Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pustka powietrzna i grube mury...


liban

Rekomendowane odpowiedzi

Da się skruszyć, jest bardzo lekka, miękka i wygląda na puszystą.
Generalnie jak jest to nie ruszone to tworzy całość i wygląda jednolicie, jak jakaś płyta ale jak tylko chcemy to złapać w palce i delikatnie ściśniemy to zmienia się można powiedzieć w "pył".
Dziwny materiał i bardzo delikatny.

Okna miałem powiększane w różnych miejscach w domu. Na parterze i na piętrze. Wszędzie było to coś i trzymało się kupy i wyglądało na stabilne do czasu gdy tego nie chcieliśmy złapać. Momentalnie się rozsypywało.

Jeśli dobrze pamiętam pisałeś, że z krylaminy kiedyś płyty robili.
To nie mam pojęcia jak one mogły być transportowane, bo tego nie dało by się podnieść, złapać czy gdzieś zamontować takie to delikatne.







Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli krylamina. Niemniej po tylu latach jakoś specjalnie nie obawiałbym się toksyczności. Dawno temu była afera z tzw. siporeksem produkowanym na Wieniawskiego. Też podobno miał "świecić" z racji dodawanych pyłów. A pół Łodzi z tego wybudowali... Większy problem to wspomniany powyżej punkt rosy w ścianie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc jak bardzo delikatny jest ten materiał, to gdyby miał taką wysoką nasiąkliwość wodną to przy pierwszym kontakcie z czymś wilgotnym pianka po prostu by osiadła i już nie wstała lub się rozpłynęła. W ścianach bym miał jakieś cieniutkie resztki tego dziadostwa.

Więc :
-albo nie jest tak higroskopijna jak co niektórzy uważają,
-albo miejsce w którym jest pianka jest wolne od wilgoci.








Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pewnym sensie cię rozumiem, i dodam coś optymistycznego, można przypuszczać, że formaldehyd w znacznym stopniu zdążył się już ulotnić z krylaminy, ale określenie rzeczywistego stężenia wymagałoby przeprowadzenia pomiarów wewnątrz pomieszczeń. 

Odnośnie wilgoci, to pianka wyrządziła większe straty niż przypuszczano, ruch powietrza w popękanej ścianie z pustką powoduje obniżenie izolacyjności, wystarczyło uszczelnić mur np. z obu stron tynkiem na siatce i cieszyć się powietrzną izolacją. 

Współczynnik przewodzenia ciepła λ jest właściwością fizyczną każdego materiału i dla pustki wykonanej między tymi ścianami,  powietrze to - 0,025 W/(m·K),  a pianka krylaminowa  ma ten współczynnik dwa razy taki  - 0,040 W/(m∙K) teraz dodajmy wilgoć z kondensacji, woda ma  0,6 W/(m·K), czyli  jej współczynnik waha się w różnych miesiącach w tym przedziale  0,040-0,6 W/(m∙K) i jeszcze ktoś zapłacił za wstrzykiwanie.

 

A najciekawsze, że gdy jest zima  to ma najwięcej wilgoci, zwłaszcza pod koniec sezonu grzewczego.

Edytowane przez Animus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...na temat pustki powietrznej jej izolacyjności i izolacyjności ścian.
Jest także coś (chwilowo) o moim mordercy ze ścian.
I Ty także jesteś obecny. ;)


https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/16068-pustka-powietrzna/





Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na https://cieplo.app/ możesz sprawdzić swój dom z pustką powietrzną i z materiałem izolacyjnym w niej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem doskonale bo korzystam z tego kalkulatora.
Zobacz mój pierwszy post w tym temacie i pytanie, które właśnie było powodowane pustką i izolacją w niej. Są też linki do wyników.
Tylko pierwszy link coś chyba źle kieruje.









Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, liban napisał:

...na temat pustki powietrznej jej izolacyjności i izolacyjności ścian.
Jest także coś (chwilowo) o moim mordercy ze ścian.
I Ty także jesteś obecny. 😉

Z izolacyjnością pustki wiąże się jej szczelność, a jak pustka jest zanieczyszczona zaprawą cegłami itd. to wtłaczanie czegokolwiek nie uprzątnie z pustki tego co tam było.

 

Godzinę temu, liban napisał:

Zobacz mój pierwszy post w tym temacie i pytanie, które właśnie było powodowane pustką i izolacją w niej. Są też linki do wyników.

Pełne informacje o budynku

Powierzchnia zabudowy (obrys piętra) 102m2
Powierzchnia całkowita budynku 273m2
Powierzchnia ogrzewana* 183m2
Kubatura przestrzeni ogrzewanej* 369m3
Wysokość piętra 2,6m
Ogrzewane piętra parter, 1. piętro
Nieogrzewane piętra poddasze
Dach dach skośny z poddaszem
Ściany 45cm, konstrukcja: pustak żużlobetonowy + cegła pełna, izolacja: pur 5cm
Izolacja od góry Strop - podłoga poddasza, Wełna mineralna 25cm
Izolacja od dołu Podłoga parteru, Keramzyt 5cm
Drzwi i okna Okna: 12szt. (starsze niż 10-letnie z szybami zespolonymi)
Drzwi: 1szt. (nowe drewniane)
Garaż jest
Wentylacja naturalna lub grawitacyjna
Temperatura w części ogrzewanej 22,0°C
* Wartości wyliczone na podstawie zewnętrznych wymiarów budynku. Na pewno będą większe niż podana w projekcie powierzchnia użytkowa. To nie błąd – to powierzchnia użytkowa w projekcie jest zaniżona. Nie wliczają się do niej części pomieszczeń, które jak najbardziej są ogrzewane (np. klatki schodowe, skosy na poddaszu).

