Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ocena instalacji i wyprostowanie kilku spraw


magil

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, 

Mam kilka pytań, ponieważ nie wszystkie tematy są dla mnie jasne.

Na początek wklejam schemat instalacji i kilka słów opisu. 

Gdybym interesował się tym wcześniej, instalacja wyglądałaby inaczej. Dom posiada instalację ogrzewania w oparciu o grzejniki aluminiowe oraz podłogówki w dwóch łazienkach oraz kuchni. Naczynko zbiorcze zasilane z odpowietrznika kotła. Na zasilaniu zawór bezpieczeństwa. 

Jakbym wiedział to, co wiem teraz, w instalacji byłoby sprzęgło i oddzielne pompy dla podłóg i grzejników. 

Oddałem jednak projekt i wykonanie w ręce fachowca, który zrobił instalację po taniości. Do tego stopnia, że nie zamontował pompy kotłowej, przez co zawór 4d praktycznie nie był w stanie utrzymać właściwej temperatury na powrocie kotla.

Postarałem się o taką pompę, jednak nie wyglądam na zadowolonego z obecnego rozwiązania - chyba że jestem w błędzie i lepiej już z tą instalacją nie będzie. 

1. W jakim celu montuje się zawory zwrotne przy pompach? Z tego co zdążyłem się zorientować, pompa blokuje przepływ w momencie gdy jest wyłączona. Mam dwie pompy IBO MAGI oraz kotłową MAGI 2.

2. Czy w miejscu zaznaczonym X powinien znajdować się zawór zwrotny? Na moje oko tak, tylko chciałbym, aby to ktoś potwierdził. W tej chwili załączenie pompy kotłowej powoduje spadek temperatury w kierunku grzejników. Tak jakby pompa mieszała w obiegach kotła oraz "grzanym", zamiast tylko w obiegu kotła. Czy w ten sposób nie wyciąga ciepła z instalacji, czy to zawsze będzie działać w ten sposób? 

Obserwacje potwierdzone pomiarem temperatury rur przy pomocy termopary. 

IMG_20201217_183623.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawory zwrotne narysowałem poprawnie. Przepływ cieczy przez zawór jest zgodny z kierunkiem pracy pompy.

Dlaczego montaż zaworu zwrotnego X to zły problem? 

Układ narysowany przez Ciebie różni się od mojego miejscem montażu pompy. Miałem tak zamontowaną pompę już. Wadą jest, że wyciągała ciepło z instalacji w momencie, gdy kocioł był wygaszony i jednocześnie musiała pracować bez przerwy, inaczej blokowała przepływ (gdy kocioł pracuje w okolicach temperatury zadanej i wyższej ustalonej na zaworze 4d to był w stanie utrzymać powrót samodzielnie). Jednak praca kotła w trybie ciągłym mnie nie satysfakcjonuje. 

Wybacz symbole, na codzień nie zajmuje się ciepłownictwem. Pracuję m.in. z hydrauliką siłową i na tym opieram swoje doświadczenia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem dlaczego ten schemat u mnie się nie sprawdził. Staram się dotrzeć do najlepszego rozwiązania i zadałem chyba proste pytania. Gdybym znalazł na nie odpowiedź, to by tu nie padły. A jeśli nie masz nic sensownego do napisania to pisz na fejsie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, magil napisał:

Miałem tak zamontowaną pompę już. Wadą jest, że wyciągała ciepło z instalacji w momencie, gdy kocioł był wygaszony i jednocześnie musiała pracować bez przerwy, inaczej blokowała przepływ (gdy kocioł pracuje w okolicach temperatury zadanej i wyższej ustalonej na zaworze 4d to był w stanie utrzymać powrót samodzielnie). Jednak praca kotła w trybie ciągłym mnie nie satysfakcjonuje. 

Domyslam sie ze jedynym powodem takiego miejsca montazu pompy byl krotki obieg grawitacyjny na 4d. Chcesz dwie pieczenie na jednym ogniu. Albo pompa albo grawitacja. Jesli zamontujesz zawor zwrotny w miejscu X to grawitacja go nie otworzy chyba ze klapowy. Obecnie tak jak teraz to pompa ciagnie w obiegu 4d a nie kotla, albo i tu i tu zalezy gdzie latwiej - jest zle.

Ps. Zawory zwrotne montujemy za pompami po stronie tlocznej. Strona ssaca ma byc jak najmniej tlumiona na przeplywie.

Schemat kolegi sambor jest poprawny.

Pompa ma chodzic tylko wtedy gdy T kotla > T startu pomp. To samo tyczy sie 4d jesli jest z silownikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Gonzo19 napisał:

A pompa kotlowa ma pracować tylko wtedy gdy pracuje kocioł a nie non-stop.

