Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Problem z ustawieniem pieca Stalkot 12-25kw


Pata

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie :)

Na początek chciałam po prosić o cierpliwość do mojej osoby, ponieważ piec posiadam od 6 dni i jest to dla mnie całkowita abstrakcja i czarna magia ;)

6 dni temu założony został u mnie piec Stalkot 12-25kw z podajnikiem ślimakowym i sterownikiem Technix Argos,żadne PID itd.

Przez pierwsze 2 dni piec chodził na ustawieniach fabrycznych ,lecz fachowiec prosił aby obserwować czy nie za gorąco,jak woda,jak spala i tym podobne. Pokazał mi jak się zmienia parametry i w razie potrzeby zalecił zmianę. I tak też się stało.

Ekogroszek kupiłam najdroższy jaki akurat mieli na stanie,czyli 28mj/kg ,siarka 0,60%,popiół max.7%,gran.8-25mm,suchy. Brzmi pięknie,lecz jak na moje damskie oko (czyli może przesadziłam),nie spalał się tak jak powinien. Część spadu była czarna,w całości,wyglądał na spieczony,a o drobnym popiołku to nawet nie było co marzyć. No i w dodatku w te 2 dni poszło mi 100kg. I tu się zaczyna zabawa ! ;D

Ustawiałam sobie na próbę różne parametry dmuchawy,podajnika itd,aż dzisiaj to chyba zes**ło się po całości. Mówiąc,że się zdenerwowałam to mało powiedziane... ja prawie dostałam wylewu i nawet 3 kieliszki wina mi nie pomogły w żaden sposób. Cholerstwo nadane ma:

  • CO 60st
  • CWU 50st
  • Dmuchawa 70%
  • Czas podawania ekogroszku 12s
  • Przerwa między podawaniem 150s (próbowałam mniej ale nie dopalało się,więc wydłużyłam czas ale i tak dno)
  • Krotność 1

Dzisiaj ok południa schodzę,a tam CO buja się w granicach 37-39st, CU 32-35st,spala opał ale temperatura nie chce wzrosnąć. Nie mam pojęcia co się dzieje tym bardziej ,że wydaje mi się iż wszystko w porządku zarówno z pompami (są 2, na kaloryfery i bojler) jak i ze spalaniem. Rura przy samym kominie zdatna do trzymania łapki. Zmniejszyłam dmuchawę na 50% to zaczęła świrować,5 minut dmucha i na 5 minut się wyłącza. Jak już pisałam,laik ze mnie totalny,w dodatku baba i o. Ktoś byłby w stanie mi coś doradzić? A jeszcze co do mieszkania- 78m2,nie ocieplone,parter,piec piętro niżej w piwnicy,kaloryferów szt 6,bojer 80l. 

Bardzo proszę o pomoc i wyrozumiałość. Jeśli jakieś jeszcze parametry mam podać,proszę napisać.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno Koledzy coś doradzą, ale serio 100kg/2 dni na mieszkanie 78m2?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ewidentnie źle wysterowany palnik. Generalnie jest zasada płomień nie może być rwący z iskrami, w miarę spokojny, bez kopcących końcówek. Dwustanowca ciężko ustawić, dla laika raczej nie do ogarnięcia

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płomień wygląda legitnie. Ładnie spokojnie się pali,co prawda tylko tak jakby do połowy tego nie wiem jak to nazwać,paleniska?palnika? No w każdym razie spokojnie,nie lata płomień na wszystkie strony,brak iskier. Ale może to rzeczywiście ten palnik... może czyszczenie by coś pomogło? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A daj że no foto lub film . Coś powatpiewam zeby bylo wszystko dobrze na palniku .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za takie zdjęcie palnika ale inaczej nie dam rady,bo tam miejsca tyle co w toi toiu.

Aktualnie nastawy i stan temp. wygląda następująco. Po prosiłam sąsiada o pomoc,ale też nic nie zdziałał.

20201111_150721.jpg

20201111_150752.jpg

Dodam jeszcze tylko,że piec został "przeinstalowany" z mieszkania ojca,obsługiwał go on ale,że go zabrakło to nie ma kto mi objaśnić ,ani jak działał wcześniej ani nic.

