Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Palenie Brykietem Bukowym


marcellinoo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

 

Potrzbuję od Was pomocy. Posiadam kocioł MCE 25kw z nadmuchem. W chwili obecnej ogrzewam około 120 m2 gdyż piętro jest niezamieszkałe. Dom docieplony styropianem grafit 10 cm, Izolacja górnego stropu styropianem 15 cm. Zdaję sobie sprawę że na chwilę obecną kocioł jest za duży ale niestety nie mam możliwości wymiany na mniejszy piec. Paliłem już w nim węglem, drewnem, obecnie próbuję palić brykietem bukowym, lub bukowo-dębowym. Ropalanie w piecu odbywa się około godziny 18stej wygaszanie około 22-23. Na każdym z grzejników mam założony termostat. Dom jest jednopiętrowy z wysokim podpiwniczniem. 

 

Wyniki przy włączonym nadmuchu który ustawiony jest na minimum tj 30% (na tyle na ile pozwala sterownik):

- węgiel orzech załadunek około 20 kg przy temperaturze zadanej 55 stopni czas palenia około 4h

- miał węglowy załadunek około 20 kg przy temperaturze zadanej 55 stopni czas palenia około 3-4h

- drewno załadunek całej komory przy temperaturze zadanej 55 stopni czas palenia około 3h,

- brykiet załadunek 8 kg przy temperaturze zadanej 55 stopni czas palenia około 1,5 -2h,

 

Obecnie próbuję palic brykietem drzewnym bez nadmuchu przy uchylonych drzwiczkach z popielnika z regulacją czas palenia taki jak z nadmuchem około 1,5 h

 

Proszę Was o opinię czy to jest normalne spalanie? W sezonie zimowym 2016/2017 spaliłem około 13 metrów drzewa, gdzie temperatura w pomieszczeniach oscylowała w granicach 21 stopni. 

 

Nie mam niestety czujnika spalin. Czupuch jest bardzo gorący, co najciekawsze na pierwzzym piętrze w miesjcu gdzie jest komin ściana jest ciepla.

 

Coś jest nie tak, czy raczej ja przesadzam.

 

Dzięki za odpopwiedź

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Co do węgla się nie wypowiem, ale czas palenia drewna i brykietu jest ok. Takie same czasy palenia osiągam w kominku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź

 

Ewentualnie czy jeszcze ktoś mogłby mi podać instrukcję co do palenia brykietem bukowym w piecu c.o. by palić ekonomicznie z uwzględnieniem ile powietrza dostarczyć do palenia regulując np szczeliną w drzwiczkach od popielnika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli to są kostki typu RUF,układaj ściśle,pionowo,najlepiej 2 rzędy po 2 warstwy(12szt).

Pal oczywiście od góry,spokojnie nie za ostro!

Jeżeli komora zasypowa jest za długa i za szeroka,dopasuj cegły szamotowe,po bokach i z tyłu kotła,ułóż je po prostu na ruszcie.

Pal na min. szczelinie,a w drzwiczkach zasypowych powinna być regulowana rozeta podająca PW.

Dmuchawa jest nie potrzebna,wydmuchujesz ciepło do komina.

 

PS. Daj przekrój tego kotła,gdyby się okazało,że to górno-dolny dziwoląg,trzeba przerobić najlepiej na dolne spalanie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do zmniejszenia komory zasypowej szamotem to jedną warstwę szamotu położoć na ruszcie? Sorry może to głupie pytania ale jestem w tym temacie troche zielony (no może nie trochę a bardzo ;) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak,dokładnie o to chodzi,może nawet i 2 warstwy,żeby brykiet się nie przewracał i nie rozłaził po zapaleniu(trochę luzu trzeba na pęcznienie w sumie 3-4cm)

Podaj przekrój Twojego kotła,to ważne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przekrój kotła

http://www.mce.net.pl/katalog/kotly-mce/kotly-bez-podajnika/kociol-v2/

 to co znalazłem w tabeli dla 25kw to 450 mm głębokość komory spalania, 75L pojemnośc komory spalania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby palić bez dmuchawy,należałoby mieć zrobione 2 klapki dopływu pow.,w drzwiczkach popielnikowych,tych pod rusztem i zasypowych.

Nie chcę Cię namawiać na przeróbki,z którymi możesz sobie nie poradzić

Zmniejsz cegłami wymiary komory zasypowej,tak na 12 szt brykietu,czyli 2 rzędy po 3szt i na górę to samo.

Na min. obrotach dmuchawy spróbuj to palić od góry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w kominku przy zadanej temp wody 60st. dobry brykiet bukowy lub debowy 10kg pali sie do 4 godz z tego 2 godz rozpalanie i plomien, 2 godz mniejszy plomien i żarzenie.

 

Wysłane z mojego LG-K420 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za namową użytkownika Kolanin włożyłem boki paleniska szamotem na sucho do wysokości drzwiczek zasypowych komora paleniska zmniejszyła się po 6cm z każdej strony. Przy paleniu jest różnica oczywiście na plus 10 kg brykietu spale w około 2-3 godziny natomiast jedno polano drewna przy rozgrzanym kotle pali się około 1.5 godziny temperatura na kotle około 60 stopni. Oczywiście dmuchawa odpieta bo chociaż jest ustawiona na minimum tj. 30%to i tak za dużo ładuje powietrza do kotła. Obecnie pale przy naturalnym ciągu powietrza bez miarkownika ciągu

 

Wysłane z mojego PRA-LX1 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.