Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zawory termostatyczne - dylemat


Jozefg1

Rekomendowane odpowiedzi

 Kiedyś  - a było to około 30 lat temu zamontowałem do grzejników  zawory termostatyczne firmy MNG kupione w Niemczech jako że u nas ich po prostu nie było.

 Ale że nic nie jest wieczne to zaczęły się powoli wykańczać i co ciekawsze to nie głowice a same zawory. Latka swoje robią....

  Przy okazji wymiany grzejników dwa musiałem wymienić. Kupiłem Schlossera  no i po zamontowaniu niespodzianka - szumią.

Najgłośniej w stanie kiedy są przymknięte częściowo czyli prawie zawsze. W łazience mam starego Danfossa i jest cichszy.

 I teraz muszę rozejrzeć się za innymi. 

Panowie praktycy - za jakimi zaworami się rozejrzeć aby były cichsze?  Aha - te MNG są 30x1.5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Wracam do tematu.

Zdjąłem wszystkie zawory i dokładnie sprawdziłem

Najstarsze ponad-trzydziestoletnie MNG po prostu miały dość

Nieco młodsze Honeywelle - około 25 lat eksploatacji - to samo.  Plastikowe elementy regulacyjne  - szmelc.

We wszystkich przepływy mocno zmniejszone...

Postanowiłem po konsultacji z hydraulikiem  kupić Schlossery  , wszystkie elementy zaworu metalowe, bez plastików.

  Wniosek: Zawory wymieniać po 20 latach eksploatacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używam zaworów Valvex ZT-22 nie szumią i po 20 latach wymieniłem 2  z 25 grzejników, bo ciekły, ale nie całe zawory tylko sme wkładki zaworów. Coś takiego https://m.ceneo.pl/2201302 

Można je zregenerować kupując właściwe oringi na wymianę i koszt regeneracji jest rzędu kilku złotych, ale mi nie chciało się z tym bawić.

Co do szumów to przepływ w  wkładkach zaworów trzeba wyregulować w zależności od odległości zaworu/grzejnika od pompy i ciśnienia jakie masz w układzie ( chodzi o prędkość przepływu i przekroje przepływu). Jak będzie duże ciśnienie i mały przekrój przepływu to każdy zawór będzie szumiał. Regulacja przekroju przepływu w wkładce zaworu na większy lub zmiana prędkości pompy na 1 bieg powinna pomóc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.