawodu zajmuje się czymś zupełnie innym i nie miałem w życiu do czynienia z hydrauliką ? 

Edytowane przez leostan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest tylko jedna wada tego pomysłu.

Kotłem paletowym będziesz grzał tylko tyle ile sięga wężownica (w domyśle) górna. Czyli przyjmijmy 1/2 bojlera. Solary jeśli „przygrzeje” grzeją cały. Czy w pierwszym przypadku ilość CWU będzie wystarczająca dla Ciebie?

23 minuty temu, leostan napisał:

czy była by możliwość odprowadzania gorącej wody do basenu, który będzie rozstawiany w sezonie bezpośrednio przy domu ?

Moim zdaniem tak. Ale bezpośrednio odprowadzona gorąca woda CWU może mu (lub co gorsza użytkownikom) zaszkodzić. Trzeba przemyśleć jak to zrobić bezpiecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc musiałbym zastosować jakąś pompę cyrkulacyjną do zasobnika w celu pełnego nagrzania. Czy takie rozwiązanie zda egzamin? 

A z odprowadzeniem wody do basenu będę musiał pomyśleć nad bezpiecznym rozwiązaniem.

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, leostan napisał:

Więc musiałbym zastosować jakąś pompę cyrkulacyjną do zasobnika w celu pełnego nagrzania. Czy takie rozwiązanie zda egzamin

Zda. U mnie działa. Przy czym ja wykorzystuje bojler/bufor grzany grzałka która jest w środku zbiornika tak abym grzał nią cały baniak i wykorzystywał do CO.

U Ciebie jest tylko pytanie o ilość CWU. Jeśli będzie wystarczająca nie ma potrzeby komplikowania instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak musi być zawor mieszający termostatyczny do cwu.wiec jeśli baniak ma 300l to górna wężownica da ok 150l dostępnej wody jeśli zagrzejesz do 60 stopni te 150l  to po zmieszaniu do np 40 dostępne jest ponad 200l 

A przy wypuszczaniu nadmiaru do basenu o poparzenie bym się nie martwił  ja wypuszczam z 7 kolektorów  króciec na dole basenu woda bardzo szybko się miesza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.