Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dobór średnicy Rury Pp


bonor

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Zamierzam zrobić instalację CO z rur zgrzewanych PP. Kocioł gazowy wiszący 24KW zainstalowany w piwnicy, pompa cyrkulacyjna w piecu, dom jednopiętrowy w sumie 100 żeberek aluminiowych KFA G500F. Od pieca będą odchodziły dwie główne nitki rur które pójdą do góry na przeciwległe ściany a od nich podłączenia do grzejników. Instalację zamierzam zrobić z rur stabi o średnicy wewnętrznej odpowiednio: 13,2 mm - główne nitki i 10,6- przyłącza do grzejników. Średnica rur do grzejników nie budzi moich wątpliwości ale głównych nitek już tak. Nie wiem czy nie jest za mała tym bardziej, że średnica wewnętrzna przyłącza w kotle to około 15 mm. Bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam Forumowiczów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to ze z kotła wychodzi rura 15,18 czy 22 to dla Ciebie nie jest wykładnikiem zaraz za kotłem wychodzisz rurą stabi min 32 i taka srednicą idziesz w dwie strony ,pozniej zaczynasz redukowac a do grzejników idziesz rurą min 20 i tyle chyba ze masz grzejnik z kilku zeber tylko to mozesz isc 16 ale musisz bardzo uwazac przy zgrzewaniu bo brdzo łatwo takie małe srednice zalac szczelnie przy sklejaniu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za szybką odpowiedź. Jeszcze jedna kwestia. Dzisiaj będę podłączał do w/w kotła c.w.u. (kocioł nowy, 2-funkcyjny). Czy mogę przez jakiś czas korzystać tylko z ciepłej wody a na spokojnie robić instalację C.O. czy też aby uruchomić kocioł muszą być podłączone c.w.u. i c.o.?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mozesz isc 16 ale musisz bardzo uwazac przy zgrzewaniu bo brdzo łatwo takie małe srednice zalac szczelnie przy sklejaniu

BARDZO ISTOTNE !!! po każdym zgrzaniu kształtki spróbujcie choćby dmuchnąć w rurkę w celu sprawdzenia przelotu :angry: Remedium jest ogrzewanie rurki na małej, ale nie za małej długości - coś ok jej średnicy (wypraktykować na odpadach). Inaczej możemy spodziewać się niespodzianek po rozgrzaniu kotła :angry:

Pozdrawiam,

Adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za szybką odpowiedź. Jeszcze jedna kwestia. Dzisiaj będę podłączał do w/w kotła c.w.u. (kocioł nowy, 2-funkcyjny). Czy mogę przez jakiś czas korzystać tylko z ciepłej wody a na spokojnie robić instalację C.O. czy też aby uruchomić kocioł muszą być podłączone c.w.u. i c.o.?

 

niestety choc kkawałek instalacji musiałbys miec zeby zalac kocioł woda i odpowietrzyc bo bez obiegu CO chocby na jednym grzejniku lub chocby jakims obiegu wody to moze sie przegrzac kocioł na gdyz na samym podgrzewnaiuwody nie jest wstanie sie odpowietrzyc

co do srednicy wynika to z oporów instalacji i praktyki

przy takich srednicach napewno wszytko bedzie grzało i nic nie bedzie szumieć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK. podłączę "na chwilę" tylko dwa grzejniki w kuchni i łazience- mam taką możliwość i uruchomię oba obiegi. Odnośnie zgrzewania PP- mam już pewną wprawę. Niedawno pomagałem sąsiadowi przy instalacji wodociągowej. Bardzo Wam dziękuję za szybkie i wyczerpujące odpowiedzi. Temat uważam za zamknięty chyba, że ktoś inny chciałby jeszcze podtrzymać wątek. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dzisiaj skończyłem robotę przy CO. Od kotła odszedłem 25- tką a podłączenia do poszczególnych grzejników 20- stką jedynie do trzech klikużeberkowych 15- stką. Wszystko w porządku, instalacja cichutka, wszystie grzejniki super pracują choć przez chwilę byłem w strachu bo 16- sto żeberkowy który mam na piętrze był zimny. myślałem, że w jakimś momencie żle zgrzałem rurę i jest niedrożna ale pozamykałem wszystkie zawory w pozostałych grzejnikach i okazało się, że grzeje jak cholera. Wypraktykowałem, że trzeba leciutko pozamykać w kilku grzejnikach zawory i wszystkie dobrze grzeją. wynika z tego, że podłączenia do grzejników można było spokojnie zrobić 15- ami. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.