Skocz do zawartości
IGNOROWANY

SAS, Bufor - wymiennik i CWU, grawitacyjnie +piec kondensacyjny


ldonut

Rekomendowane odpowiedzi

Doszedłem do wniosku że nie będę wycinał na razie starej instalacji grawitacyjnej, za duży bałagan. Chciałbym ją trochę zmodernizować. Pomińmy względy finansowe(w miarę rozsądku oczywiście).

Co chciałbym osiągnąć:

1)kocioł kondensacyjny  Junkers Cerapur 24kW z grupą pompową i sprzęgłem Bosch instalacja mieszana, głownie grzejniki, na razie podłogówka tylko 2 pomieszczenia - kocioł główne źródło CO i CWU

2)piec zasypowy SAS NWG 23 KW zostaje, chce dołożyć bufor tylko jako połączenie układów, przy okazji grzanie CWU, ma ładować bufor  i ogrzewać grzejniki grawitacyjnie lub obieg pompowy - żródło awaryjne, kiedyś może wymienione na piec 5 klasy na drewno

Jakiej wielkości bufor zastosować jako wymiennik(najminiejszy to 300/80l), nie nastawiam się na gromadzenie ciepła bo musiałbym mieć bufor 4000l ???

Czy w schemacie są błędy (czy grawitacja będzie działać) i czy to dobre rozwiązanie, zakładając że chce zostawić grawitację skoro ją już mam? Czy muszę stosować zawór schładający na SASa(mała pojemność wodna, zalecany z wymiennikiem)?

Czy zrezygnować z CWU w buforze?

 

Dziękuje z góry za cenne uwagi.

 

schemat-kociol-na-paliwo-stale-z-kotlem-gazowym-bufor-wody (1).jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy może lepiej się sprawdzi jeden zbiornik buforowy +cwu+2 Węzownice 400/120l np.

https://www.alplus.pl/pl/p/ZBIORNIK-KOMBINOWANY-LEMET-400L-120L-2-WEZOWNICE-2W-bufor-wysylka-gratis/154

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popatrz czy dobrze poprawiłem, coś jeszcze źle?

1692679030_schemat-kociol-na-paliwo-stale-z-kotlem-gazowym-bufor-wody(1).thumb.jpg.0e195f26722ad39cdeaff58eb98b79eb.jpg.6bd006557a9c6b64b1783e7b7e3b7804.jpg.2773e7fcf002eb35e3640bf11403b628.jpg

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://czysteogrzewanie.pl/jak-to-sie-robi/bufor-ciepla/

Cytat

Chcąc ładować bufor grawitacyjnie, z wyżej wymienionymi minusami trzeba się pogodzić. Natomiast można i da się zapobiec ucieczce ciepła do kotła. Są na to co najmniej dwa sposoby:

  • zawór zwrotny klapowy
  • zasyfonowanie rury zasilania

Rozwiązanie z zaworem klapowym jest proste i skuteczne, a do tego działa od razu. Wystarczy wstawić taki zawór na powrocie do kotła, a zablokuje on działanie grawitacyjnego obiegu w niepożądanym kierunku (do kotła) pozostawiając przy tym możliwość pracy grawitacji w kierunku właściwym.

Obieg CWU jeden.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.03.2021 o 14:37, romano78 napisał:

A zawor zwrotny ma być pod pompka w bajpasie a nie obok grawitacyjnie bufora nie nabijesz.

 

W dniu 5.03.2021 o 19:43, sambor napisał:

Po co ten zawór klapowy na obiegu kotła na paliwo stałe?

Racja, grawitacyjnie bufora nie naładuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem gdzieś takie rozwiązanie. Ale czy tak wpięta instalacja będzie działać też grawitacyjnie, bo niestety nie do końca to rozumie? A chciałbym żeby grzejniki zasilić też grawitacyjnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym mieć niezależną instalację grawitacyjną na samym piecu węglowym tak jak mam teraz. W przypadku braku prądu wszystko ładnie działa i chciałbym żeby tak zostało. Gdy jest prąd działa na pompce. A do tego chce wpięć piec kondensacyjny, ale reszta musi zostać w układzie otwartym. I dlatego kombinuje żeby coś sensownego wymyślić.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się, ale jak napisałem wyżej ma być w otwartym, bo taki mam piec i zamykać go nie chcę.

Jedynie zostaje mi wpięcie gazowego w bufor prze wężownicę. Czy dla małego bufora, będą duże straty na grzaniu c.o , czy to bezsensu rozwiązanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprawiłem trochę układ, bufor ładowany grawitacyjnie.

1)Czy jest możliwe żeby instalację grzejnikowa też pracowała grawitacyjnie, czy przez węzownicę nie  ma szans?

1692679030_schemat-kociol-na-paliwo-stale-z-kotlem-gazowym-bufor-wody(1).thumb.jpg.0e195f26722ad39cdeaff58eb98b79eb.jpg.6bd006557a9c6b64b1783e7b7e3b7804.jpg.2773e7fcf002eb35e3640bf11403b628.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.03.2021 o 14:30, ldonut napisał:

A do tego chce wpięć piec kondensacyjny, ale reszta musi zostać w układzie otwartym. I dlatego kombinuje żeby coś sensownego wymyślić.

Zamontuj kocioł gazowy przeznaczony do układu otwartego. Instalacja dużo prostsza i nie trzeba bufora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A coś oprócz ACV możesz polecić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Innych nie ma. A co się Ci w nim nie podoba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostu nie mam dobrego serwisu w pobliżu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.