kazik Opublikowano 9 Października 2009 #26 Opublikowano 9 Października 2009 heso napisał(a): Dzięki.Może bez tego full ? Bo trąci kiczem... ? A może dorzucić jeszcze Bayer i będzie na full ? Muszę dodać, że rodzi się we mnie powoli wizja ;) spalania zrębek w kotle z dolnym palnikiem. Podobno mają dać premię, a więc kto wie...
jedlica Opublikowano 12 Października 2009 #27 Opublikowano 12 Października 2009 Zrób wyłącznik awaryjny w postaci belki przy gardzieli załadunkowej tak aby operator mógł odciąć ciałem posów ewentualnie zastopować silnik na wypadek zaplątania się ubrania w gałęzie. Jedną ręką ciężko będzie CI obsługiwać rębak:) trochę złośliwie ale ma dotrzeć bo wykonałeś pierwszej klasy maszynę.
mostowiak Opublikowano 3 Stycznia 2010 #28 Opublikowano 3 Stycznia 2010 ja jestem w trakcie robeinia rebaka ze schematu e konstruktor,bede ciol nim wierzbe energetyczna.napedzany bedzie przez wom.jezeli ktos jest zainteresowany to na stronie e konstruktor jest caly opis.
jedlica Opublikowano 3 Stycznia 2010 #29 Opublikowano 3 Stycznia 2010 Ten rębak z tej strony robi "korki" wielkości brykietu i będzie to opał dobry do ręcznego podkładania, piecy kaflowych, kominków itd do CO hmmmmm Na tym, filmiku fajnie wygląda praca rębaka tarczowego który robi zrebkę w sam raz do kotłow z podajnikami.
moskit145 Opublikowano 20 Stycznia 2010 Autor #30 Opublikowano 20 Stycznia 2010 Witam wracam do tego tematu z zadowoleniem otóż to po tygodniach modernizacji mogę śmiało pochwalić się że przerobiłem piec tak że palę zrębkami podając je mechanicznie , fakt jest taki że jeszcze jestem w fazie testów więc proszę się nie śmiać z wyglądu urządzenia lub jakiś widocznych prowizorek , śmiało mogę powiedzieć że osiągnąłem to co chciałem palę najtańszym opałem dostępnym na rynku , zrębki te przechowuję na zewnątrz pod zadaszeniem nie są całkiem suche ale palą się świetnie. link do strony http://www.youtube.com/watch?v=bg9skNJBcoI co wy panowie na to pozdrawiam Marek.
def Opublikowano 20 Stycznia 2010 #31 Opublikowano 20 Stycznia 2010 http://www.youtube.com/watch?v=bg9skNJBcoI[/b] co wy panowie na to pozdrawiam Marek. Witam. Gratuluję wytrwałości oraz wyniku i zalecam zgłębienie na youtube tematu i pochodnych " wood gas" i "wood gas stove". Zainspirowany tymi filmikami powinieneś spróbować zawiesić a nawet po prostu postawić nad paleniskiem podwójny cylinder z pokazaną tam konfiguracją otworów. Nad cylindrem zalecam jeszcze zawiesić deflektor. Nasze deflektory są płaskie a ja zaproponowałbym stożkowy; stożkiem do dołu ??? Te "dodatki" nie powinny być ani trudne ani kosztowne w wykonaniu. Ogromnie jestem ciekaw efektów. powodzenia def Czy ze ślimakowego wirnika nie da się wyprowadzić wałka giętkiego, który powinien wzruszać zawartość kontenera ze zrębkami?
