Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Tu chyba istnieje wiele zaleznosci, kolektory na dachu, balkonie, scianie, jaki kierunek, długość przewodów z glikolem?  Kuzyn na dachu 104*, w baniaku 78-75*c, u mnie na balkonie 84* ,75-70 w podobnym czasie. Po kilku h slonca w tym czasie.  Ale zmiennych jest za dużo, aby porównywać.

Opublikowano

Chodzi o roznice np umnie ta różnica Wacha się około 30st kolektor bojler .a zasilanie powrót około 15. Marrtwi mnie jak będzie na bojlerze 70 to na kolektorze100czy to szkodzi kolektorowi 

Opublikowano

Spróbuj zwiększyć przepływ, czyli przełącz pompę na wyższy bieg, albo zmień to w ustawieniach sterownika jeśli korzystasz z płynnej regulacji obrotów.

Opublikowano

Napisz jaki masz zestaw kolektory(+kąt nachylenia) i bojler, zawsze to będzie jakiś punkt wyjścia.

Opublikowano

Nie będę tego rozbierał na czynniki 1 . Zwiększyć przepływ czy pozostawić tak jak jest .chyba bardziej optymalnym ustawieniem są temperatury pomiędzy zasilaniem i powrotem

Gość Trener40
Opublikowano
Godzinę temu, aniol1972 napisał:

np umnie ta różnica Wacha się około 30st kolektor bojler 

Masz kiepski odbiór energii do zasobnika,a co za tym idzie " straty" 

 

Opublikowano

Nie wiem jaki masz sterownik, ale jeśli mas możliwość korekcji zasilanie-powrót to tak. Ostatecznie jeżeli zmiana ustawień nie pomoże można zmienić kąt nachylenia kolektorów.

Clipboard01.jpg.a84b42bbef2cb0b7931de7b474a93736.jpg

 

Opublikowano
Cytat

Z danych klimatycznych dotyczących nasłonecznienia na przykład na Mazowszu wynika, że najwięcej energii słonecznej w ciągu roku pada na płaszczyznę pochyloną na południe pod kątem 30º (Rys. 1). Jednakże wybór takiego pochylenia kolektorów byłby błędem. W takim położeniu dają one bowiem najwięcej ciepła w miesiące wakacyjne, a więc wtedy, gdy najmniej go potrzebujemy

Znacznie korzystniejsze jest pochylenie kolektora pod kątem 60°. Daje ono najwięcej energii jesienią, zimą i wiosną.

Gdyby tak dobrać powierzchnię kolektorów pochylonych pod kątem 60°, by pokryć 100% zapotrzebowania na ciepło do ogrzania wody w kwietniu, to w marcu i wrześniu pokrylibyśmy średnio 85% tego zapotrzebowania, w lutym i październiku 57%, a w trzech najzimniejszych i najciemniejszych miesiącach roku – do 27%.

 

Opublikowano

Mi naprawdę nie potrzeba kolektorow kiedy używam kotła to  października do końca kwietnia ile dni było w kwietniu żeby nie palc 5 moze 6 i wtedy wodę grzało słonko i dobrze sobie radzilo

A każdy z was może ograniczyć przepływ tylko do jakiego stopnia by nie przesadzić  

Opublikowano

Tu jest za dużo zmiennych, żeby upraszczać wszystko do przepływów, w twoim przypadku kolega @Trener40 będzie miał pewnie racje, za mała powierzchnia wężownicy w bojlerze, w takiej sytuacji może być konieczna zmiana konta nachylenia kolektorów, żeby ochronić się przed stagnacją latem, na szczęście przy układzie zamkniętym na glikolu i przy ciśnieniu 2,5 bara na kolektorach problemy zaczynają się dopiero przy około 130°C.

Gość Trener40
Opublikowano (edytowane)

Jak za bardzo zdławił przepływ, to również może byc tak, że kolektor będzie dużo cieplejszy niż zasobnik...kolektor ma wydajność, ale został " zdławiony". 

P. S.. Temperatura pomiędzy kolektorem, a zasobnikiem powinna wynosić od 12 do 15 st.

Jezeli nawet ktoś w czasie grzania schłodzi zasobnik o 20 st, to i temp kolektora powinna spaść o tą wartość zachowując różnice temp ok 12-15 st. 

Jeżeli jest inaczej, to lipa... 

 

Edytowane przez Trener40
Dopisek
Opublikowano

@Trener40 W sumie możemy sobie tylko gdybać, nie wiedząc nic o całym zestawie i teraz tak się zastanawiam, 15°C spadku na wężownicy to nie jest mało, problem mógł by być gdyby było poniżej 10°C

Gość Trener40
Opublikowano (edytowane)

Dokładnie... Nic nie wiadomo o instalacji. 

Przyczyn może być kilka... Odległość, izolacja itd... 

Edytowane przez Trener40
Dopisek
Gość Trener40
Opublikowano

15 st jest OK. Wyl pompy powinno nastąpić o zadaną histerezę ( zał i wył pompy). Bez sensu jest też aby pompa pracowała do zrównania się temperatur. Dlatego histereza różniez powinna wynosić od 7 do 10 st. Jeżeli różnica temp zbliża się do ok 5-7 st praca pompy jest bez sensu... Zysk jest śladowy, a pompa bez sensu pracuje. 

Gość Trener40
Opublikowano

Nie wiem co masz za sterownik i gdzie umiejscowione czujniki, ale masz mieć tak, że jak jest temp na kolektorze 50 st, to zasobnik powinien mieć 35-37. I te temperatury ( kolektor kontra zasobnik) powinny wzrastać z prawie identyczna różnica, o ile cały czas grzeje słońce. 

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.