Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wymiana pieca na ekogroszek na kocioł gazowy


Edward20

Rekomendowane odpowiedzi

Drodzy forumowicze,

w tym roku doprowadzono do mojej małej miejscowości (i domu) gaz. Zbiegło się to z awarią pieca na ekogroszek i postanowiłem wymienić piec na kocioł gazowy.

Dom o powierzchni 160 m2, kwadratowa kostka z lat 70-tych, parter i piętro (bez piwnicy). Instalacja projektowana jako otwarta o ogromny przekroju rur, z kaloryferami żeberkowymi. Zbiornik przelewowy pod dachem na piętrze w najwyższym punkcie. Zasilany piecem o mocy 25kW  podajnikiem na ekogroszek zakupionym 15 lat temu. Zużycie węgla wtedy 8-10 ton na rok.

7 lat temu - dokonałem termomodernizacji:
- wymiana stolarki okiennej,
- ocieplenie każdej ściany 20cm styropianu,
- na dachu styropapa 25 cm,
- wymiana wszystkich kaloryferów na nowe,  natomiast same rury zostały takie jak kiedyś
(jedynym nieocieplonym miejscem są fundamenty :-))

Zużycie węgla spadło do 4-5 ton (ale zimy już nie te co kiedyś) i piec zaczął się dusić. Mimo minimalnej temperatury nastawy wody w kotle  na 40 st C (mniej się nie dało) piec zaczął przygasać, kotłownia się zadymiała. W domu mimo zamkniętych kaloryferów sauna (grube rury z doprowadzeniem wody grzały bardziej niż kaloryfery)

Co jeszcze mogę dodać:
- w dotychczasowej instalacji ciśnienie na piecu 0.6, obieg wody w kaloryferach wymuszany pompą (bez niej też ciepło w kaloryferach też się rozpropagowało, ale wolniej), kotłownia w najniższej części domu.
- nie mam podłogówki, mam około 14 grzejników,
- woda podgrzewana bojlerem elektrycznym (co kosztuje mnie około 200 PLN /msc za prąd) - odległość między pionem "łazienkowym" a kotłownią 12 m (więc przerobienie tego to grubsza sprawa),
- do tej pory ustalałem temperaturę wody w domu ustawiając odpowiednią temperaturę na kotle na ekogroszek (40-50st, więcej nie było potrzeby), przy tej ilości wody w systemie i ociepleniu, dom miał taką "bezwładność" że każda zmiana była odczuwalna po paru godzinach, a gdy dom był nagrzany temperatura spadała średnio o 1 stopień na dobę (na wiosnę/jesień) gdy wyłączyłem kocioł - przez kolejne 3-4 dni było jeszcze ciepło.

Przechodząc do meritum:
- mam już gaz doprowadzony do kotłowni, muszę zakupić kocioł gazowy. W tej chwili planuję zasilić nim tylko grzejniki, docelowo także ogrzewać wodę. Chcę to zrobić dobrze i ekonomicznie. Taki sposób ustawiania temperatury (poprzez regulację temp. wody w kaloryferach - jest dla mnie idealny, fajnie gdyby można było zakres temperatury obniżyć np. na między 30 a 50 stopni).

Miałem 3 instalatorów i każdy z nich przedstawił mi inną wizję:
- pierwszy zalecił przerobienie instalacji na układ zamknięty
- drugi radził zostawienie układu otwartego (bo podobno taki jest najbezpieczniejszy/najlepszy jego zdaniem) i zakup odpowiedniego pieca, przystosowanego do takich instalacji
- trzeci radził zostawienie układu otwartego (bo w układzie zamkniętym jest większe ciśnienie i może wszystko "p**ąć" w 50-letniej instalacji), ale zakup pieca do układu zamkniętego i zasilanie instalacji poprzez wymiennik ciepła (a po modernizacji instalacji już normalnie)

Każdy z nich proponuje też inną moc pieca:
- jeden radzi piec o 25 kW (bo "mocy nigdy nie za wiele"),
- drugi radzi wg. swoich wyliczeń 11-12 kW i tradycyjny piec - tj niekondensacyjny, bo szkoda kasy a i tak nie wykorzystam efektu kondensacji,
- trzeci radzi piec kondensacyjny 19kW (Viesmanna - najdroższy piec, który ma za to moc minimalną 1.9kW i najlepsze sterowanie mocą), bo wg jego opinii piec będzie pracował cały czas utrzymując minimalną temperaturę w kaloryferach i to będzie najbardziej ekonomiczne

Dodatkowo pierwszy instalator chce wymienić mi komin a drugi i trzeci radzi komin "poziomy" - z tymi się akurat zgadzam.

Jestem w tym temacie (instalacji c.o.) kompletnym ignorantem - a każdy z instalatorów (którzy są przedstawicielami różnych producentów pieców,  poleca inne rozwiązanie).
Czy któryś z forumowiczów mógłby mi "obiektywnie" ocenić ich pomysły?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mamy dość podobnie.... :D

Ja zostawiłem piec na ekogroszek jako awaryjny, do tego zasobnik cwu 140 litrów poziomy. 

