Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wymiana kotła


Signus

Rekomendowane odpowiedzi

Mi na stronie https://cieplowlasciwie.pl wyliczyło potrzebną moc 17 kW,zakupiłem 13 kW,a po dwóch sezonach grzewczych stwierdzam że wystarczyło by 10 kW. Więc jak tobie wyszło 15 kW to ten Skamp w zupełności wystarczy.
Nie zapominaj że w nim jest palnik o mocy 15 kW.
Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka



Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko u ciebie jest to 80m2 a u mnie 200, niby jest różnica bo ja mam ocieplenie a ty nie ale nadal mam trochę obaw. Zobaczę w sobotę ponieważ przyjadą do mnie ludzie od montażu więc jeśli oni też powiedzą że skamp wystarczy to na niego się zdecyduje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Signus poszła wiadomość na priv,odczytaj.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, Popcorn1 napisał:

Mi na stronie https://cieplowlasciwie.pl wyliczyło potrzebną moc 17 kW,zakupiłem 13 kW,a po dwóch sezonach grzewczych stwierdzam że wystarczyło by 10 kW.

Za 1-2 lata wyskoczy dłuższe -20 i okaże się że jednak 10kW by nie wystarczyło. Dobiera się moc do warunków klimatycznych opisanych w normie, a nie do minionej zimy.

Dokładność cieplowlasciwie.pl to osobna sprawa. To jest oszacowanie. Jak ktoś chce dokładnie to niech buli za OZC.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego podałem taki przykład aby zobrazować że wynik z tej strony nie jest wiążący. Że to tylko przybliżone wyliczenie. Co do mocy to w te styczniowe mrozy wyszło mi że kocioł chodził z maksymalną mocą 8 kW. W domu utrzymuje temperaturę około 23 stopni i grzeje CWU do 55 stopni.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega przed ociepleniem domu, zrobił sobie audyt za jedyne tysiąc złotych. Przyszedł "fachowiec" pomierzył, posprawdzał i stwierdził, że do domu 300 m2, potrzebny będzie styropian 0.31 15 cm i podajnikowiec 35 kW. Jak stwierdził, to tak zrobili....

Na początku szczęście ogromne, aż do momentu odpalenia kotła i przekonaniu się co za bydlaka mu wstawili. Dom przegrzany, kocioł ciągle się sam wygasza, bo moc minimalna jest zbyt duża, żeby powoli sobie pykał.

 

Podajnika nie posiadam, ale paląc tylko węglem w kotle zasypowym, moc musiałem zmniejszyć na 8 kW. Dom 200m2 nie ocieplony przedwojenny.

Bierz 13 kW i ani grama więcej.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako że zajmowałem się audytami i wiem jak je robić powiem tak:

Jest dużo ludzi którzy mają tylko papiery na wykonywanie audytów i wklepują dane w program, tyle ich pracy. Natomiast programy często potrafią się mylić jeżeli nie wiemy jakie dane wprowadzamy i po prostu się na tym nie znamy. 35 kW mogło wyjść jedynie w budynku bez żadnego ocieplenia z kiepskimi oknami i drzwiami (stary dom). Skoro jednak audytor zalecił ocieplenie budynku i to styropianem 15 to zapotrzebowanie mogło spaść nawet o połowę czyli do 15 kW. Jednak pewnie tego już nie chciało mu się liczyć (nawet w programie jest to jednak trochę pracy bo nie wystarczy kliknąć styropian 15 i policzy) więc powiedział ''Dom ocieplić i wstawić kocioł 35 kW, należy się 1000 zł'' ? 

Niestety takich specjalistów którzy zapłacą za uprawnienia a potem wykonują instalacje czy audyty jest dużo.

Pozdrawiam.

PS

Od Siebie powiem jeszcze iż strona "ciepło właściwe" nawet nieźle radzi sobie z obliczaniem zapotrzebowania biorąc pod uwagę jak niewiele danych jej podajemy dlatego można spokojnie na niej bazować o ile oczywiście podamy informacje zgodnie z prawdą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byli u mnie miejscowi instalatorzy kotłów i dla mojego domku o powierzchni 200 m2 zaproponowali mi piec 25 kW firmy malina i nie powiem trochę się zaśmiałem słysząc moc i powiedziałem że według wyliczeń 15 kW wystarczy to odpowiedzieli że mogą zamontować nawet 10 ale jak w zimę nie wyrobi to nie będzie ich problem... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widać że ,,fachowcy" starej daty Nie jeden kocioł zamontowali wyznając zasadę:
Weź pan większy bo będzie miał zapas mocy i jak przyjdą mrozy to pan nie zmarźniesz

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak i że kocioł to działa zazwyczaj na 30% więc może być większy, a za robociznę około 3k biorą więc też nie wiem czy to drogo czy nie, jutro zadzwonię do instalatora z Sekomu i zapytam ile oni biorą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.