Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja C.O. - projekt


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

jestem tu nowy lecz trafiłem na to forum z polecenia i proszę o pomoc fachowców z dziedziny hydrauliki aby spojrzeli na zamieszczony w załączeniu skan projektu instalacji hydraulicznej C.O. i wykorzystując swoje doświadczenie wypowiedzieli się czy w projekcie widzą jakieś błędy, może coś jest wstawione w złym miejscu, rurą o niewłaściwym przekroju, czegoś brakuje, itp. Ja z wykształcenia jestem elektrykiem więc nie mam zbyt dużego doświadczenia w dziedzinie hydrauliki a schemat narysowałem "z głowy" nie sugerując się internetem czy innymi instalacjami.

Częściowo instalacja jest już wykonana tzn. w części lewej rysunku, czyli 6 szt grzejników w poszczególnych pomieszczeniach (bez grzejnika łazienkowego który nie wiem czy dobrze jest wpięty w instalację). Instalacja jest wykonana rurą PEX o średnicy zaznaczonej zgodnie ze schematem. 

Dodam że "piec" tzn. owalny metalowy zbiornik z zaślepionym jednym końcem a z drugiej strony z kołnierzem z zamontowaną grzałką 230v, jest wymontowany z zakupionego kilka lat wcześniej urządzenia, którego zadaniem było szybkie podgrzanie wody procesowej we wtryskarkach. Całość jest osłonięta izolacją - pianką termiczną oraz posiada sterownik i zabezpieczenia przed przegrzaniem wody powyżej ustalonej temp.

Pytanie mam takie np. jak: - czy zawór zwrotny jest potrzebny za pompką obiegową? - czy potrzebny jest zawór siatkowy przed pompą? Chciałbym umieścić ciśnieniowy zawór bezpieczeństwa lecz nie bardzo wiem w którym miejscu byłby najbardziej odpowiedni. Naczynie przeponowy - czy dobrze na zasilaniu jest wpięte czy lepiej byłoby je umieścić na powrocie?

 

Bardzo proszę o opinie oraz sugestie za co z góry dziękuję!

600.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hallo!

Piszesz,że inst. grzejnikowa już zrobiona...na  16 mm pex; czy to nie  jest za mała średnica  "pionu" dla zasilenia 4 grzejników? przed odpowietrznikiem automatycznym założyłbym zawór, aby go zamknąć ,żeby nie zasysał powietrza do instalacji. Zawór zwrotny za pompką obiegową niepotrzebny. Czy będą zaw.termostatyczne na grzejnikach?  żeby ciepło dotarło do ostatnich grzejników potrzebne będzie chyba odpowiednie kryzowanie instalacji, woda grzewcza będzie lecieć tam, gdzie będzie najłatwiej z przepływem czyli do łazienki /dobrze/ i do pierwszego, drugiego  grzejnika . Dalej może być już problem...

Osobiście , gdybym miał taką instalację, zrobiłbym na rozdzielaczu - każdy grzejnik miałby osobną  inst. zasilającą / pex 16/ i regulację przepływu .

traktuj moje uwagi jak od amatora!

POzdro.

aha...  założyłbym też naczynie przeponowe do cwu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak myślę czy jest taka możliwość żeby przez automatyczny odpowietrznik mogło powietrze zasysać do instalacji? Ten odpowietrznik będzie umieszczony na ponad metrowej, pionowej rurze powyżej obiegu wody.

Co z ciśnieniowym zaworem bezpieczeństwa? Gdzie by go umieścić? Naczynie przeponowe we właściwym miejscu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.