Odległość pieca od zasobnika to u mnie około8 metrów, dwie cienkie rurki miedziane w otulinie izolacyjnej. Działa ro bardzo dobrze.

Teraz czekam na hydraulika żeby wymienił mi stary piec gazowy na kondensacyjny. Pójdzie Termet ekokondens gold 20kW jednofunkcyjny - to postanowione.

I wkład do komina.

Instalację pozostawiam otwartą, jeżeli się nie da to będziemy z hydraulikiem coś dumać, może wymiennik....

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obiektywnie to się pewnie nie uda ponieważ opinia  jest jak d...a-  każdy ma swoją

ale spróbuję odrobinę subiektywnie

jest więcej niż 1 model kotła pracujący od 1,9KW i nie kosztuje tyle co kocioł na literę V

idąc dalej- jeśli kocioł węglowy jechał na 40st i przygasał to raczej o efekt kondensacji będzie bardzo łatwo i ogrzewanie przez większą część sezonu temperaturami w okolicy 40stC. Wiem co mówię bo sam się z grochu przesiadłem i większość czasu kocioł leci na dość niskich nastawach i ciągle słysze pompę od kondensatu więc coś musi być na rzeczy.

instalacja zamknięta jak najbardziej. wyciąć ewentualnie co się da w kotłowni i zastąpić nowymi rurami a resztę zostawić. Metale nie korodują tak szybko jak sie wydaje. tak tylko chcą "fachofcy" którzy wietrzą źródło łatwego zarobku. ewentualnie płukanie kalafiorów żeby pozbyć sie maksymalnej ilości syfu nagromadzonego przez lata.

i najważniejsze. wszystko może p...ć nawet w nowej instalacji jak nie zostanie zrobiona zgodnie ze sztuką. dodam że dawniej materiały były dużo lepszej jakości i mniej bym się martwił 50 letnimi rurami połączonymi zgodnie ze sztuką a pewnie tak jest skoro działa do tej pory, niż nową instalacja wykonana przez majstra który plecie takie bzdety. 

Robić zatem układ zamknięty, poszukać kotła o mocy minimalnej od 1,9KW- znajdziesz przynajmniej kilka modeli tańszych niż V...,

podłączyć do tegoż zasobnik CWU bo wyjdzie taniej gazem grzać ciepłą wodę  niż prądem i zapomnieć że się ma jakieś obowiązki w kotłowni.

dodać nie żałując kasy sterownik pogodowy który sam będzie regulował temperaturą wody w układzie zależnie od temperatury w domu i na zewnątrz co pozwoli zapomnieć kompletnie  gdzie jest kotłownia.

Najważniejsze, na co zwrócić uwagę przed ostatecznym wyborem modelu czajnika, to dostępność i opinie o serwisie. Nie ważne bowiem czy na kocioł wydasz 2 czy 12 tysięcy jeśli serwisant będzie jechał do ciebie 2 tygodnie i spierniczy usługę gdy na dworze będzie mróz siarczysty a Ty będziesz bez awaryjnego źródła ciepła i z wkurzoną małżonką nad głową.

życzę udanych wyborów

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Wtrącę swoje trzy grosze. Nie martw się tym że masz rury o dużym przekroju, na starcie swoje gazu musi iść, ale sumarycznie później kocioł będzie tylko podtrzymywał temp. Kiedyś nawet założyłem podobny temat, aby rozwiać wątpliwości co do dużej ilości wody w starej instalacji. Moja jest co prawda młodsza o kilka lat, ale podam Ci kilka faktów po pierwszym sezonie grzania gazem. Fakty!!!, Fachowiec, zamknął układ, zamontował Termeta 20 kw 1-funk.,bez wycinania rur o dużym przekroju w kotłowni, komin przez ścianę. Zasobnik na ciepłą wodę 140l.Teraz suche fakty :podgrzewanie od połowy września, początkowo gdy była potrzeba tzn. Temp. w domu spadała poniżej 22 st. Później wyregulowałem go tak, żeby był odczuwalny jak najwyższy komfort cieplny bez wylanczania kotła. Proszę wierzyć lub nie ale przez cały grudzień kocioł nie wyłączył się ani razu. Temp. na wyjściu 40-41 st. Powrót 32-33 st. W domu utrzymywała się temp. 23st.Jestesmy cieplolubni. Całkowity koszt ogrzewania, cwu oraz gotowanie od połowy września do końca maja wyniósł 3150 zł, co ja uważam za bdb wynik, gdzie wcześniej zużywałem ok. 5 ton groszku +prąd na cwu. Jeszcze jedno, mam założony filtr do instalacji, nie robiliśmy plukania instalacji. Pozdrawiam i bez obaw. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.