moskit145 Opublikowano 20 Stycznia 2010 Autor #32 Opublikowano 20 Stycznia 2010 Czy ze ślimakowego wirnika nie da się wyprowadzić wałka giętkiego, który powinien wzruszać zawartość kontenera ze zrębkami? Witaj właśnie tworzę taki wałek z pazurami który będzie wzruszał zrębki napęd przenoszę ze ślimaka poprzez dwie zębatki i łańcuch jak skończę to wstawię zdjęcie narka
def Opublikowano 20 Stycznia 2010 #33 Opublikowano 20 Stycznia 2010 ............... Wałkiem giętkim może być krowi łańcuch tylko u góry zawieszony na kręciołku i na "sztywno" przy napędzie. Inną wersją może być obrotowy pierścień ze zwisami. Nawet cały pojemnik może się poruszać obrotowo a tylko podstawa ze ślimakiem sztywno ( motoreduktory multiplikują siłę silnika). Cylinder może Ci się nie mieścić przez zasyp ale można go skręcić z części w komorze spalania ? Z tym cylindrem warto spróbować. melduj co i jak def
zundapp600 Opublikowano 20 Stycznia 2010 #34 Opublikowano 20 Stycznia 2010 Dosyć prosto rozwiązany jest spulchniacz w urządzeniu AZSO . Napęd jest bezpośrednio brany od ślimaka . takie zęby zaczepiają o ślimak i tym sposobem wprawiają w ruch koło na którym jst przyspawane kawałek płaskownika . Patrząc na Twój zbiornik niestety tego nie da się zrobić , ale po niewielkiej modyfikacji kto wie . jednak masz już jakieś plany to czekamy na rezultaty Powodzenia
moskit145 Opublikowano 21 Stycznia 2010 Autor #35 Opublikowano 21 Stycznia 2010 Panowie szlachta od godz 23.20 do 7.00 spaliłem worek zrębki worek raszlowy 53cm szer 85cm wys, zrębka jesionowa , na zew -10stopni ,w budynku różne temperatury w sypialni 20st w łazience 25 , w pokojach 21, temperatura zadana 60st na piecu, podawanie 42sekundy co 40 sekund w opcji regulowanie , podajnik włącza się 5 razy zanim dojdzie do temperatury zadanej, temperatura wzrasta do 66 ,67 st i zaczyna spadać ok 7min. Ale jest jedna wada całego ustrojstwa huczy i niesie się po całym domu w dzień nie zwraca się takiej uwagi ale w nocy masakra żona zła mały się nie wyspał a mnie łeb napiepsza
rumcajs01 Opublikowano 21 Stycznia 2010 #36 Opublikowano 21 Stycznia 2010 Nie napisałeś, co huczy. Jeśli to ogień, to możesz zmniejszyć powietrze. Jeśli podajnik, to nieco wytłumi nasypanie do pełna zbiornika. Pozostaje się przyzwyczaić - następna noc będzie znośniejsza..
moskit145 Opublikowano 21 Stycznia 2010 Autor #37 Opublikowano 21 Stycznia 2010 Witam huczy moment podawania słychać silnik, trochę go wyciszyłem pod podpórkę podłożyłem grubą gąbkę a zamiast paska napędowego między silnik a przekładnię dałem uszczelkę z rury setki śmieszne ale znacznie pomogło jutro będę myślał co z tym zrobić. A jest tak pięknie i tanio ale jak tego nie wyciszę pozostaje się przyzwyczaić "następna noc bedzię znośniejsza" ładnie ujęte dzięki za słowa otuchy pozdrawiam.
zundapp600 Opublikowano 22 Stycznia 2010 #38 Opublikowano 22 Stycznia 2010 Nie wiem jak to rozwiązałeś , gdyż na zdjęci nie widać ale ................ Popełniłeś błąd w układzie przeniesienia napędu . Silnik powinien napędzać bezpośrednio przekładnię , co skutecznie wyklucza hałas . U Ciebie widzę łańcuch , który do cichych nie należy. druga sprawa jak rozwiązałeś łożyskowanie ślimaka ????? . Po trzecie poćwicz z poziomowaniem urządzenia , zbiornik zasypowy do pełna , poduszki z kawałka gumy pod nogi .
