Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Problemy z ustawieniem pieca Krzaczek


Grzegorz1973

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Jako nowy na forum przede wszystkim witam wszystkich. Z góry proszę o wyrozumiałość ale zieloniutki jestem jak szczaw na wiosnę w tych sprawach, więc pewnie niektóre moje pytania będą śmieszne lub niedorzeczne dla fachowców. 2 tygodnie temu zainstalowano mi w ramach gminnego projektu piec na pellet od Krzaczka SKP BIO 20KW. Palnik w nim zamontowany to Mikro Energia  MK PRR-AC plus. Sterownik w piecu RK-2016SPGMM. Do tego regulator pokojowy ST-290 v1-4.  To ma mi ogrzewać dom wolnostojący, murowany z suporeksu, niestety nie ocieplony. Do ogrzania ok. 180-190 m. I tu się zaczynają schody. Spala mi 5 worków po 15 kg pelletu na dobę, a trudno uzyskać temperaturę 65 na kotle i 22 w pomieszczeniach. Może za duży ciąg kominowy, może źle dobrany piec, może, może, może. Jak dzwonię do serwisu do Krzaczka to każą mi dzwonić do gminy, żeby gmina zgłaszała problemy jako odbiorca i płatnik. W gminie z uwagi na koronawirusa załatwiają zgłoszenie przez telefon, na odczepkę. Po tygodniu dzwonienia i kłótni, przysłali mi takie ograniczniki ciągu które wkłada się w płomieniówki. Trochę pomogło. Nie ucieka tyle ciepła kominem, szybciej się nagrzewa kocioł, w pomieszczeniach niemal stała temperatura 22-22,5 st. Kocioł nawet przechodzi do pracy z mocą minimalną. Tylko że nadal spala ponad 4 worki pelletu na dobę, a temperatury rzędu -3 w nocy a w dzień +4. Może ktoś ma doświadczenia z takim kotłem, sterownikiem, bo jest tu jeszcze wiele parametrów do ustawienia. Cykl podawania, dawka dla mocy max i min, moc nadmuchu, czas przejścia siłownika, czas jego pracy i przerwy i wiele innych. Serwis twierdzi że to gmina za wszystko odpowiada, oni dostali od gminy Imię, Nazwisko, adres i moc kotła jaki mają zamontować. To gmina sprawdzała warunki techniczne, wykonywała ekspertyzę czy da się taki piec zamontować itp, więc jeśli są jakieś problemy to do gminy, a tam przez telefon ciągle obiecują załatwić, sprawdzić, ustalić itp. itd. Czas ucieka, pellet znika, kasa z dymem ulatuje. Strach pomyśleć ile by spalił jak by było -10 czy -20 stopni przez 2-3 tygodnie. Może ktoś da radę coś podpowiedzieć, podesłać jakieś własne wartości ustawień żebym miał jakąś podstawę wyjściową do eksperymentów. Pomóżcie jak możecie. Z góry dzięki za porady, sugestie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż. Jacy dyletanci w gminie takie kotły. Tego kotła nie wziąłbym do kotłowni nawet za darmo. Patrząc na wymiennik to są jakieś lata 80-te dwudziestego wieku. Nie da się też ukryć, że nieocieplona chata o tej powierzchni też swoje wciągnie.

 Nikt tu nie udzieli ci uniwersalnej recepty jakie zastosować ustawienia. Bo takich nie ma. Instalacja i sposób dystrybucji ciepła powinien być stały. I dostosowany do zapotrzebowania. Czyli sterowanie np pogodowe. Kocioł jeżeli instalacja jest bez bufora, powinien modulować mocą. Co w takich konstrukcjach jest fikcją. Na palniku ważny stosunek podawanego paliwa do nadmuchu. Za dużo powietrza to kocioł się przechładza i nie generuje mocy. Za mało to tworzy się sadza i to też jest strata. Podajniki tego typu podają pellet bardzo nierównomiernie. Bez sondy lambda, która może skorygować trochę nadmuch będzie po prostu do doopy. Żeby dobrze i ekonomicznie spalić pellet musi być zachowany odpowiedni nadmiar tlenu w spalinach. A w takich wynalazkach techniki kotlarskiej jest to niemal niemożliwe. Dzięki takim produktom tworzy się mit o strasznie wysokim spalaniu pelletu. 

Prawda jest taka, że dyletanci z gminy oferują gruszki na wierzbach pakując ludziom do domów zwyczajne buble.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak w piecu czysto i popiół dopalony to spalanie przebiego ok, ale nic o tym nie piszesz.

A może instalacja źle zrobiona, ochrona powrotu jest ?

Jak odbywa sie sterowanie piecem, pogodówka, jakiś regulator, ręczne ?

Ten sterownik też wygląda jak sterowanie z Zaporożca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, ByCygano napisał:

Ten sterownik też wygląda jak sterowanie z Zaporożca.

Tak wygląda to fakt, ale robotę robi, nie jest tak "hamerykański" i dotykowy jak plum ale w robocie jest równie skuteczny ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...
  • 3 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...
  • 10 miesięcy temu...

Mi zużywa około 25 kg na dobę  no i nie wiem czy da się przeskoczyć żeby było mniej  dom 180 M2  temp w domu 21.8 podłogowki  tylko w łazienkach i w kuchni  a tak to grzejniki   jak chcesz to mozemy porównać parametry nie ma problemu 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.