Gdzie ty masz piankę PUR? Jej  lambda wynosi od 0,019 do 0,024 W/mK.

Nie masz też pustki bo pustka jest cieplejsza od tej zawilgotniałej piany.

Te 5 cm keramzytu (Podłoga parteru, Keramzyt 5cm) to trzeba wymienić na 15 cm styropianu.

Tak to wygląda.

https://cieplo.app/wynik/nxce

 

Najbardziej opłacalne opcje modernizacji budynku

Zaznacz wybrane inwestycje, aby zobaczyć, jakie będą koszty ogrzewania po ich wykonaniu.

 -31% ocieplenie ścian zewn. 15cm styropianu

 -9% ocieplenie podłogi parteru 20cm styropianu

 

 

 

 

Edytowane przez Animus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wtedy wpisałem PUR bo nie miałem pojęcia o tym co mam w ścianach. To oczywiście błąd. Wiem ,że tamte linki nijak się mają do rzeczywistości.
Co Ty ciąglę z tą zawilgotniałą krylaminą wyjeżdżasz? Rozumiem ,że byłeś i widziałeś jak to jest u mnie w tej ścianie.
Widzisz u mnie to wyglada tak: na parterze mam 2xpustak(Sciana 60cm), piętro to pustak i cegła pełna(ściana 45cm). Dlaczego wpisałeś słoma (5cm) w miejsce pustki powietrznej?
Przecież pustka jest  gorszą izolacją niż słoma patrząc na powyższy kalkulator.
Kalkulator chyba zakłada że ta wpisywana pustka ma się nijak do wartości książkowych pustki niewentylowanej. I chyba traktuje ją jak pustkę wentylowaną, czyli brak izolacji.
 



Edytowane przez liban
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, liban napisał:

Co Ty ciąglę z tą zawilgotniałą krylaminą wyjeżdżasz? Rozumiem ,że byłeś i widziałeś jak to jest u mnie w tej ścianie.

Ponieważ że ciągle "wyjeżdżamy" z punktem rosy w ścianie, a Ty regularnie tego nie zauważasz. I nie zależy nam, żeby wmówić Ci że dom jest be. Taki masz i taki będzie. Ocieplenie zewnętrzne to nie tylko zysk energetyczny. To m. in. przesunięcie w/w punktu rosy ze ściany konstrukcyjnej w neutralną warstwę izolacji. A w Twoim przypadku ma to istotne znaczenie. Wypełnioną pustkę masz równo na środku ściany. Zakładając +20 w chałupie i -20 na zewnątrz: gdzie będzie konflikt temperatur?. I nie sugeruj się tym, że ten fragment pianki, który widzisz przy oknie to znak, że tak jest wszędzie. Tego nikt nie wie, natomiast zakładanie, że jest dobrze, a będzie tylko lepiej... tu już wchodzimy w politykę. Energetyczną 😉 ma się rozumieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok... To co mam wpisać w ten kalkulator aby było to miarodajne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, liban napisał:

Widzisz u mnie to wyglada tak: na parterze mam 2xpustak(Sciana 60cm), piętro to pustak i cegła pełna(ściana 45cm). Dlaczego wpisałeś słoma (5cm) w miejsce pustki powietrznej?

Dlatego słoma, bo ma podobny współczynnik do tej pianki.

Różna grubość twoich ścian, z tych materiałów, ma niewielki wpływ na wynik.

To bardziej miarodajny wynik od twojego.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doradźcie mi jeszcze, jak liczyć te metry ogrzewane.
Bo tak naprawdę piętro jest całe ogrzewane to 111m2.
Parter to tylko 48m2 ogrzewanych, reszta to nieogrzewane garaż, kotłownia i korytarz gdzie nie ma grzejników. Do wszystkich pomieszczeń ogrzewanych na parterze są drzwi i są zamknięte.
Mam te metry odliczyć od kubatury ogrzewanej ?
Wiem że przez ściany działowe (pustak 24cm), przenika do nich jakieś ciepło. W korytarzu jest zawsze 15-17stopni, w garażu zimniej. Kotłownia ogrzewa się od samego kotła. Ale stritce ogrzewania z grzejników nie ma. Więc...?








Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W aplikacji nie można podawać m2 ogrzewanych i nieogrzewanych, program sam wylicza m2ogrzewane z wymiarów budynku i przyjmuje że wszystkie pomieszczenia są ogrzewane co w moim przypadku nie jest zgodne ze stanem faktycznym.

Za to program wylicza zapotrzebowania na moc grzewczą na m2 i zapotrzebowanie na energię na m2.


Może należałoby "na kartce" przemnożyć (wyliczone przez aplikacje) wskaźniki przez m2 (ogrzewane faktycznie).

Tzn:
83W/m2 (wskaźnik zapotrzebowania na moc grzewczą) x 160m2 = 13,280 (moc kotła)


Podobnie:
172kWh/m2 rocznie(wskaźnik zapotrzebowania na energię) x 160m2 = 27500kWh rocznie.

















Wszystkie wskaźniki wziąłem z Twojego wyliczenia pod moją chałupę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.