Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł górnego spalania - smoła


Andrzej1979

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Ogrzewam stary dom z lat 70 o powierzchni 200 m2 piecem górnego spalania z wymiennikiem poziomym takim jak poniżej - 27 kw doposażony w dmuchawę i pompę cyrkulacyjną i sterownik

image.png.5cec5473b2c04a041544be573c289d67.png

Mam taki piec od 4 lat i od początku borykam się z dużą ilością smoły, sadzy w kominie i samym piecu. Myślę że piec jest trochę przewymiarowany gdyż w okresie gdy temperatura jest +5 stopni  temperatura na piecu to 43 i jest wystarczają,ca aby w domu było 23 st C . Chciałbym się jednak zapytać czy moje ustawienia na piecu są optymalne aby zminimalizować tworzenie się smoły, obecnie mam takie ustawienia:

Czas pracy przedmuchu (s) 30 s

Czas wyłączenia przedmuchu (min) 8 min

Zakres zmiany mocy (st. C) 5 st.C

Moc dmuchawy (%) 58 %

Temp. załączenia pompy (st. C) 35 st.C

Szyber do czopucha po rozpaleniu zawsze w połowie otwarty

Bardzo proszę dajcie znać czy ustawienia są optymalne aby zminimalizować tworzenie się gazów smoły 

Z góry dziękuję 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wywalić elektronikę i palić od góry na miarkowniku ciągu, dorobic powietrze wtórne w środkowych drzwiczkach, zmniejszyć palenisko cegłami szamotowymi. Podaję Ci to w skrócie, na ten temat masz tysiące postów na tym forum i na muratorze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak trochę przeczytałem i znam rozwiązanie z miarkownikiem ciągu ale to wymaga fachowca który by mi ten piec przerobił..., zanim go znajdę chciałbym zapytać czy można zminimalizować tworzenie się niekorzystnych warunków spalania w takim piecu jak obecnie posiadam może jest coś co można poprawić w obecnych ustawieniach w sterowniku zanim zacznę przerabiać piec ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz odstawić rzeźbę w stylu "rura wezyra" + zmniejszenie komory szamotem+koniecznie palenie od góry.  Temperatura na kotle co najmniej 50 -55C, inaczej będzie sadza. Co to za sterownik - ma pomiar temp. spalin?

Edit: ogólnie rzeźbić warto, bo można osiągnąć spektakularne oszczędności na opale nawet rzędu 5% i praktycznie zejść z dymem do poziomu niewidocznego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za wiele z tym kotłem nie zrobisz bez większych przeróbek, brakuje Ci dodatkowego powietrz nad zasypem, w dodatku masz najprostszy sterownik do dmuchawy, z tego co opisałeś masz ustawione obroty na stale (58%), przydały by się zmienne, takie zmiany można oczywiście wprowadzać ręcznie, ale jest to bardzo trudne i wymaga korekty co kilka godzin.

Jaki masz sterowki?

Zrób zdjęcia komory zasypowej, tak by było widać kanały napowietrzające zasyp jeśli są.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61
46 minut temu, HarryH napisał:

Wywalić elektronikę i palić od góry na miarkowniku ciągu, dorobic powietrze wtórne w środkowych drzwiczkach, zmniejszyć palenisko cegłami szamotowymi. Podaję Ci to w skrócie, na ten temat masz tysiące postów na tym forum i na muratorze.

Wystarczy wyciąć uszczelkę w drzwiach zasypowych tą od dołu poziomą całą  no i na tył kotła ustawić szamotówki jedna na drugiej aby zmniejszyć komorę zasypową i będzie gitara jak mawiał siara .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Póki miałem Pereko wyjmowanie uszczelki nic nie dało, ale jak sobie wkręciłem kierownicę powietrza wtórnego - była różnica spektakularna. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam taki piec ja na zdjęciu i sterownik taki najbardziej podstawowy z takimi ustawieniami jak napisałem. 

Z tego co radzicie najprościej będzie zmniejszenie komory zasypowej tak jak poniżej - kupię cegły szamotowe i ustawię z tyłu ścianki pieca, czy coś możecie jeszcze doradzić ?piec.thumb.jpg.c48963d1f5e89aebd4e19b73d14070b8.jpgsterownik.thumb.jpg.c263f04b7b1be0baf29c4a6805305107.jpgpiec.thumb.jpg.c48963d1f5e89aebd4e19b73d14070b8.jpgpiec.thumb.jpg.c48963d1f5e89aebd4e19b73d14070b8.jpg

image.png.618275d13780ef0b0a3060d7124c87f4.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim kupisz cegły trzeba ustalić gdzie w komorze są kanały napowietrzające, bo to będzie miało wpływ na układ tych cegieł w komorze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy tu(zdj.) jest przyspawany jakiś element (kątownik)?

