Skocz do zawartości

Immergas victrix tera 24 plus

Redzi83
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich forumowiczów.

Od dwóch lat jestem posiadaczem pieca Victrix Tera 24 Plus z zasobnikiem wody 150 l w świeżo wyremontowanym mieszkaniu z półnową instalacją grzewczą. Mieszkanie ma 2x50 m2 (połączone dwa poziomy, parter i piętro). Parter 100% podłogówka, piętro poza łazienką gdzie jest podłogówka, to tylko grzejniki (instalacja po starym dwufunkcyjnym piecu gazowym). Mieszkanie jest w domu z lat 50-tych z izolacją styropianową sprzed 15 lat.

Parter ma 2 termostaty do regulacji temp. Otwarta przestrzeń salonu i kuchni to jeden, łazienka to drugi.
Pietro ma też 2 termostaty. Jeden na grzejniki, drugi na podłogówkę w łazience.

Mam pytanie, czy przypadkiem ten piec nie jest za duży, przewymiarowany? W okresie zimowym, rachunki dochodzą do 500/550 PLN miesięcznie za gaz, a temp. w domu ok 21 st, bo wyżej nie ustawiam. Ktoś mi powiedział, że przewymiarowanie pieca może skutkować nawet 30% większym zużyciem gazu.

Ogrzewanie ustawione jest obecnie na 55 st, więc jeszcze nie mam miarodajnych wyników, wcześniej było na 65 st.. Nie mam zainstalowanego czujnika pogodowego za zewnątrz. Instalacja jest, ale czujnik nie jest podpięty.

Próbowałem stawień PI, ale najkorzystniej cenowo za gaz jednak działa hostereza 0,2 st, a i tak są rachunki jw, gdy jest zimno i piec musi popracować na moje ciepło.

Z góry dziękuję za opinie.

Z poważaniem i wyrazami szacunku.

Odnośnik do odpowiedzi

Muszę potwierdzić Twoje obawy. Ten model ogrzeje spokojnie 2 takie mieszkania. Dla Twoich 100m2 wystarczyłby model 12KW tego producenta. Nie wiem czy zużywasz aż o 30% więcej gazu niż przy mniejszej mocy kotle ale na pewno jego moc minimalna nie jest atutem

Odnośnik do odpowiedzi

oczywiście że tak

do podgrzania takiej ilości wody z temperatury 10stC do 50stC potrzeba 7KW. zaś w domu poza momentem rozruchu instalacji ciepłej wody od całkiem zimnej się nie grzeje tylko raczej od ustawionej histerezy lub trochę niżej przy wannie np . Oznacza to że na codzień będzie na potrzeby CWU potrzebował z połowę tej mocy.

piszesz że masz mieszkanie a nie dom. zakładam zatem że może ktoś cię z którejś strony dodatkowo izoluje od warunków zewnętrznych a to zmniejsza straty ciepła. zresztą nawet jeśli by tak nie było i mieszkanie nie miałoby izolacji to licząc zapotrzebowanie 100W/m2 i tak maks co będzie potrzebne do jego ogrzania to 10KW. Jak się kocioł na pół godziny przełączy na grzanie CWU to nawet nie poczujesz spadku temperatury. przeczytaj parametry mojego domu i zobacz jaki kocioł u mnie pracuje. poprzedni sezon grzewczy wyglądał tak że kocioł pracował z mocą w okolicy 35% najwięcej grzejąc dom czyli poniżej 5KW

Odnośnik do odpowiedzi

..dołączę  się  do tematu ,a jaki to model 12kW bo zamiaruję  kupić w tym tygodniu nowy piec z zasobnikiem 100l. mój wybór to tera 24 lub exa 24 zupełnie  nie wiem  na który się zdecydować, może ktoś z serwisantów mi poradzi i powie czym się różnią.pozdrawiam

Edytowane przez wieszt
Odnośnik do odpowiedzi

wieszt

Victrix 12 x tt 2 erp to najmniejszy model tego producenta i startuje od 1,9KW. sugeruję jednak jak przed każdym wyborem sprawdzić najpierw opinie i dostępność serwisu tego producenta w Twojej okolicy. Wybrac kocioł to nie problem. Gorzej jak coś się zdarzy a Ty będziesz musiał czekac az jaśnie pan serwisant odwiedzi cię w ciągu 2 tygodni.

nie masz uzupełnionego profilu i nie wiadomo co chcesz grzać tym kotłem ale obstawiam że jeśli to ma być 24KW to musi byc spory hangar tak ze 300m2 bo do mniejszych to te modele są raczej zbyt mocne 

Odnośnik do odpowiedzi

W dniu 2.11.2020 o 10:08, Redzi83 napisał:

Mam pytanie, czy przypadkiem ten piec nie jest za duży, przewymiarowany? W okresie zimowym, rachunki dochodzą do 500/550 PLN miesięcznie za gaz, a temp. w domu ok 21 st, bo wyżej nie ustawiam. Ktoś mi powiedział, że przewymiarowanie pieca może skutkować nawet 30% większym zużyciem gazu.

