Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Nastawa pompy Grundfos Alpha 1l 25-60


PabloRstl

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

Chciałbym dowiedzieć się więcej o sposobie działania pompy Grundfos Alpha 1l 25-60, konkretnie chodzi mi o jej funkcje regulacji. Posiadam instalację ogrzewania podłogowego, w którym parter i piętro to osobne obwody, każdy napędzany wspomnianą pompą. Instalator zostawił pompy nastawione w trybie prędkość stała - bieg III. I w sumie wprowadzałem się w zeszłym roku pod koniec sezonu grzewczego, więc tak już sobie to chodziło i pod taki stan rzeczy dostosowałem krzywą grzewczą.

Natomiast obecnie mam jakieś drobne problemy z różnymi temperaturami w pomieszczeniach i zacząłem się trochę bardziej przyglądać instalacji. W instrukcji przeczytałem, że dla instalacji OP jest specjalny tryb pracy. Po przełączeniu pompa wyraźnie zmniejsza moc pracy, przepływy spadły z 2l na ok. 1,5l. Natomiast rozkręcając rotametry mniej więcej wracały do okolic 2.

Generalnie chciałbym korzystać z funkcji dedykowanej do pracy z moją instalacją i chętnie dostosuję sobie krzywą grzewczą do ew. nowych warunków związanych ze zmianą przepływu wody w instalacji, ale chciałbym zrozumieć na czym polega ta funkcja regulacji. Czy ktoś mógłby mi wytłumaczyć w jakich warunkach pompa będzie zwiększać/zmniejszać swoją moc? W instrukcji jest trochę mało zrozumiały dla mnie zapis:

"Tryb regulacji instalacji ogrzewania podłogowego dopasowuje parametry pracy pompy do rzeczywistego zapotrzebowania instalacji grzewczej zgodnie z charakterystyką ciśnienia stałego"

Regulację rozumiem jako sterowanie mocą na podstawie jakiegoś parametru wejściowego, który jest tutaj trochę enigmatycznie opisy jako zapotrzebowanie instalacji grzewczej zgodnie z charakterystyką ciśnienia. Czy mam to rozumieć w taki sposób, że jeżeli zwiększę przepływ na obwodach, to pompa zwiększy moc aby generować takie samo ciśnienie i analogicznie w drugą stronę? I jeżeli tak, to co jest punktem wyjściowym tej regulacji, tzn. dlaczego przepływ obecnie maleje po przełączeniu z biegu 3.

I już taka luźna refleksja - skoro piec kondensacyjny ma lepszą sprawność im niższa temperatura na kotle, to czy nie lepiej starać się zapewnić jak największy przepływ i w miarę możliwości zmniejszać temperaturę na krzywej grzewczej? Bo szczerze mówiąc tak to do tej pory rozumiałem, ale nie czuję się tutaj żadnym ekspertem i chętnie skorzystam z porady i wyjaśnienia.

Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam!
Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.