Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Popiół i na rusztach - za duży nadmuch ?


Meniu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Zauwazylem u siebie taką rzecz że już po 1 dniu palenia zaraz po wyczyszczeniu pieca pojawia sie spora warstwa popiołu, która zalega na ruszcie wodnym (rury) oraz na przegrodach górnych pieca.

Warstwa na pewnie z 1-2 mm grubosci ale przybywa tego codziennie  co znacznie utrudnia odbiór ciepla i obniża sprawność pieca. Po czyszczeniu spaliny na wylocie czopucha 160 stopni a przed czyszczeniem 190 stopni więc widać ewidentnie że piec nie odbiera tyle ciepła ile by mógł. 

Poniżej fotki jak to wygląda 

 

20201129_152640.thumb.jpg.c4284b2d2237d4d1146ee02e0367e861.jpg

20201129_160450.thumb.jpg.314cac4e01a053d2c501a2c94a91be0e.jpg

Myślicie, że moze nadmuch mam za mocny lub ciąg kominowy ?

Przegroda na dmuchawie na 1cm i wiatrak na 25% podczas pracy. Piec Defro Komfort Eko Duo 15kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki płomień? Możesz wrzucić zdjęcie. U mnie na ruskich węglach wygląda to identycznie, ale jednak po ok. miesiącu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sporo tego jest jak na tak niewielki okres po czyszczeniu . Czy coś wisi nad palnikiem ? Czy testowales inne wegle ? Tu jednak ilość popiolu miała by odczuwalne znaczenie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamieszczam filmik jak mi sie to pali. Widać trochę takich fruwajacych iskier,  które pojawiają się zazwyczaj w momencie jak podajnik dokłada węgla. Czyżby to miał ? 

Pale 29Mj KGM  Gold. Ekogroszek  naprawdę suchy. Zawartosc popiołu sprawdzona przez mnie za pomoca wagi to 6% .Moc pieca ustawiona na około 7kW wg tabeli Defro Komfort Eko Duo 15kW. 

Przegroda na dmuchawie na 1cm i wiatrak na 25% podczas pracy. Czas podawania 5sek a czas przerwy 65sek.

Film rozpoczyna się od momentu jak podajnik dorzuca wegla na palnik.

 

 

Edytowane przez Meniu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak dokładnie taki sam tylko mój ma sterownik starszy bo bez PID i piec klasa 3.

Godzinę temu, HarryH napisał:

Jest potencjał na poważne zejście z powietrzem

Czym lepiej schodzic z powietrzem?  Przymykać jeszcze przesłoną wentylatora czy obroty w sterowniku? 

16067722083891928370994.thumb.jpg.36116a39bda219ceb2b222540fc2cb19.jpg

Niby 25% a i tak mocno dmucha. Ktoś kiedyś korzystał ze 100%? Jakby przewymiarowane te wentylatory są. 

Jak za nisko zjade to bedzie niedopalał węgla? Zbytnie obniżenie nie daje w pewnym momencie straty bo nie wyciagniemy całej energii z groszku?

Edytowane przez Meniu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, Meniu napisał:

,,, Jak za nisko zjade to bedzie niedopalał węgla? Zbytnie obniżenie nie daje w pewnym momencie straty bo nie wyciagniemy całej energii z groszku?

@Meniu , mam pytanie do Ciebie (spokojnie to na jutro), czy oprócz klawiatury i monitora, posiadasz jeszcze jakieś zdolności manualne i proste narzędzia ?.
Potrzebne będą, miarka, szlifierka kątowa, jakiś skład złomu w pobliżu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej sam wszystko robie w domu wiec umiejętności i trochę doswiadczenia mam w przeróżnych pracach. Szlifierka,  wiertarka, spawarka, skrzynka narzędziowa,  różne klucze i narzędzia są a jak brakuje to na bieżąco coś do kupuje.

Sklad złomu mam u szwagra niedaleko do wyboru co tylko potrzeba :)

 

Czyżby jakiś tuning pieca się szykował? 

Napisz bo jestem ciekawy?