adamasz Opublikowano 22 Stycznia 2010 #39 Opublikowano 22 Stycznia 2010 A mnie się widzi, że zasobnik paliwa działa jak tuba gramofonowa - potrzebny gąbczasty separator między nią a korpus podajnika. Poza tym pewnie są luzy w napędzi, które dają takie efekty specjalne ;) Ale całość pomysłowo zbudowana - głównie liczy się odwaga rozpoczęcia przebudowy (a nie mówiłam, że to Ci nie będzie działać :huh: ), a stopniowo szczegóły się dopracuje ! Mam to samo :) Szacun wielki dla budowniczego... i Małżonki niedospanej!
moskit145 Opublikowano 23 Stycznia 2010 Autor #40 Opublikowano 23 Stycznia 2010 zundapp600 napisał(a): Nie wiem jak to rozwiązałeś , gdyż na zdjęci nie widać ale ................Popełniłeś błąd w układzie przeniesienia napędu . Silnik powinien napędzać bezpośrednio przekładnię , co skutecznie wyklucza hałas . U Ciebie widzę łańcuch , który do cichych nie należy. druga sprawa jak rozwiązałeś łożyskowanie ślimaka ????? . Po trzecie poćwicz z poziomowaniem urządzenia , zbiornik zasypowy do pełna , poduszki z kawałka gumy pod nogi . Witam akurat co do łańcucha nie mam żadnych zastrzeżeń chodzi bardzo cicho z tyłu za zasobnikiem jest przekładnia silnik jest pod przekładnią na wahaczu który jest zawieszony na zasadzie nakrętka śruba i to można regulować ,także jak chcę ściągnąć pasek podnoszę wahacz, silnik też przykręcony do wahacza na 4 śrubach bez żadnych gumowych podkładek i stąd dochodzą największe hałasy wystarczy podnieść lekko silnik z wahaczem pasek lekko się popuszcza i następuje cisza, więc muszę zrobić następna przeróbkę. Ślimak podparty jest na łożysku wahliwym i tu słychać niewielki szum czasami mruknięcie albo trzask jak wejdzie jakaś długa zrębka. Idę działać a i trochę opału narobić bo znika przez te mrozy w zastraszającym tempie prawie 4 worki na dobę a dziś było -17 gorąco pozdrawiam.
mtz3 Opublikowano 17 Lutego 2010 #41 Opublikowano 17 Lutego 2010 moskit145 czy możesz wrzucic zdjecia oraz rysunki techniczne tarczy twojego rebaka.
moskit145 Opublikowano 10 Marca 2010 Autor #42 Opublikowano 10 Marca 2010 Witam długo mnie nie było na forum, jasne że mogę. To zdjęcie zrobiłem podczas wymiany noża z 10mm na 20mm po prawej stary, teraz zrębki są naprawdę fajne świetnie się palą podajnik się nie wiesza co się zdarzało przy drobniejszych zrębkach. Wczoraj tj. 09.03 mój rębak doznał poważnej awarii otóż to URWAŁO ŚRUBY MOCUJĄCE NÓŻ! odkręcony nóż odciął kawałek blachy, następnie przebił blachę tą co jest wokół tarczy rębaka i uderzył w szpilkę którą skręcona obudowa wybijając ją w przestrzeń przyczyną było popuszczenie się noża w tarczy. Nie ukrywam że w ostatnim czasie bardzo dużo rębałem i nie robiłem przeglądów teraz czeka mnie naprawa ale opału mam na pół roku pozdrawiam
monument22 Opublikowano 10 Marca 2010 #43 Opublikowano 10 Marca 2010 Witajcie. ciekawi mnie czy noże do rębaka muszą być wykonane z jakiejś konkretnej stali? Widzę że wszyscy stosujecie silniki spalinowe, a nie orientujecie sie jak to wygląda z zastosowaniem silnika elektrycznego , bo taki owy posiadam i zastanawiam się czy mogę go użyć do budowy rębaka
moskit145 Opublikowano 10 Marca 2010 Autor #44 Opublikowano 10 Marca 2010 Witam. Silnik spalinowy jest dobry z tego względu że wszędzie można go zabrać a silnik elektryczny niestety tylko stacjonarnie ale ma jedną zaletę jest tani w stosunku do spalinówek koszt pracy silnika elektrycznego to 50gr kw/h ale gałęzie trzeba wozić a jak wiadomo gałęzie to powietrze wiele się tego się nie załaduje. Ja swój rębak targam za samochodem dostawczym i zazwyczaj wracam z ok 3m3 zrębki starcza na ok miesiąc palenia i nie ma już nic tańszego jak ten opał pozdrawiam!