Mam Defro ze sterownikiem APC3 i tak się niestety nie da. Dlatego zmieniłem układ w nadziei, że uda się z tym powalczyć. Można ustawić próg startu pompy, który jest równocześnie miejscem wyłączenia pompy i jest to zależne wyłącznie od temperatury CO, a nie od trybu pracy kotła. Bynajmniej nie wpadłem jeszcze na sposób innej konfiguracji. 

47 minut temu, PioBin napisał:

Domyslam sie ze jedynym powodem takiego miejsca montazu pompy byl krotki obieg grawitacyjny na 4d. Chcesz dwie pieczenie na jednym ogniu. Albo pompa albo grawitacja. Jesli zamontujesz zawor zwrotny w miejscu X to grawitacja go nie otworzy chyba ze klapowy. Obecnie tak jak teraz to pompa ciagnie w obiegu 4d a nie kotla, albo i tu i tu zalezy gdzie latwiej - jest zle.

Ps. Zawory zwrotne montujemy za pompami po stronie tlocznej. Strona ssaca ma byc jak najmniej tlumiona na przeplywie.

Schemat kolegi sambor jest poprawny.

Pompa ma chodzic tylko wtedy gdy T kotla > T startu pomp. To samo tyczy sie 4d jesli jest z silownikiem. 

Rozumiem.

Pytanie z innej beczki. Macie kotły pracujące w histerezie czy trybie ciągłym? (Układy bez bufora). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, PioBin napisał:

 

 

7 godzin temu, Gonzo19 napisał:

Nie wierzę. Zapewne pompę kotlowa ustawiles jako CO. Wtedy tak będzie 

Można ustawić pompę jako przewałową (próg min i temp powrotu jako wartość max, przy której się wyłączy) lub pompę krótkiego obiegu (próg min). W każdym z przypadków pompa pracuje w ustawionym zakresie nawet przy kotle w stanie czuwania. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, magil napisał:

Można ustawić pompę jako przewałową (próg min i temp powrotu jako wartość max, przy której się wyłączy) lub pompę krótkiego obiegu (próg min). W każdym z przypadków pompa pracuje w ustawionym zakresie nawet przy kotle w stanie czuwania

Czyli ok. Miejsce montazu pompy niczego nie zmieni.

Chcesz osiagnac sytuacje pompa stop gdy kociol nie pracuje? Trzeba ta informacje - kociol praca - kociol postój - "wyciagnac" ze sterownika kotla i wykorzystac dodatkowo  do sterowania pompa. Mysle ze to da sie zrobic/obejsc.

Ps. Dlatego nie lubie zamknietych gotowych sterownikow producentow. W normalnej aplikacji moglbys napisac np. do producenta sterownika prosbe o taki upgrade a programista zdalnie lub wysylajac Pendrive - odplatnie na Twoja prosbe dodal by warunek pracy tej pompy. Ty bylbys szczesliwy a oni zarobili. Wszystko z zachowaniem gwarancji. Zarejestrowane pod numeren identyfikacyjnym kotla. Przyszlosc... w kotlach gdzie w innych branzach dziala od dawna!

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak.

W takim razie zostawiam to jak jest. Przestawię kocioł ponownie do pracy ciągłej i zobaczymy jak teraz będzie wyglądało spalanie.

Napiszę też do Defro. 

A co do montażu zaworu zwrotnego przy każdej pompie dowiedziałem się, że zakłada się je po to, aby nie zmieniać kierunku przepływu w danym obwodzie, gdy np pompa nie pracuje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ta, już ci Defro pomoże....

słuchaj dobrych rad. sambor ci to rozrysował

twoim głównym problemem nie jest brak zaworu zwrotnego, ale niewłaściwe umiejscowienie pompy kotłowej, która omija zawód 4d. Powinna być jak Sambor narysował na rurze pomiędzy 4d a powrotem kotła. INACZEJ NIE MASZ ŻADNYCH SZANS NA PRAWIDŁOWE DZIAŁANIE INSTALACJI

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybacz, ale nie czytałeś tego co napisałem wcześniej. W obu przypadkach instalacja nie działa do końca prawidłowo. Obecne położenie pompy nie jest złe. Na dobrą sprawę nawet lepsze niż zamontowanie tej pompy na powrocie z 4d. Zły jest sterownik, który nie deaktywuje pompy kotłowej po wyłączeniu kotła. 

I wychodzi na to, że nie da się tego problemu w obecnym stanie przeskoczyć. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, magil napisał:

wychodzi na to, że nie da się tego problemu w obecnym stanie przeskoczyć

Jesli Defro Ci nie pomoze to razem na tym forum cos wymyslimy. Jakiś pomysl mam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.