Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kotłospaw KIPI PLUM ecoMAX- wiele problemów


AmbitnyAmator

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, mam całą masę problemów i niewiadomych związanych z ogrzewaniem domu. Moim zdaniem najważniejsze dane:

Kocioł: Kotłospaw 16 kW, sprawność 90%, dop. ciśnienie 1,5 Bar, rok produkcji 2017

Palnik: Kipi ROT-POWER 16 kw, rok produkcji 2017

Sterownik: Plum ecoMAX 860

2 Pompki: Vita Delta Plus UE 55-25

Zawór 4-drożny Herz NR230-455, rok produkcji 2017

Aby było łatwiej coś mi doradzić narysowałem schemat instalacji C.O. z kotłowni:

spacer.png

A1 – do solarów

A2 – do solarów

B1 – baniak wyrównawczy WATTS VR18-MAG-H 18

B2 – baniak wyrównawczy

C1, C2 – ciśnieniomierz

D1 – rury wchodzą w podłogę, nie wiem co dalej

D2 – rury idą na górę

D3 – do wody z sieci

H – Kocioł

O1 – nie wiem co to

O2 – odpowietrznik

O3 – nie wiem co to

P1, P2, P3 – pompka

R1 – tablica rozdzielcza podłogówki dół

S1, S2 – sitko

T – czujnik temperatury

W1 – zbiornik ciepłej wody użytkowej

Z – zawory

Z4 - zawór 4 drożny

Kolory linii nie mają znaczenia, chciałem podkreślić tylko że nie łączą się z sobą 2 kolory na przecięciach. Strzałkami zaznaczyłem spusty (z wyjątkiem solarów).Ani piec ani zbiornik CUW nie lewituje u mnie domu ?

Galeria zdjęć co jak wygląda
 

Obecne ustawienia:

Tryb kotła: Fuzzy Logic

Temp. zadana kotła 65*C

Histereza kotła: 15*C

Przesunięcie krzywej: 0

Krzywa grzewcza kotła: 1.8

Temperatura zadana CUW: 42*C, histereza 5 *C

Mieszacz: sterowanie pogodowe

Mieszacz: obniżenie zadanej temperatury od termostatu 5*C

Krzywa grzewcza mieszacza: 0,3

Przesunięcie krzywej mieszacza: 1

Ustawiona temp podłogówki: 27*C, włączone s

terowanie pogodowe

 

 

Pytania na chwilę obecną mam następujące:

1) Mam ustawioną temperaturę powrotu na 45*C. Temperatura powrotu czasem spada do 25 *C, a czasami rośnie do nawet 66*C. Czy to normalne?

2) Czy jeśli w piecu jest tzw. zbyt duży ciąg to może być przyczyną, że płomień jest na poziomie 8 -15%?

3) Piec (nie wiem czy to palnik czy to coś innego) "czyści się" bardzo często wydając takie "pykanie". Nawet kilka razy na rozpalenie. Co można z tym zrobić?

4) Na górze jest za zimno. Na dole za ciepło. Kręciłem przepływomierzami w skrzynce od podłogówki, zmieniałem temperaturę na piecu. Pomogło, ale efekt jest zaledwie zadowalający. Jakieś pomysły co można zrobić?

5) Pompki bardzo hałasują - co pewnie jest normalne, zwłaszcza oznaczona na moim rysunku jako P2. Co można z tym zrobić by nie wchodzić w duże koszta?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź. Szczerze spodziewałem się trochę "podania na talerzu" tutaj. Ale cóż nie ma łatwo - trzeba się dostosować. Czytanie 550+ podstron tematu rozpocząłem już wcześniej... ale żeby z czystym sumieniem przeczytać wszystko to trzeba czasu poświęcić. W każdym bądź razie. OK

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No problemo. Dla mnie odpowiedź na "na talerzu" trwała cztery sezony i kosztowała mnie 16 ton peletu.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

z tych szczątkowych informacji które Pan tutaj przedstawił, pewnie ma Pan kocioł Kotłospaw model UP.

Przede wszystkim: czy od 2017 roku był zrobiony przegląd palnika ? Jest to podstawa tak naprawdę do jakiejkolwiek regulacji prawidłowego spalania. Oczywiście narazie pomijam kwestie hydrauliczno - wykonawcze. 

