Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Immergas victrix tera 24 plus


Redzi83

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich forumowiczów.

Od dwóch lat jestem posiadaczem pieca Victrix Tera 24 Plus z zasobnikiem wody 150 l w świeżo wyremontowanym mieszkaniu z półnową instalacją grzewczą. Mieszkanie ma 2x50 m2 (połączone dwa poziomy, parter i piętro). Parter 100% podłogówka, piętro poza łazienką gdzie jest podłogówka, to tylko grzejniki (instalacja po starym dwufunkcyjnym piecu gazowym). Mieszkanie jest w domu z lat 50-tych z izolacją styropianową sprzed 15 lat.

Parter ma 2 termostaty do regulacji temp. Otwarta przestrzeń salonu i kuchni to jeden, łazienka to drugi.
Pietro ma też 2 termostaty. Jeden na grzejniki, drugi na podłogówkę w łazience.

Mam pytanie, czy przypadkiem ten piec nie jest za duży, przewymiarowany? W okresie zimowym, rachunki dochodzą do 500/550 PLN miesięcznie za gaz, a temp. w domu ok 21 st, bo wyżej nie ustawiam. Ktoś mi powiedział, że przewymiarowanie pieca może skutkować nawet 30% większym zużyciem gazu.

Ogrzewanie ustawione jest obecnie na 55 st, więc jeszcze nie mam miarodajnych wyników, wcześniej było na 65 st.. Nie mam zainstalowanego czujnika pogodowego za zewnątrz. Instalacja jest, ale czujnik nie jest podpięty.

Próbowałem stawień PI, ale najkorzystniej cenowo za gaz jednak działa hostereza 0,2 st, a i tak są rachunki jw, gdy jest zimno i piec musi popracować na moje ciepło.

Z góry dziękuję za opinie.

Z poważaniem i wyrazami szacunku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę potwierdzić Twoje obawy. Ten model ogrzeje spokojnie 2 takie mieszkania. Dla Twoich 100m2 wystarczyłby model 12KW tego producenta. Nie wiem czy zużywasz aż o 30% więcej gazu niż przy mniejszej mocy kotle ale na pewno jego moc minimalna nie jest atutem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oczywiście że tak

do podgrzania takiej ilości wody z temperatury 10stC do 50stC potrzeba 7KW. zaś w domu poza momentem rozruchu instalacji ciepłej wody od całkiem zimnej się nie grzeje tylko raczej od ustawionej histerezy lub trochę niżej przy wannie np . Oznacza to że na codzień będzie na potrzeby CWU potrzebował z połowę tej mocy.

  piszesz że masz mieszkanie a nie dom. zakładam zatem że może ktoś cię z którejś strony dodatkowo izoluje od warunków zewnętrznych a to zmniejsza straty ciepła. zresztą nawet jeśli by tak nie było i mieszkanie nie miałoby izolacji to licząc zapotrzebowanie 100W/m2 i tak maks co będzie potrzebne do jego ogrzania to 10KW. Jak się kocioł na pół godziny przełączy na grzanie CWU to nawet nie poczujesz spadku temperatury. przeczytaj parametry mojego domu i zobacz jaki kocioł u mnie pracuje. poprzedni sezon grzewczy wyglądał tak że kocioł pracował z mocą w okolicy 35% najwięcej grzejąc dom czyli poniżej 5KW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..dołączę  się  do tematu ,a jaki to model 12kW bo zamiaruję  kupić w tym tygodniu nowy piec z zasobnikiem 100l. mój wybór to tera 24 lub exa 24 zupełnie  nie wiem  na który się zdecydować, może ktoś z serwisantów mi poradzi i powie czym się różnią.pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wieszt

Victrix 12 x tt 2 erp to najmniejszy model tego producenta i startuje od 1,9KW. sugeruję jednak jak przed każdym wyborem sprawdzić najpierw opinie i dostępność serwisu tego producenta w Twojej okolicy. Wybrac kocioł to nie problem. Gorzej jak coś się zdarzy a Ty będziesz musiał czekac az jaśnie pan serwisant odwiedzi cię w ciągu 2 tygodni.

 nie masz uzupełnionego profilu i nie wiadomo co chcesz grzać tym kotłem ale obstawiam że jeśli to ma być 24KW to musi byc spory hangar tak ze 300m2 bo do mniejszych to te modele są raczej zbyt mocne 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.11.2020 o 10:08, Redzi83 napisał:

 

Mam pytanie, czy przypadkiem ten piec nie jest za duży, przewymiarowany? W okresie zimowym, rachunki dochodzą do 500/550 PLN miesięcznie za gaz, a temp. w domu ok 21 st, bo wyżej nie ustawiam. Ktoś mi powiedział, że przewymiarowanie pieca może skutkować nawet 30% większym zużyciem gazu.

 

Pewnie, że jest za duży, ale nie oznacza to wzrostu zużycia o 30%, prędzej o 3%.

Co do kosztów - 500PLN to ok. 230m3 gazu, czyli ok. 2500kWh, czyli potrzeba niecałe 3,5 kW na godzinę. Jeśli to miesiąc zimowy to przyjmijmy pesymistycznie, że średnia t. dobowa oscyluje koło zera, czyli zapotrzebowanie mieszkania równa się niecałe 7kW (70W/m2). To może być normalny wynik, jeśli to stary budynek, ze śladową termoizolacją (np. symboliczne 5cm styropianu).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.