Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Buderus GB122i + RC310FA - rok prod. 2020


Qgoku

Rekomendowane odpowiedzi

Buderus GB122i 15TH + RC310FA (rok prod. 2020)
Czy ktoś z użytkowników ma doświadczenie w konfiguracji tego kotła ze sterownikiem RC310. Nie jestem serwisantem, specjalistą w dziedzinie ogrzewania, jestem zwykłym użytkownikiem, który przeglądając różne fora i szukając konfiguracji sterownika ma totalny mętlik w głowie, ponieważ w wielu wpisach widzę parametry, których nie ma w ustawieniach mojego sterownika. Np. przy ustawieniu temperatur widzę w niektórych wpisach temperaturę początkową i temperaturę końcową, ja takich parametrów w swoim sterowniku nie posiadam. Być może te dodatkowe nastawy wynikają z ustawień konfiguracyjnych całego systemu, takich jak sprzęgło hydrauliczne, solary, dodatkowe obiegi grzewcze z własnymi pompami.
Mój system jest banalnie prosty, zestaw GB122i 15TH+RC310FA+czujnik pogodowy +zasobnik c.w.u 160 l z pompą cyrkulacyjną ciepłej wody włączoną na stałe na obiegu ciepłej wody. Pompa obiegowa C.O. to pompa kotła. Czy może mi ktoś wskazać konfigurację sterownika dla ogrzewania grzejnikowego, której używa w swoim zestawie i jest względnie zadowolony z komfortu cieplnego i zużycia gazu? Tak na prawdę interesują mnie następujące nastawy, które wydają się być kluczowe i jakie są zależności między tymi dwoma menu.
W menu Ustaw Krzywą Grzewczą:
1. Temp. projektowa
2. Maks. temp. zasilania
W menu Dane kotła:
1. Maks. temp. ogrzew
2. Maks. moc cieplna (%) (czy ustawione 60% oznacza, że piec obniża maks. moc z 15 na 9 kW)
3. Maks. moc podg. c.w.u. (%)
4. Górn. gran.- maks.temp.zas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie to że nie widzisz temperatury początkowej i końcowej wynika z innego ustawienia wyboru krzywej grzania.

Możliwe że masz wybrany sposób regulacj z temperaturą zewnętrzną i wtedy ustawiasz tylko jedną wartość

jeśli masz opcję temperatura zewnętrzna z pkt początkowym to powinny się pojawić obie wartości do zmiany. Nazewnictwo może się odrobinę różnić chociaż RC310 powinien posiadać tą samą podstawe programową jeśli dobrze pamietam.

konfigurację powinien i ustawić serwisant przy odpaleniu kotła. jeśli tego nie zrobił to słabo z jego strony. Mój nie tylko ustawił ale wytłumaczył co i jak działa i w która stronę zmieniać. ale tak to bywa. 

Generalnie zasada jest taka abyś dobrał najniższe możliwe parametry przy których masz w domu oczekiwany komfort termiczny. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dziękuję za podpowiedź, faktycznie po wybraniu opcji temperatura zewnętrzna pojawiły się możliwości ustawienia temp. pocz. i końcowej. A czy w temacie ustawień mocy możesz coś podpowiedzieć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co Cię konkretnie interesuje???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Interesuje mnie konkretnie ustawienie w Dane kotła pkt 2 (mój podstawowy wpis):

2. Maks. moc cieplna (%) - czy ustawione w menu np. 60% dla tego parametru oznacza, że kocioł obniża maks. moc z 15kW na 9 kW), a co za tym idzie, że w dłuższym czasie kocioł będzie dochodził do wyrównania zadanej temperatury pomieszczenia, ale będzie pracował na niższej temperaturze bloku, co powinno przekładać się na większe wykorzystanie zjawiska kondensacji. Przy ustawieniu mocy cieplnej 60% od dwóch dni przy zewnętrznych temperaturach -2 do +2 stopnie udało mi się ustabilizować przy ogrzewaniu grzejnikowym temperaturę pomieszczeń na poziomie 21,5 do 22 stopnie, w menu diagnoza parametry rzeczywiste pracy kotła:

  1. rzecz. temperatura zasilania w granicach 43-46 stopni
  2. rzeczywista moc cieplna od 65-78 % i tutaj zachodzi kolejne pytanie czy tutaj wskazywany jest procent znamionowej mocy kotła, czy procent od ustawionej mocy kotła?
  3. Kocioł pracuje nieprzerwanie od 72 godzin, co też jest chyba tym zasadniczym celem dla kotłów kondensacyjnych.
  4. Ilość gazu zużytego od 9.12.2020 do 13.12.2020 64 m3, czyli około 16 m3 na dobę, co przy takich temperaturach przekładałoby się na miesięczny koszt gazu w granicach 1100 PLN.

