Skocz do zawartości
Karku

Viessmann Viessmann Vitodens 100 19 kW

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Od trzech miesięcy mieszkam w nowo wyboudowanym domu. Zdecydowaliśmy się na ogrzewanie podłogowe w całym budynku. Po ochłodzeniu, od tygodnia włączyłem piec na grzanie budynku.

Niestety po kilku dniach grzania, po nastawieniu temperatury 28, 30, 32, a nawet 35 °C stwierdziliśmy, że w domu jest nadal chłodno, a podłogi są zaledwie letnie. Po telefonie do instalatora ustawiliśmy piec na 40°C, w serwisie Viessmanna zalecili ustawić 50.

Pieć przy nastawieniu na 28 do 35 °C się załącza, a po kilku sekundach się zatrzymuje. Na rotametrach przepływy wskazują zaledwie 1l/min. Jakbym nie próbował nie da się ustawić więcej. Efekt jest taki, że pobór gazu jest na poziomie około 7 m³, z tą różnicą, że ciepło chyba idzie do komina. W domu jest chłodno.

Wygląda to jakby przepływy były zbyt małe i pieć po zagrzaniu dawki wody wyłącza się. Chyba, że pompa nie daje rady odebrać ciepłej wody.

Układ jest odpowietrzony, po ustawieniu 50°C na piecu robi się ciepło, z tym że spalanie wzrasta do 18 m³ na dobę!!! Na piętrze mamy panele, a jak wiadomo 50 °C je zabije w krótkim czasie.

Co mogę zrobić, potrzebuję rady magika instalatora.

Z góry dzięki za pomoc

Edytowane przez Karku

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Opisz instalację a najlepiej wstaw fotki elementów ogrzewania.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
18 godzin temu, WojtuNie napisał:

Opisz instalację a najlepiej wstaw fotki elementów ogrzewania.

W czasie gdy grzeje wodę do bojlera przepływy spadają do zera, następnie powracają do około 1 litra na minutę. 

Po dotknięciu rozdzielacza, w czasie pracy pieca czuć, że woda jest ciepła. Grzanie trwa dosłownie zaledwie kilka sekund, piec wyłącza się gdy osiągnie zadaną temperaturę, zamiast ją utrzymywać na stałym poziomie. 

20201017_193038.jpg

20201017_193100.jpg

20201017_193124.jpg

20201017_193134.jpg

20201017_194735.jpg

20201017_193220.jpg

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Pasowałoby sprawdzić filtr pod kotłem ten po prawej,czy nie jest przypadkowo zanieczyszczony.Tylko o ile pod kotłem jest zawór odcinający to nie widzę drugiego zaworu od strony instalacji. Można też spróbować zwiększyć przepływy na rotametrach.Nie podłącza się uzupełniania wody do układu na sztywno bo któregoś pięknego dnia samo ci się uzupełni)Przepływy na poszczególnych rotametrach powinny być różne a nie takie same ale bez projektu to trzeba ustawić je doświadczalnie co zajmuje trochę czasu.

To że spadają przepływy przy grzaniu CWU to normalne, nie ma się tu czym przejmować

Edytowane przez Grundfos

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A powiedz jeszcze,czy ten rozdzielacz jest tylko jeden, czy to dom piętrowy i są dwa ?

Pytam,bo widzę, że rury CO idą od kotła w dół i w górę.

Jeżeli kocioł zasila dwa takie rozdzielacze to jest prz nim za małej średnicy instalacja, a i pewnie średnica Pex zasilające te rozdzielacze nie powala.

Zastanawiam się co to za elementy zaznaczone,czy są to tylko zawory, czy są tam też filtry, ale one wprowadzają pewnie duży opór. Ogólnie jest tam strasznie bogato w mosiądz, tylko drogo nie zawsze znaczy dobrze.

IMG_20201017_220706.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tak jest to piętrowy dom i są dwa takie same rozdzielacze, z tym, że na górze jest o jeden obieg mniej... przekaże te uwagi chłopu l, który robił tą instalacje, bo sam przyznam, że jestem w tym zielony.

Ale czy możliwe jest żeby filtry robiły tak duży opór? Zastanawiam się czy pompa nie jest czasem za słaba lub wadliwa.

A co do regulacji na rotametrach to więcej nie da się ustawić. Ten 1 l/min to maksimum jakie udało mi się uzyskać...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ewidentnie coś blokuje przepływ. Na dwa rozdzielacze to połączenie kocioł - pion jest za cienkie i za dużo tam zwężek. Jutro się odezwę to porobimy testy.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

mam pytanie czy jak była ustawiona temp. ok. 25  też   załączał  wyłączał

wiessmann   doradził  wyższą  temperaturę  z przyzwyczajenia  nie więdząc o braku mieszaczy  na podłogówce

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

• Podobna zawartość

• Przez pytajnik
      Witam,
      mam kocioł gazowy Vitodens 100 i ogrzewanie podłogowe oraz grzejnikowe (na górze). Niestety nie mam niezależnego obiegu dla podłogówki w efekcie muszę sobie radzić inaczej, gdy chcę mieć optymalną temperaturę na dole i na górze. Rozwiązanie, jakie znalazłem, to ograniczona efektywność grzania na górze albo poprzez skręcenie grzejników na 3,5 i zostawienie pieca na 60-65 stopni albo zjechanie z temperaturą na piecu do 50-55 stopni i odkręcenie grzejników na 4,5-5. Pytanie, które z rozwiązań jest bardziej ekonomiczne? czytałem, że kotły gazowe nie są efektywne przy niskich temperaturach, ale z drugiej strony, mocniejsza praca na 65 stopni i duszenie efektów poprzez skręcenie grzejników i wydłużenie grzania też na logikę najoszczędniejszym rozwiązaniem nie jest. Ale jak to jest naprawdę? Które rozwiązanie jest lepsze gdy chcę ograniczać koszty?