Na pierwszy rzut oka: proszę wyłączyć sterowanie pogodowe kotła, a temperaturę zadaną kotła ustawić na 75*
W modulacji mocy:
MAX MOC KOTŁA 16kW
MAX MOC NADMUCHU 36%
ŚR MOC KOTŁA 8kW
ŚR MOC NADMUCHU 29%
MIN MOC KOTŁA 5kW
MIN MOC NADMUCHU 24%
HISTEREZA KOTŁA 15*

W ustawieniach kotła:
Intensywność czyszczenia - 4%
Czyszczenie palnika - 24h

To tak na szybko. Dziwi mnie bardzo niska krzywa grzewcza mieszacza. Czy ma Pan w domu termostat pokojowy ?

Proszę o informację na PW lub przez formularz: https://kotlospaw.pl/serwis/zgloszenie-serwisowe/ dzięki temu będę mógł więcej pomóc. 

Zapraszam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź. Ustawienia zmieniłem wg zaleceń. Nie mam termostatów pokojowych - fachowiec nie może dotrzeć i dlatego zacząłem węszyć.

Ogólnie wygląda mi na to, ze jest to jednak sprawa hydrauliki. Aby coś więcej dało się napisać, wczoraj kilka godzin spędziłem ww kotłowni. Moje obserwacje są następujące:

Kocioł, gdy osiągnie temperaturę minimalną rozpala się w tak jak powinien. Rozpalenie 49 *C, temperatura zadana 65*C, histereza 15*C. Jednak po kilkunastu minutach jego temperatura potrafi spaść nawet do 34*C. Do tego temperatura CWU też spada do podobnej wartości. Następnie temperatura powrotu z 27-28*C zaczyna wzrastać na równi do temperatury kotła i CWU. Wszystkie idą na równi aż CWU nie osiągnie temperatury zadanej 42*C. Wtedy temperatura powrotu spada do 27-28*C (wyświetla się ikonka mieszania CWU) i tak się utrzymuje do końca cyklu i początku kolejnego.

Temperatura podłogówki cały czas jest na podobnym poziomie ok. 30*C. Obserwacje robione przy -13*C na podwórku. Bez mrozu, wydaje mi się niestety jednak, że było podobnie.

Jakieś pomysły, dlaczego temperatura powrotu próbuje rosnąć do ustalonej 45*C tylko na początku cyklu, a gdy spadnie CWU osiągnie temperaturę zadaną spada do 27-28*C? Czy może chodzić o pompkę, którą oznaczyłem P2 z mojego rysunku na górze?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznijmy po kolei:

1. Czy kocioł dobija do temperatury zadanej ?
2. Czy CWU dobija do temperatury zadanej?
3. Czy masz włączoną ochronę powrotu (menu serwis / 0000 / ustawienia kotła / ochrona powrotu)

Jeśli możesz wstaw zdjęcia kotłowni. W razie w mamy niedaleko Ciebie Serwis Fabryczny więc jak coś to daj znać, podeślemy kogoś aby zweryfikował i hydraulikę i pracę kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

 

W dniu 9.02.2021 o 08:31, Kotłospaw napisał:

1. Czy kocioł dobija do temperatury zadanej ?
2. Czy CWU dobija do temperatury zadanej?
3. Czy masz włączoną ochronę powrotu (menu serwis / 0000 / ustawienia kotła / ochrona powrotu)

AD1, 2. Tak

AD3. Już tak

Zdjęcia kotłowni i mojej instalacji grzewczej:

https://marcintrojan.pl/galeria/ogrzewanie

Do administracji: poprzez wklejenie tego linku nie mam zamiaru się ani pozycjonować ani spamować. Ma to na celu pokazania zdjęć kotłowni w dużej ilości.

 

Ogólnie myślałem, że sprawę wyjaśniłem z moim, jak się okazuje pseudo fachowcem. Ustawiliśmy, że temperatura kotła idzie na max czyli 70*C i wyłączamy ochronę powrotu. Wszystko było dobrze dopóki nie przyszły mrozy. W domu było max 18*C pomimo bardzo wysokich parametrów. 2 godziny temu wszystko przywróciłem i zmniejszyłem parametry i jest już bardzo ciepło. Niestety temperatura powrotu wynosi 20*C.

Jak widać nie jestem w stanie sobie z tym poradzić sam. Czy jest w stanie mi poradzić (albo może tutaj jest) fachowiec, z Białegostoku lub okolic, który podjąłby się zrobienia mojej instalacji grzewczej do stanu jak należy w rozsądnym terminie? Podejrzewam, że chodzi o wstawienie dodatkowej pompki.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skontaktuj się z serwisem Kotłospaw, może tam kogoś mają "swojego"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.