Reasumując, nigdzie nie znalazłem czytelnego opisu i informacji na temat zależności i hierarchiczności poszczególnych ustawień sterownika, głównie chodzi o odczytywane wartości procentowe w menu Diagnoza w menu serwisowym, czy te dane odnoszą się do wielkości z ustawień czy znamionowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.12.2020 o 16:51, Qgoku napisał:

W menu Dane kotła:
1. Maks. temp. ogrzew

Maksymalna temperatura zasilania dla ogrzewania

W dniu 10.12.2020 o 16:51, Qgoku napisał:


2. Maks. moc cieplna (%) (czy ustawione 60% oznacza, że piec obniża maks. moc z 15 na 9 kW)

tak

W dniu 10.12.2020 o 16:51, Qgoku napisał:

3. Maks. moc podg. c.w.u. (%)

j.w. tylko dla CWU

W dniu 10.12.2020 o 16:51, Qgoku napisał:

4. Górn. gran.- maks.temp.zas.

Maksymalna temperatura wychodząca z kotła (CO lub CWU).

 

3 godziny temu, Qgoku napisał:

2. Maks. moc cieplna (%) - czy ustawione w menu np. 60% dla tego parametru oznacza, że kocioł obniża maks. moc z 15kW na 9 kW), a co za tym idzie, że w dłuższym czasie kocioł będzie dochodził do wyrównania zadanej temperatury pomieszczenia, ale będzie pracował na niższej temperaturze bloku, co powinno przekładać się na większe wykorzystanie zjawiska kondensacji.

Raczej tutaj nie zobaczysz zmian, bo kocioł sam dość dobrze dopasowuje moc do instalacji

3 godziny temu, Qgoku napisał:

Przy ustawieniu mocy cieplnej 60% od dwóch dni przy zewnętrznych temperaturach -2 do +2 stopnie udało mi się ustabilizować przy ogrzewaniu grzejnikowym temperaturę pomieszczeń na poziomie 21,5 do 22 stopnie, w menu diagnoza parametry rzeczywiste pracy kotła:

  1. rzecz. temperatura zasilania w granicach 43-46 stopni
  2. rzeczywista moc cieplna od 65-78 % i tutaj zachodzi kolejne pytanie czy tutaj wskazywany jest procent znamionowej mocy kotła, czy procent od ustawionej mocy kotła?

% znamionowej mocy kotła

3 godziny temu, Qgoku napisał:
  1. Kocioł pracuje nieprzerwanie od 72 godzin, co też jest chyba tym zasadniczym celem dla kotłów kondensacyjnych.
  2. Ilość gazu zużytego od 9.12.2020 do 13.12.2020 64 m3, czyli około 16 m3 na dobę, co przy takich temperaturach przekładałoby się na miesięczny koszt gazu w granicach 1100 PLN.

Trochę dużo, albo nowy dom i jeszcze dużo wilgoci, albo kiepskie ocieplenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teres, bardzo dziękuję za jasne i konkretne odpowiedzi. Napisałeś, że trochę dużo, jeżeli chodzi o zużycie gazu, ile wg Twojej, chyba nie małej wiedzy i doświadczenia, powinno wynosić mniej więcej teoretycznie zużycie gazu dla takich warunków pogodowych. Te 16 m3 gazu wg przelicznika przekłada się na około 183kW energii na ogrzewanie i produkcję ciepłej wody, dla potrzeb dwóch gospodarstw rodzinnych (dwie oddzielne kuchnie). Nie umiem sobie tego policzyć czy to dużo, czy mało, ale warto mieć jakiś punkt odniesienia.

Opis budynku opisany w moich ustawieniach, więc widoczny przy moim pseudonimie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję, cały czas mam mieszane uczucia odnośnie, co do ustawień parametrów pieca. Instalator nie wysilał się specjalnie przy konfiguracji i piec do początku grudnia pracował na jego ustawieniach.Pracował w ten sposób, że przegrzewał, potem godzina, dwie przerwy, potem znowu szybkie podgrzewanie, kaloryfery gorące, od 8 maja br (data rozruchu tego kotła) prawie 4000 startów kotła i zacząłem szperać i szukać jakichś informacji jak to powinno wszystko być skonfigurowane, a przede wszystkim zasady pracy i kondensacji w kotłach kondensacyjnych. Od 2006 do maja br. miałem też Buderusa GB122 24 kW z ustawieniami zrobionymi przez instalatora i musiałem go zezłomować, wymieniłem w nim chyba wszystko + wkład kominowy przez wypalone uszczelki. Po intensywnym przestudiowaniu internetu wiem już, że piec był przewymiarowany, pewnie niezliczona ilość startów, przegrzane spaliny, masakrycznie wysokie rachunki w stosunku do tego, co widzę po krótkiej przygodzie z tym piecem. Niestety brak wiedzy, zaufanie do instalatora Buderusa kosztowało mnie bardzo dużo pieniędzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.