Edytowane przez Pata
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na podstawie tej fotki można powiedzieć tylko tyle że trzeba go wyczyścić , taki porządny serwis mu zrobic . Dodatkowo jest za mały plomien/żar.

20201111_150721.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Pata napisał:

Dodam jeszcze tylko,że piec został "przeinstalowany" z mieszkania ojca,obsługiwa

Kolego @altoro on wcześniej był używany już .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Pata napisał:

Oki dziekuje. Jutro się wezmę za czyszczenie i zobaczę jak będzie szło :)

Bardziej chodziło mi o wyciągnięcie palnika z kotla , sprawdzenie szczelnosci , wyczyszczenie paleniska z nagaru , wyczyszczenie otworów paleniska, wyczyszczenie komory powietrznej pod paleniskiem . Sprawdzenie rury podajnika i wyczyszczenie z nagaru oraz kontrola slimaka. Uff koniec czyszczenia mozna składać .

Dodatek .

Skladamy z dużą ilością silikonu tam gdzie trzeba , sylikon wysokotemperaturowy np uszczelniacz kominkowy do 1200 stopni

Edytowane przez FAFAŁ
Dodatek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli znajdziesz kumatego majstra to ogarnie to szybko . Pamietaj ze tam na koncu palnika jest wyczystka komory powietrznej ( koniec palnika to tam gdzie spadać powinien z niego popiół , Czasem węgiel hihi ) . Nakrętki powinny byc na klucz 17  , trzeba wcześniej prysnac odrdzewiaczem bo gwint lubi odpaść wraz z nakrętką . Ogólnie całe palenisko czyli odlew żeliwny jest wpasowane w takie korytko z blachy , dodatkowo uszczelnione i to uszczelnienie na ogół trzyma dobrze ,jednak warto to sprawdzic . 

Można iść na skróty jednak nie wiemy kiedy był serwis palnika oraz zespołu podajacego . Dla tego lepiej zrobić to teraz .

Droga na skróty w razie kiepskiej pomocy .

Odkręcić wyczystke , odnośnie nakrętki jak wyżej . Zamykamy drzwiczki i dmuchawa na pełną moc , niech dmucha z dwie minuty . Czekamy aż cały syf opadnie w kotle . Wygarniamy popiol z palnika . Czyścimy otwory w palenisku . Kladziemy szmate duzo szmat tak by zakryć otwory i znów dmychamy ze dwie minuty.  Oczyszczamy styk zaslepki wyczystki , nakladamy sylikon i skręcamy . Czekamy palimy .

Edytowane przez FAFAŁ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie poszłam drogą na skróty,ponieważ Pan Specjalista będzie miał czas najszybciej w środę. Nakręciłam filmik i jestem przerażona stanem korozji i wgl X_x jak na 6 lat to cóż.... masakra. Dmuchawa na 100% i wygląda to tak: 

(Serio tam ledwo idzie dojść,po uporaniu się ze śrubami (zastosowałam odrdzewiacz) ręce mi się trzęsły jakbym po worku ziemniaków na jedną nosiła XD)

I udało mi się przeczyścić wszystkie otworki ,gwoździem co prawda ale potrzeba matką wynalazków 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już wiesz czemu powinno się go wyciągnąć z kotla :) 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to kocioł Stalkot z.palnikiem.ekopal, może wystarczy wygasić kocioł.zdjac koronę i te wkładkę ze środka, od dołu palnika jest coś w rodzaju dekla, odkręcić 2 Śruby ( dyskretnie żeby nie urwać,.można to zrobić na dobrze ciepłym palniku lżej pójdzie) i od spodu wyczyść palnik. Oczywiście jeśli to faktycznie Ekopal

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć chłopaki! Nastąpił przełom  :D 

Piec ładnie dobija do zadanej temperatury po wyczyszczeniu palnika i uwaga uwaga zauważyłam na śrubie od dmuchawy nakrętki szt 2 iiii coś mnie tknęło i nakręciłam jeszcze jedną i pięknie teraz chodzi nawet po zmianie na 50%,w końcu! Ale standardowo pojawił się kolejny problem,a mianowicie jak dobije do tych 55st powinien przejść w stan podtrzymania ,a tymczasem sie wyłącza i musze zejść i ręcznie zastartować. Ponowne włączenie mam ustawione na 45st,a tu masz,38 i dalej cisza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.