Pewnie, że jest za duży, ale nie oznacza to wzrostu zużycia o 30%, prędzej o 3%.

Co do kosztów - 500PLN to ok. 230m3 gazu, czyli ok. 2500kWh, czyli potrzeba niecałe 3,5 kW na godzinę. Jeśli to miesiąc zimowy to przyjmijmy pesymistycznie, że średnia t. dobowa oscyluje koło zera, czyli zapotrzebowanie mieszkania równa się niecałe 7kW (70W/m2). To może być normalny wynik, jeśli to stary budynek, ze śladową termoizolacją (np. symboliczne 5cm styropianu).

Odnośnik do odpowiedzi

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

• Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

• Podobna zawartość

• Przez bzyku1986
      Witam
      Posiadam od niedawna kocioł gazowy Immergas Victrix Tera 24 Plus. Sterownik pokojowy Salus. Kocioł obecnie ma zastosowanie tylko do centralnego ogrzewania. Dom o powierzchni 130m.k, ocieplony, kaloryfery żeliwne z pokrętłami starego typu ( bez regulacji od 1 do 5 ). Serwisant ustawił mi temperaturę na kotle 55 stopni. Teraz przechodzę do pytań i moich "problemów" - jeśli ktoś byłby tak miły i zechciał mi pomóc.
      1. Podczas niższej temperatury na polu np. - 5, -10 stopni kocioł nie może dojść do temperatury zadanej na sterowniku w pokoju np. ustawione 20 stopni. Na piecu temperatura jest cały czas te 55 stopni, ale nie może osiągnąć w mieszkaniu tych 20 stopni. Czy należy zwiększyć temperaturę na kotle? np dać 65 stopni? piec tak jakby cały czas chodził ( zapalona kontrolka palnika na wyswietlaczu).
      2. Czy normalną rzeczą jest to, że co jakiś czas niektóre kaloryfery np. na parterze robią się chłodne, przy czym na piętrze są gorące, a po jakimś czasie na odwrót? czy nie powinny być wszystkie kaloryfery ciepłe ( gorące ) w jednakowym stopniu cały czas gdy piec chodzi i dąży do osiągnięcia zadanej temperatury na sterowniku pokojowym.?
      3. Czy można przełączyć przy kotle sposób grzania z auto na manual tak żeby cały czas kocioł chodził na funkcji manual i nie łączył sie ze sterownikiem pokojowym? i wówczas np ustawić temperaturę np. 50 stopni na kotle? czy wówczas wszystkie kaloryfery bedą grzały równomiernie cały czas?
      4. Jak ustawić temperaturę na kotle, aby została osiągnięta zadana temp na sterowniku pokojowym?
      Dziękuje za góry za odp. Pozdrawiam

• Przez l-poczta
      Witam.
      Mam pytanie do doświadczonych kolegów. Mam do spięcia kocioł Immergas Tera 24Plus + car v2 + czujnik zewnetrzny + moduł przekażnikowy + moduł wifi? Jak to spiąc do kupy aby działal moduł wifi?
      instalacja na sprzegle c.o. + podłogówka z zaworem mieszającym na siłowniku + cwu z zasobnika. Każdy obieg na własnej pompie dodatkowo instalacja do tej pory spięta była z kominkiem z płaszczem wodnym i sterownikiem z kratk.pl ktory sterowal każda z 4 pomp. - równorzednie chodziła pompa kominkowa i od c.o. podłogówka bez silownika.
      Jak to teraz wszystko pogodzić...? zalezy mi także na wifi - oczywiście - dominus.
    • Przez Kawka08
      Witam wszystkich,
      w świeżo nabytym domu mam zainstalowany kocioł gazowy Eolo Star 24 3E. Instalacja jest standardowa, czyli grzejniki panelowe w dodatku bez zaworów termostatycznych. Piecem steruje pokojowy czujnik temperatury, ale piec tak na prawdę grzeje w dwóch lokalach. Jak można się domyśleć, jeżeli w pierwszym jest ciepło i piec zostanie wyłączony, bo osiągniętą wymaganą temperaturę wewnętrzną, to drugi lokal może się mocno wyziębić.
      Przez myśl przeszło mi, że najchętniej to wywaliłbym ten pokojowy czujnik, a wszędzie dał głowice termostatyczne. Zastanawia mnie tylko jak wtedy ten kocioł będzie pracował. Z tego co wiem, to on ma sprawdzenie tylko temperatury na zasilaniu (nie sprawdza na powrocie). Czy w takiej sytuacji same głowice termostatyczne wystarczą? Czy do pieca należałoby jeszcze jakiś sterownik dołożyć, żeby sprawdzał temp. na powrocie i włączał się wtedy kiedy jest zapotrzebowanie?
      Z góry dziękuję za sugestie.
    • Przez balik99
      Witam, Kocioł Junkers zsb14-1de, sterownik cw 400 + czujnik temperatury zew. + zasobnik 120l. Rodzina 2+1
      pytanie odnośnie spalania. Dom parter + poddasze użytkowe, 120 m2 ściany ocieplone 20cm styropianu, podłogi dół 22cm góra 6 cm, poddasze zabudowane wełna 30 cm. Dom stoi od roku w zimie niezamieszkany a ogrzewany temperatura utrzymywana na poziomie 15 stopni, mieszkamy od czerwca początkowo tylko CWU zasobnik 120 l a od połowy września ogrzewanie ustawione na sterowniku cw 400 20,5 stopnia w dzień w nocy 20, pierwsze spalanie dziennie nawet 12m3 przy temperaturze zewnętrznej ok 15 stopni w domu było 19 chciałem dogrzać do 20,5. Teraz ustawienie na 21,5 w dzień i w nocy 20,5. spalanie przez 15 dni 50m3 (największe godzinowe odczytane z licznika 0,7m3) wydaje mi się bardzo duże w załączniku wszystkie ustawienia z cw400 i z menu serwisowego pieca. na kartce w kółku ustawienie, lub te co wytłuszczone w książce. Coś ktoś doradzi co zmienić. 

