Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Junkers zw14


Krzynowek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, posiadam piec Junkers zw14, problem polega na tym, że jak włączę centralne ogrzewanie i na piecu mam ustawione 65 stopni, to piec nagrzewa szybko wodę do ok 75 stopni, po czym wyłącza grzanie i temperatura powoli spada do ok 35 stopni i znowu załącza grzanie wody do tych 75 stopni i tak cały czas. Przez to grzejniki raz są ciepłe, a jak temperatura na piecu spada to robią się zimne. Takim sposobem, żeby temperatura w  mieszkaniu 49m2 wzrosła o 1 stopnień potrzeba kilka godzin. Gdzie może leżeć przyczyna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz zdemontować okna lub podłączyć jeszcze z 3 sąsiadów;)

A tak na poważnie,to współczuję,bo Tobie do śmiechu pewnie nie jest. Mieszkanie pewnie od dewelopera a kocioł kompletnie nie dopasowany. Jego moc minimalna to 8 kW, a teraz potrzebna jest pewnie ok 1-2 kW.

Rozkręć wszystkie grzejniki na max zarówno na termostatach jak i na kryzach jeżeli są skręcone, może to coś pomoże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie grzejniki są rozkręcone na maksa i na piecu próbowałem ustawiać różne temperatury i efekt ten sam. Piec nagrzewa wodę do +10 stopni niż jest ustawione, po czym wyłącza grzanie i temperatura spada do ok 35 stopni, grzejniki robią się chłodne i znowu załącza grzanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To się nazywa taktowanie i jeżeli jest prawidłowy obieg w instalacji to po prostu grzejniki nie są w stanie odebrać takiej mocy ( 8kW) kocioł się przegrzewa i wyłącza.

Jak długo trwa taki cykl od włączenia do wyłączenia kotła?

Popatrz w necie jaką moc łączna mają Twoje grzejniki i porównaj z mocą minimalną kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze zaobserwuj,czy zanim kocioł się wyłączy powrót do kotła jest już gorący,a jeżeli tak, to na poszczególnych grzejnikach sprawdzaj czy nadążają się całe nagrzać ( tak sprawdzimy czy jest właściwy przepływ)

Grzejniki najczęściej mają logo firmy na bocznych osłonach.

A jak nie ma nic to tylko zobacz czy płyty grzejników mają od wewnątrz dodatkowe ożebrowanie z blachy i popatrz na podobne bo moc jest porównywalna pomiędzy firmami.

Oczywiście musisz znać wymiary grzejnika i ilość płyt ( i czy mają żebra).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powrót do kotła cały czas jest chłodny niezależnie od temperatury wody która wychodzi z pieca, tzn ma temperaturę ok 35 stopni czyli taką do jakiej spada temperatura po wyłączeniu palnika. Po sprawdzeniu mocy grzejników tak mniej więcej to może nie być tych minimalnych 8kw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli powrót jest cały czasu chłodny to masz problem z obiegiem.

Do sprawdzenia filtr przed kotłem na początek.

Jeżeli okaże się czysty,to na jakim biegu jest pompa?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do kotła powinna być dokumentacja techniczna.

Podaj pełny model.

Ktoś już sprawdzał tą instalację, jakiś fachowiec?

A jak były czyszczone filtry, było dużo zanieczyszczeń w nich?

Może znów się zapchały, albo gdzieś jest zator w instalacji, albo na zaworach przy grzejnikach.

Czy grzejniki mają zawory z nastawą wstępną?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zadanie na wieczór;)

Znajdź dokumentację w necie, poczytaj i sprawdź nastawy w kotle (ja nie znam tego kotła i też bym to musiał zrobić).

Poczytaj o zaworach z nastawą wstępną, sprawdź jakie masz zamontowane i zobacz czy są nastawione na maksymalny przepływ.

Sprawdź zawory powrotne z grzejników czy są odkręcone na max.

Jeżeli to wszystko nie pomoże,to w instalacji jest jakiś zator lub jest totalnie skopana. Nie ma opcji, żeby przy tak małym metrażu pompa w kotle nie dała rady przepchnąć wody żeby temperatura powrotu się podniosła. Chyba że kocioł pracuje cały czas z pełną mocą i nie schodzi do minimum.

PS

Idę spać,bo o północy wstaję do pracy:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczytałem się o wszystkim i mam łeb jak sklep :) Zaworów powrotnych przy grzejnikach nie mam, odpływ i dopływ jest podłączony bezpośrednio. Sam tego raczej nie ogarnę i będę musiał kogoś wezwać do sprawdzenia tej instalacji :( . Tak czy inaczej wielkie dzięki za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli to wszystko nowe to podlega gwarancji albo rękojmi, najpierw tego bym spróbował, nie może być tak, że ktoś odstawi fuszerkę a klient musi się z tym bujać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Powód musi być!"

Jakie masz zawory termostatyczne przy grzejnikach?  Bo są takie typy że mają regulowany przepływ czyli dławienie przepływu.

Tak mają Danfosy czy Honeywelle.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zawory Heimeiera, głowice sygnowane TA też tego producenta,

Masz tam znaczniki - im niższa cyfra jest pokazywana przez znacznik na pierścieniu zewnętrznym, tym mniej wody wpuszczasz do grzejnika

Tu masz link do strony producenta https://www.imi-hydronic.com/sites/EN/pl-pl/produkty/termostatyka/glowice-termostatyczne-i-zawory-grzejnikowe/glowice-termostatyczne/Pages/default.aspx

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa pracuje na 3 biegu. A jeśli chodzi o zawory to znaczniki są ustawione na pustym polu. A cyfry nie są po kolei, z lewej strony jest 0, 0, 2, H, a z prawej 4, 3, 4, 0 więc ciężko stwierdzić co jest co. W instrukcji jest napisane jak się ustawia piec ale ja nie mam manometru ani uprawnień do takich rzeczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł zostaw w spokoju, chodziło tylko o pompę i jest ok.

Poczytaj jak mają być ustawione twoje zawory aby był największy przepływ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.