Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Modernizacja instalacji CO


ewald15

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,
W tym roku planuję modernizację instalacji CO. Aktualnie działa ona w następujący sposób (tak, bojler jest podłączony na jednym z pionów):

stary.thumb.png.94f9cf2def6876a3072c84d5093f4252.png

Chcę przenieść bojler do piwnicy, rozumiem że schemat wyglądałby następująco:

nowy.png.e68e3ff3b0f0db49b595a6a6d2a030e2.png
Jest jednak problem z rurą prowadzącą od kotła do naczynia wzbiorczego (linia z krzyżykami)- musiałbym przebijać się przez dwa piętra.
Istnieje sposób, żeby zostawić aktualne podłączenie (linia przerywana) bez dodatkowej rury? Coś w rodzaju by-passa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten sposób z rurą przerywaną nie istnieje.Jak nie masz możliwości poprowadzenia rury do naczynia bezpośrednio od kotła(linia z krzyżykami) to możesz zrobić instalacje na wymienniku płytowym. Wtedy przenosisz dotychczasowe naczynie do kotłowni(przy kotle po pierwotnej stronie wymiennika płytowego) a rurę po nim zaślepiasz.Kocioł bedzie działał w układzie otwartym a instalacja w zamknięty,m

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szybciej byłoby zrobić dwa obiegi otwarte przez wymiennik płytowy. Robienie ze starej instalacji grzejnikowej obiegu zamkniętego, to chyba nie najlepszy pomysł.

Widziałem gdzieś rozwiązanie, żeby zrobić by-pass z zaworem zwrotnym przed zaworem czterodrogowym do ciepłej wody z grzejników, a na powrocie z grzejników zawór odcinający:

nowszy.png.797eb9025af1f8782149a32e9091519e.png
Tylko, czy w takim układzie przy ogrzewaniu samego CWU woda nie będzie się przedostawać do pionów z grzejnikami i nie będzie on zaburzał działania zaworu czterodrogowego w trakcie zasilania grzejników?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to znaczy dwa obiegi otwarte?Nie ma czegoś takiego.A myślisz ze jak wpakujesz zaw 4D to będzie działać grawitacja?zapomnij.Tak jak w ostatnim poście nie może być! Instalacja niebezpieczna.Sa cztery alternatywy albo: 1)dajesz rure do naczynia stał 1” lub Cu 28 bezpośrednio od kotła i od niej odgałęzienie w bok na instalacje 2)na wymienniku płytowym 3)dajesz pompę na powrót np z zaworem temperaturowym chroniącym kocioł przed niska temperatura powrotu ale wtedy naczynie musi być min.2m nad najwyższym punktem instalacji 4)kocioł w układzie zamknietym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obiegi otwarte na obu końcach wymiennika płytowego. Nic nie mówiłem o obiegu grawitacyjnym. Czyli błędnie myślę, że dołożony by-pass umożliwi ucieczkę nadmiaru ciśnienia z kotła do naczynia wyrównawczego? I znacząco się on różni od od rozwiązania, które opisałeś jako 1)?

Innych "rozwiązań" stworzonych przez firmowych instalatorów nie przedstawiam, jedną tykającą bombę już widziałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, ewald15 napisał:

Widziałem gdzieś rozwiązanie, żeby zrobić by-pass z zaworem zwrotnym przed zaworem czterodrogowym do ciepłej wody z grzejników, a na powrocie z grzejników zawór odcinający:

Gdzie widziałeś - pewnie w necie u innego takiego fantasty czy mitomana, ale nie na prawdziwej instalacji.

Takie pisanie to tak jakbyś tłumaczył - "Mój samochód nie ma hamulców , ale ma wspaniałe zderzaki i zawsze się na nich zatrzyma"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, sambor napisał:

Gdzie widziałeś - pewnie w necie u innego takiego fantasty czy mitomana, ale nie na prawdziwej instalacji.

Proszę:

Takich tematów na tym forum jest pełno. Chciałem się dowiedzieć o możliwych alternatywach, bez mitomanów i fantastów. Dziękuję bardzo za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest dobry przykład spieprzonej instalacji, jak myślisz dlaczego u autora tematu jest problem z zapowietrzeniem układu bojlera?

Masz rację schematów takich jak ten czy twój jest sporo, ale są one niezgodne z przepisami i zdrowym rozsądkiem i nie proponują ich osoby doradzające, tylko proszące o radę aby rozwiązać jakieś problemy ze swoimi instalacjami, wg Normy na drodze wody do naczynia nie można montować armatury odcinającej, a zaw różnicowy takim właśnie jest.

To co zaprezentowałeś w poście #3 jest chyba nawet wzięte ze strony któregoś z producentów kotłów, co nie oznacza że jest prawidłowe i zgodne z przepisami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podobną sytuację jak autor tematu i zastanawiam się nad takim podłączeniem. Obecnie jest stary piec z pompą i zaworem różnicowym na zasilaniu, czyli niezgodnie z przepisami. Jakieś opinie czy ma to szansę działać? Zawór 3d z siłownikiem. Naczynie wzbiorcze jest 2 metry nad grzejnikami na piętrze. Pierwsza pompa od kotła ma dogrzewać powrót. Zastanawiam się czy zawór zwrotny na powrocie z grzejników jest w dobrym miejscu?

co.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.