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykreśl ze zbioru spawarkę bo jeszcze ktoś zaproponuje wycinać ruszt wodny a to już grubsza robota ,podwieś deflektor wklęsły z garnka nierdzewki  czy tam tarczy hamulcowej , dodatkowo można zbudować domek na górze rusztu wodnego ograniczy to wyrzut pyłów w dalsze rejony wymiennika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Ale na filmiku wygląda to na moc co najmniej 15 kw a nie 7 kw , ja bym zmniejszył dosyć radykalnie powietrze a jak pokażą się niedopałki to wydłużysz czas przerwy i tyle , teraz sporo w komin wysyłasz a i te osady ci wydmuchuje gdzie popadnie , ps przydała by się nad tym oraz obok palnika taka buda dla psa zrobiona z szamotek .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rusztu wodnego na pewno nie będę wycinał.

Co to za domek na ruszcie masz na myśli?  Jakieś przykładowe foto?

Z szamotu wyłożyć ścianki wkoło palnika.  Buda dla psa ma jeszcze dachtylko co na ruszcie wodnym ułożyć pare szamotek? Fotki jakies mile widziane. 

W kokin ida spaliny 190 stopni ale to macie racje , że moze idzie ich za duża ilość.  Spróbuję zjechać powietrzem do 15% na próbę i poronam to do przymkniecia przesłony.

Edytowane przez Meniu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, marcus312 napisał:

podwieś deflektor wklęsły z garnka nierdzewki  czy tam tarczy hamulcowej

Tu kolega ma racje . W pierwszej kolejnosci trzeba zrobic taki dopalacz oraz lapacz tego co wylatuje z palnika . Jak najwyżej zamontuj miske z nierdzewki i ustaw tak powietrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Meniu napisał:

Raczej sam wszystko robie w domu wiec umiejętności i trochę doswiadczenia mam w przeróżnych pracach. ,,,

To fajnie, bo spróbujemy razem zrobić coś, na czym ja się kompletnie nie znam.

 

20 godzin temu, Meniu napisał:

,,, Czyżby jakiś tuning pieca się szykował

Napisz bo jestem ciekawy?

Na sam początek proste zadanie.
Zejdź do kotłowni i przetrzyj z zanieczyszczeń czujnik temperatury spalin wylotowych w czopuchu kotła.
Przy okazji sprawdź, czy jest koniec pomiarowy czujnika temperatury jest umieszczony w pośrodku czopucha.   

W wolnych chwilach zapisuj temperaturę czujnika przed cyklem pracy podajnika i po cyklu pracy podajnika.

ps. 1
Przygotuj na jutro jakieś kawałki płyty kartonowo gipsowej.

ps. 2
Oczywiście wszelakie narzędzia mechaniczne mniej w odwecie, bo ciąć i spawać ruszt wodny,  razem z garnkami nierdzewnymi oraz tarczami hamulcowymi na pewno będziemy.  

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuje w pierwszym etapie przyspieszyć prędkość spalin.

Po pierwsze.
Musisz dokładnie uszczelnić ten dodatkowy wlot powietrza w dolnych drzwiczkach kotła.
To jest bardzo ważne.

Po drugie.
Postaraj się zmniejszyć przekrój dwóch, górnych kanałów wymiennika.
Tak jak to zaznaczyłem na przekroju kotła poniżej (możesz to wykonać tymczasowo, np. przy pomocy płyty kartonowo gipsowej).
Niech szczeliny mają około 10 mm.


Zmierz i porównaj temperatury spali w czopuchu.


2082094365_KOMFORTEKODUO-modyfikacjaV1.thumb.jpg.0961328e12605d03bd538fc733ef27a0.jpg

  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Meniu napisał:

,,, Te kawałki regipsa mają być tak pośrodku przegrody na jakiś nóżkach tak aby spaliny opływaly je z obydwu stron ?

TAK.
Sposób wykonania, oraz materiały wykorzystane należą wyłącznie do Ciebie. 

 

19 minut temu, Meniu napisał:

Ten dodatkowy wlot na drzwiczkach jest szczelny. Robilem dym wokół tego wlotu i nic nie zaciąga. ,,,

Teraz dopiero dokładnie doczytałem, ze zrozumieniem.

Ten dodatkowy wlot powietrza ma być szczelny dla gazów spalinowych wydobywających się z kotła.

Edytowane przez Witek-z-Ulicy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Witek-z-Ulicy napisał:

Ten dodatkowy wlot powietrza

Zapchać np zwykłą wełną mineralną .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.