• Przez gruby33
      Witam,
      Otóż kilka dni temu odpaliłem w końcu ogrzewanie bo temperatura spadła w domu już do 18 stopni. Urządzenia jaki są to:
      - Kocioł VICTRIX 20 X TT 2 ERP
      - Rozdzielacz DIM A-BT ERP
      - Sterownik CAR V2
      - Regulator pokojowy Salus 091FL

Napędza to na dole podłogówkę rozdzieloną na 5 stref + 1 strefa łazienka na górze. Oraz grzejniki tylko na górze, łączenie 5 sztuk.
      Dodam na wstępie, że akurat na koniec wakacji kończył mi się przegląd wiec był serwisant i wszystko niby wyczyścił i wyregulował.

I teraz tak po długim nie używaniu kiedy w domu było 18 stopni kocioł został odpalony i temperatura na CAR V2 (jest na dole tam gdzie podłogówka) została ustawiona na komfortową 21 st. (nocną mam 20.5 st), a na Regulatorze Salus, który jest na górze identyczne parametry. Kocioł po chwili zaczął grzać i na jego wyświetlaczu temperatura była w przedziale 58-65 st. Po 3 godzinach już było dosyć ciepło, a według analogowych zegarów na zasilanie grzejników szło ok. 50 st, a na podłogę ok 40 st. Sama podłoga sprawdzana termometrem miała 26-30 stopni w zależności na jakiej pętli i gdzie się zmierzyło. Po 4 godzinach dobiło ponad 21 stopni w pomieszczeniu i ogrzewanie się wyłączyło.

Ale teraz obserwując przez kilka dni jak działa ogrzewanie to jest trochę inaczej. Rano wstaję i działa ogrzewanie podłogowe i grzejniki, a na kotle temperatura 32-35 stopni. Zasilanie na grzejnikach i podłodze w okolicach 30 stopni. Przez co na dole mimo, że podłoga wydaje się chłodna utrzymuje mi te 21 stopni ale na górze już nie bardzo bo grzejniki też mają niecałe 30 stopni. Dopiero kiedy podłogówka się wyłączy to kocioł rozgrzeje się około 65 stopni i się wyłącza i spada temperatura do ok. 40 i znów potem grzeje, to temperatura na grzejniki idzie w okolicach 45-50 stopni i wtedy nagrzeje mi pomieszczenie do zadanej temperatury.

W ustawieniach CAR V2 mam:
      - CH MIN 25 st
      - BUILD 10
      - OFFSET ustawia się po chwili włączona jest audoadaptacja

Próbowałem wyłączyć audoadaptację i offset na 0 ale to samo. To samo z kręceniem pokrętłem na CAR V2 od temperatury. Obecnie jest na OTC 6.5 ale próbowałem zmniejszyć i zwiększyć to jedynie temperatura kiedy same grzejniki grzeją się zwiększa na kotle. Przy podłogówce jest nadal to samo. Zauważyłem też, że jeśli OTC jest np. na 5.5 to kocioł rozgrzewa się do 55 stopni maks, a jeśli np. OTC 6.4 to kocioł rozgrzewa się do 64 st.

• Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.