Dzięki!
    • Przez tomek3004
      Witam wszystkich zaznacze tylko, że to mój pierwszy post na forum i że przeszukalem tematy i nie znalazłem nic podobnego. Mianowicie posiadam piec Viessman Vitopend 100 i do tego sterownik bezprzewodowy salus t105rf. Problem polega na tym że kiedy sterownik leży w salonie lub innym pokoju w mieszkaniu (piec jest w łazience) to ma problemy z zalaczeniem i wyłączeniem pieca. Pytałem serwisanta przy okazji serwisu pieca i mówił że to dlatego że sterownik wysyła sygnał co jakiś czas i że trzeba poczekac az wyłączy piec. Faktycznie kiedy był u nas w domu to tak się stało sterownik włączył piec po czym na sterowniku zgasł symbol grzania i po okolu 10min wyłączylo piec. Od tamtej pory problem jest dalej o ile czasem sterownik włączy piec to potrafi nie wyłączać go przez godzinę lub nawet dużo dłużej. Dzisiaj kiedy spadła temperatura sterownik uruchomił piec, ale kiedy uzyskał zadana temperaturę w mieszkaniu i na sterowniku zgasł symbol grzania to piec pracowal dalej przez 2 godziny aż sam go wyłączyłem pokretlem na panelu pieca. Ktoś może wie o co chodzi? Czy faktycznie sterownik wysyła sygnał co jakiś określony czas? Da się to jakoś ustawić? 
    • Przez Pinkmann
      Witajcie. 
      Od miesiąca grzeję nowym kondensatem i mam tylko sterowanie pogodowe tzn czujnik temparatury zewnętrznej. 
      Nie bardzo kumam kilka rzeczy. 
      1.  O ile piec wie kiedy włączyć grzanie OC bo sobie to odczyta z ustawień krzywej grzania tl skad  piec wie kiedy ma wyłączyć grzanie OC ? 
      2. Czy żeby przy obecnej temperaturze włączyć ogrzewanie to jedyną możliwością jest podniesienie poziomu krzywej? 

3. W piecu mogę ustawić harmonogram grzania i wybrać temperatury dla trybu Komfort , Normal i Eco ale co to są za temperatury ? Na pewno nie pokojowe bo nie mam termostatu, raczej nie temperatury wody bo na zewnątrz może być minus 10.  
      Jak wpłynie jak podniosę sobie temperaturę trybu normalnego z 21 na 23 i akurat w harmonogramie zacznie się ten tryb? 

Pytanie  może trywialne ale do tej pory jechałem na termostacie pokojowym który załączał i wyłączał grzanie. 

• Przez Robsontcl
      Witam
      W mieszkaniu 60m2 z demontowałem 2 grzejniki w salonie w ich miejsce w rozdzielaczu wpiąłem się po 1 pętli, dodatkowo w mieszkaniu tylko 3 grzejniki. Każda z pętli ma po ok 70-90m. Zamontowane na każdej z pętli zawory zwykłe grzejnikowe do regulacji. 
      Mam problem taki że ta podłogówka za słabo grzeje. Powodem jest zapewne to że piec za krótko chodzi żeby podgrzać podlogówke, więc moje pytanie co w tym momencie powinienem zrobić. Co dokładnie kupić żeby to chodziło jak należy. 
      Z góry dziękuję że odpowiedzi 
    • Przez darick
      Witam,
      Stoję przed wyborem wymiany instalacji CO i CW na nową. Dom dwupiętrowy bez piwnicy ok. 65kw wybudowany w latach 92-94. Ściany typu "kanapka" ze styropianem 6-8cm w środku. Prawdopodobnie pustak, ciężko mi stwierdzić, nie ma mnie na miejscu. . Stolarka okienna  będzie wymieniana na nową 3 szybową, kwalifikujące się na jako pasywne.  Najdalszy pkt. poboru wody będzie nie dalej 8 metrów. W budynku jest zamontowane 8 kaloryferów żeliwnych, które mają zostać wymienione.  Zdecydowałem się na rozwiązanie z kotłem 2F.
      Firma zaproponowała następujące rozwiązanie VIESSMANN VITODENS 050-W 24kW jako kocioł oraz kaloryfery:
      2 szt 22 600/800 2 szt 22 600/600 1 szt 22 600/400 1 szt 22 600/500 1 szt 21 600/400 drabinka 600/1200 Zasadnicze pytanie jest takie czy ten kocioł nie jest za mocny dla tak malago domu?  Minimalna moc to 5,9/6,5 kW tego kotła, a  według kalkulatorów internetowych moc takiego kotła powinna wynosić ok. 6,5 kW...
      Myślałem ew. nad rozwiązaniem Immergas VICTRIX 24 TT 2 ERP, ponieważ minimalna moc zaczyna się od 3kW.
      Jeśli piec posiada niską minimalną wartość, dajmy na to 3 kW, a zapotrzebowanie jest na poziomie 6,5 kW, to wtedy piec będzie pracował stale, ale ze średnią mocą czy raczej w trybie skokowym? Na zasadzie grzanie do zadanej temperatury potem stop i spada temperatura, a następnie znów działa.

• Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

• Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.