Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wymiana Ekogroszku na Kocioł Gazowy + poprawna modernizacja


maska13

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. 

Krótki opis problematyki:

Przymierzam się do wymiany źródła ciepła w moim domu z ekogroszku na gaz GZ-50 (latem tego roku). Aktualnie posiadam kocioł stałopalny z podajnikiem na ekogroszek (SEMRAU 16kW + sterownik Iryd RTZ Fuzzy Logic).

Specyfikacja budynku (dom dwulokalowy z jedną kotłownią):

- Powierzchnia grzana budynku 200 m2 podłogówki + 3 grzejniki drabinkowe w łazienkach - sprawdzone i od nowości prawie nieużywane - od 3 lat 

- rekuperacja z wymiennikiem krzyżowym Ventilus, styropian grafit 20cm, płaski dach, posadzka i dach dobrze zaizolowane, okna 3 szybowe itd.

- liczba mieszkańców 5, zbiornik CWU 220L, 

- reszta informacji o armaturze w załączonych schematach.

Jakiej pomocy/porad szukam:

1. Jaki wybrać kocioł jednofunkcyjny za rozsądne pieniądze, aby nie żałować. Jakiej mocy dobrać kocioł 15-20kW z dobrą modulacją i niską mocą minimalną? (jak dotąd przeglądałem tylko immergas Victrix 20 X TT oraz bosch condens GC2300iW 15P i Junkers Cerapur smart ZSB 14-5C)

2. Co mogę zmienić w istniejącym schemacie z załączników. Jeden schemat jest istniejący z kotłem na ekogroszek. Drugi schemat to propozycja modernizacji - wpięcia kotła Gazowego.(jak coś to mam pliki dwg. tych schematów)

3. Jak sterować nowym kotłem gazowym. Posiadam sterowniki pokojowe TYBOX 117 oraz regulatory temp. przy rozdzielaczach. (chyba przydałby się czujnik pogodowy do gazu). Jak to wszytsko praktycznie spiąć. 

4. Jak pozmieniać połączenie regulatorów lub siłowników w szafkach (nie do końca wydają mi się szczęśliwym rozwiązaniem), aby wyłączały pompy obiegowe jeżeli siłowniki są w pozycji zamkniętej (SALUS T30NC 230). Czyli, żeby pompy się wyłączały jak podłogówka jest odcięta. Otóż jeden sterownik z tym sobie radzi i kiedy wszystkie siłowniki się zamkną on wyłącza po chwili pompę, a gdy któryś się otworzy to sterownik załączy pompę. Nie wiem jak to jest podłączone przewodowo, ale pokrętła i przełączniki są identycznie nastawione, a dwa pozostałe nie chcą wyłączyć pompy, która cały czas tłoczy mimo zamkniętego obiegu przez siłowniki. Chodzi mi tu głównie o oszczędność prądu i zużycie pomp. 

5. Są osoby, które zalecają sprzęgła, kolektory itd. Co w tym przypadku. Zład podłogówki nie jest jakiś największy, ale chyba dla kotła gazowego to nie jest przeszkoda - Co polecacie? 

Dodam, że niestety połączenie rur rozdzielających się na rozdzielacze mam w posadzce. O ile byłby taki pomysł kolektorowania zasilania z kotła i dopiero rozdzielenie na rozdzielacze podłogówki nie za bardzo jest to do zrobienia. 

W Schemacie opisałem pompy, zawory 3D na rozdzielaczach i 4D na zasilaniu. Zauważcie, że jest tylko jeden zawór zwrotny przed pompą obiegową rozdzielacza na Piętrze. Nigdzie więcej na rozdzielaczach nie ma. Na instalacji również nigdzie nie zauważyłem.  

Mam taki komfort, że będę to robił poza sezonem, dlatego nie będzie mi się spieszyło i mogę np. coś zmienić przy rozdzielaczach lub w samej instalacji o ile będzie sens i uzasadnienie. Kiedyś już pisałem na forum, lecz to był temat głównie ekogorszku. 

Jak czegoś brakuje piszcie. Będę się starał na bieżąco odpowiadać bo zależy mi, żeby zrobić to możliwie jak najlepiej się da. 

 

 

 

Schemat kotłowni istniejącej.pdf Schemat kotłowni modernizacja GAZ.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.