adamasz Opublikowano 10 Marca 2010 #45 Opublikowano 10 Marca 2010 @monument22 - co do stali, to powinna być narzędziowa do ulepszania cieplnego. I ostrożnie z hartowaniem, bo pokrzywi i będzie krucha krzywa szabla a nie nóż! To by najlepiej było hartować tylko wzdłuż ostrza ze względu na uderzeniową pracę.... Ja z kolei ciekaw jestem, czy któryś z Kolegów obliczał ile (m)litrów paliwa zużywa na 1 m*3 zrębków - niedawno miałem ostrą dyskusję ze 'znawcą' - że to niby skórka za wyprawkę? Pozdrawiam, Adam
moskit145 Opublikowano 10 Marca 2010 Autor #46 Opublikowano 10 Marca 2010 Ja z kolei ciekaw jestem, czy któryś z Kolegów obliczał ile (m)litrów paliwa zużywa na 1 m*3 zrębków - niedawno miałem ostrą dyskusję ze 'znawcą' - że to niby skórka za wyprawkę? Pozdrawiam, Adam Śmiało mogę się pochwalić. Żeby narębać 3m3 mój es-15 spala ok 1litry ropy i wcale go nie żałuję gałęzie nie jednokrotnie mają grubość 10cm
monument22 Opublikowano 11 Marca 2010 #47 Opublikowano 11 Marca 2010 adamasz napisał(a): @monument22 - co do stali, to powinna być narzędziowa do ulepszania cieplnego. I ostrożnie z hartowaniem, bo pokrzywi i będzie krucha krzywa szabla a nie nóż! To by najlepiej było hartować tylko wzdłuż ostrza ze względu na uderzeniową pracę.... Ja z kolei ciekaw jestem, czy któryś z Kolegów obliczał ile (m)litrów paliwa zużywa na 1 m*3 zrębków - niedawno miałem ostrą dyskusję ze 'znawcą' - że to niby skórka za wyprawkę? Pozdrawiam, Adam czyli lepiej to zlecić firmie która się tym zajmuje moskit145 a chcąc wozić ten sprzęt za samochodem nie trzeba mieć to zarejestrowane?? :)
rafallle Opublikowano 12 Marca 2010 #48 Opublikowano 12 Marca 2010 Przyjmuje sie ze 1 m3 zrebek to ekwiwalent 100 litrow oleju opalowego. Dalej skorka za wyprawe? Pracowalem przy rebaku, na 200 m3 zuzywalismy okolo 80 litrow ropy (jesli sie nie myle, bo nie pamietam na 100 proc).
adamasz Opublikowano 12 Marca 2010 #49 Opublikowano 12 Marca 2010 Dzięki - będę miał Wasze posty za 'broń odporną' w razie dyskusji. Sam dodaję już zrębek i powoli przestawiam kocioł na biomasę, ale środowisko sasiedzkie dość sceptyczne... Adam
mtz3 Opublikowano 13 Marca 2010 #50 Opublikowano 13 Marca 2010 moskit145 czy miejsca na noże są podfrezowane czy nóż jest bezpośrednio przykręcony na górę tarczy.
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.