Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł nie osiąga zadanej temperatury


Tom80

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Mam problemy z moim kotłem SMART PLUS 15 kW. Ciężko mu osiągnąć zadaną temperaturę 60C.

A gdy to osiągnie to histereza kotła wynosi tylko jeden stopień na plus od zadanej.

I po +/- 4 minutach kocioł wychładza się do 57C i dalej zaczyna podawać.

Trwa to długo, do 10min. Obecnie wygrzewam wylewkę na parterze i na mieszaczu mam ustawione 34C na podłogówkę.

Pompa na mieszaczu ustawiona sztywno na 1 bieg. Pompa krótkiego obiegu kocioł - sprzęgło również na pierwszym biegu .

Gdy na podłogę ustawię 36/38C to już jest całkowita tragedia z osiągnięciem przez kocioł zadanej 60C.

Nadzór nic nie daje. Różnica na zasilaniu i powrocie podłogówki to tylko 4C. Podłoga już się nagrzała a mimo wszystko, kocioł ma problemy z osiągnięciem zadanej.

Najpierw podejrzewałem że pompa na powrocie do kotła walczy z pompą od sprzęgła i że należy wymienić ją na tej samej klasy.

Ale przestawienie jej na 3 bieg nie polepszyło w żaden sposób pracy kotła.

Zastanawiałem się też nad zamontowaniem przed pompą zaworu klapowego.

Kolega twierdzi że to wina paliwa czyli pelletu węglowego firmy Varmo i żebym kupił zwykły ekogroszek taki sam, który on pali. 

I tak też zamierzam jutro zrobić.

Proponuje jeszcze założenie czopucha - bo temperatura na czopuchu jest bardzo duża.

A ja rozmyślam jeszcze nad zamontowaniem regulatora ciągu komina.

Panowie macie jeszcze jakieś pomysły?

 

 

20200628_141220.jpg

20200628_141327.jpg

20200628_121840.jpg

20200628_121845.jpg

20200628_141156.jpg

20200628_142909.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak się ma temperatura powrotu ? Nie widzę tam zaworu vtc .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NIdy nie paliłem Varmo. Ale ustawienia podawania 5 sek i 8 sek przerwy to jakiś kosmos. Przerwa powinna zawierać się w okolicach 45 do nawet 90 sek. Druga sprawa to sam palnik. Widzę że korona jest stała. I według mojej wiedzy powinna być uszczelniona. Albo fabrycznie sznurem albo silikonem 1200 stopni. 

Na temat instalacji się nie wypowiadam. Bo nie znam sie na podłogówkach. Być może jest w układzie jakiś bubel. 

Z innej beczki. To co cię Kolego skłoniłodo pchania się w syf węglowy do nowego domu. Bo wnioskuję że to nowa chałupa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega powyżej słusznie zauważył z tym podawaniem takim podawaniem to można by było płomień zgasić ,chyba że w ciągu tych 5s podajnik ze dwa pelleciki wypluje , nie masz tam niespalonego paliwa w popielniku ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatura powrotu jest porównywalna z temperaturą zasilania.

Wiem głupio to zabrzmiało i sam jestem zdziwiony,  bo kocioł ma ewidentnie problem

podbić temperaturę z 57 na 60 i utrzymać przez dłuższy czas odpowiednia histerezę żeby stabilnie pracować 

w nadzorze. Z nastawami to już różnie kombinowałem i były takie że 15s podawania, 45s przerwy wentylator 50% itp....

Bez większych rezultatów. Kolega zalecił ustawy " 5 sek i 8 sek przerwy" i trochę się poprawiło.

Tu jest taki problem że cała moc cieplna idzie w komin. Czopuch  ogrzewa 1/3 domu a nie podłogówka :(

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla czego cała moc grzewcza miała by iść w komin ? masz może czujnik temperatury spalin ? może masz tam jakąś modulacje która pilnuje żeby temperatura zadana kotła nie przebijała ponad , tylko oscylowała w okolicach zadanej , jak by nie było to jest lato i nie powinno być problemu z dojsciem do zadanej .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadaniem tego kotła nie jest praca w nadzorze. To utylizacja i marnotrawstwo opału. Dlatego trzeba dopasować moc na palniku do zapotrzebowania. Jeżeli temp powrotu jest podobna do zasilania to problem tkwi w palniku i jego nastawach. Sprawdź uszczelnienie korony palnika. Lewe powietrze nie przechodzące przez palenisko a bokami bardzo wydajnie ochładza wymiennik.

Histereza zadanej kotła na dwa stopnie.  60  stopni dla kotła węglowego to troche za mało. Plomień w "chłdnym" środowisku generuje więcej sadzy.  Wrzuć foty palnika i popiołu. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest czujnik temperatury spalin. Z tego co pamiętam jest ustawiony chyba na 300C.

Z tym uszczelnieniem to sprawdzę u siebie  i dopytam u producenta. 

Popiołu jest od groma. Start pomp ustawiłem na 57C żeby przypadkiem, niżej jeszcze nie wychładzały kotła.

Jutro zrobię zdjęcia bo mam do niego 35km w jedną stronę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co oznacza ustawiony na 300 stopni? Z tego co wiem Tech moduluje w PID na podstawie temp spalin. Widzę, że PID masz wyłączony i prowadzisz palnik w dwustanie. Mimo wszystko spaliny nie powinny przekraczać 150/170- stopni przy pracy na mocy max przy nieprzerwanej pracy. I to ustawienie 300 jest jakies nietrafione. W przypadku przełaczenie w PID kocioł nie będzie modulował mocą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.06.2020 o 21:50, Outsider napisał:

Co oznacza ustawiony na 300 stopni?

Chodziło mi o czujnik spalin na czopuchu. Kocioł nie posiada sondy lambdy. Jest taka funkcja pracy kotła jak Fuzzy Logic - czyli chyba ten PID. Ale po uruchomieniu tej funkcji zaczął kopcić jak parowóz.

Po kolejnym dniu pracy kocioł trochę się ustabilizował. Dobija już do 70C i nie robią się spieki.

Zmniejszyłem do 30% nadmuch i pod tym względem jest ok. Problem jest w podawaniu paliwa, nie mogę osiągnąć tz górki na palniku.

Prawdopodobnie przez obecnie używane paliwo Varmo, które przypomina węgiel drzewny. Znika w oczach podczas spalania.

Kupiłem normalny groszek, ale jeszcze nie zdążyłem przetestować.

Poradzie na jakich ustawieniach (podawanie,  przerwa) ma pracować ma ten kocioł na standardowym ekogroszku? Tak +/- ;)

Temperatura czopucha, też znacznie się obniżyła.

Acha no i palnik jest doszczelniony.

20200629_103010.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.