Schowek015.jpg.b407f2c4191897138d289fefd1458908.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.09.2020 o 22:25, Ryni napisał:

Czy tu(zdj.) jest przyspawany jakiś element (kątownik)?

Schowek015.jpg.b407f2c4191897138d289fefd1458908.jpg

Tak jest tam jakiś kątownik, tylnia ścianka nie jest płaska po środku jest taki element ale tak było od nowości pieca jak go kupiłem. Czy na tej tylniej ściance należałoby ułożyć warstwę cegieł szmot.?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Tym kątownikiem na bank było podawane powietrze z pod rusztu nad palenisko ale znając życie to się zasyfiło i warto byłoby to odetkać to taka rura wezyra a szamoty jak najbardziej bo to za duża komora spalania jest .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Andrzej1979 to jest właśnie kanał napowietrzający zasyp, albo rura wezyra, jedyne źródło dodatkowego powietrza w tym kotle i jego drożność ma wpływ na jakość spalania.

Jednak zanim coś doradzę zapytam jak długo wypala się zasyp, bo to będzie miało wpływ na to czy wkładać szamot i ile, czy wyczyścić tego wezyra i palić bez zmniejszania komory (choć to mało prawdopodobne).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za pomoc, nigdy nie czyściłem tego kanału na pewno jest zapchany, będę musiał go przeczyścić

Przy temperaturze około +3 stopnie jak wrzucę o godziny 22 na noc 2 wiadra 10 litrowe a więc w sumie w dwóch będzie około 20 kg  plus dwie kłody drewna tak że piec jest wypełniony do dolnej krawędzi drzwi zasypowych ustawiona temperatura 47 st C to starcza do 8 rano.

A szamot do jakiej wysokości dać do wysokości dolnej krawędzi drzwi zasypowych ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to współczuje czyszczenia, brudna robota. Zależnie od producenta w tym kątowniku co około 5czm są poprzeczne nacięcia lub dziurki i to trzeba udrożnić.

Na chwilę obecną możesz zmniejszyć komorę zasypową szamotem o połowę, tak jak zaproponowałeś to na rysunku ale musisz też dorobić jednego albo dwa podobne wezyry, najprościej  można to zrobić z kawałka rury, nagwintowanego z jednej strony, wtedy wystarczy nakręcić na gwint nakrętkę-korek i co około 5cm zrobić nacięcia lub wywiercić otwory. Takiego wezywra trzeba będzie ustawić i zamocować w zmniejszonej komorze przy szamocie.

Cudów jednak nie obiecuje przy takim kotle i tak niskich temp. w obiegu CO. Bez poważniejszych przeróbek kotła i instalacji CO przy nim trudno bedzie uztskac jakiec spektakularne efekty, choć coś poprawi się da.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo za pomoc, rozumiem że jak zabuduje tylnią ścianke cegłami szamot. to takie dwa wezyry daje po bokach szamot. tzn. tak że jak otworzę drzwiczki to widzę z jednej i drugiej strony przed cegłami bo bokach , te rurki mają mieć nawiercone otwory  i czy mają być od góry zamknięte tym korkiem czy mają byc otawrte z jednej i drugiej strony ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak można je dać po bokach ważne, żeby powietrze z pod rusztu mogło się do nich łatwo przedostać. Otwory fi 6mm lub nacięcia 2-3mm szerokości do połowy średnicy rury zrób co 5cm, a rurę od góry zaślep korkiem. Użyj rury 1 cal, za dużą zawsze łatwiej zmniejszyć.

Zapytam jeszcze jak radzisz sobie z obróbka stali (ciecie, spawanie), bo to co proponuje to najprostsze rozwiązanie i można to zrobić lepiej, ale wymaga to trochę pracy ze stalą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.09.2020 o 23:51, Ryni napisał:

..... Otwory fi 6mm lub nacięcia 2-3mm szerokości do połowy średnicy rury zrób co 5cm, a rurę od góry zaślep korkiem. Użyj rury 1 cal, za dużą zawsze łatwiej zmniejszyć.

Ryni jakoś w sklepie mi się pomyliło i kupiłłem wiertło 7,5 mm i  zrobiłem otwory co 5 cm w rurach - czy tak może zostać czy lepiej kupić nowe i zrobić otwory  fi 6mm  ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrzej1979

W Twoim przypadku wystarczy podnieść start pomp na 52'C z histerezą 2'C oraz odłączyć całkowicie dmuchawę głównego winowajcę gwałtownego odgazowania paliwa. Zwykła klapka z allegro zamontowana w drzwiczkach popielnika oraz miarkownik ciągu bimetaliczny ustawiony na 60'C.

PS.

Kocioł daje duże możliwości modyfikacyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.