SporyJaro Opublikowano 14 Kwietnia 2020 #1 Opublikowano 14 Kwietnia 2020 Próbowałem o to dopytać w innym poście, ale może został on przeoczony? Moje pytanie dotyczy systemów połączeń zaprasowywanych, które są na rynku takich firm jak KAN-therm, Viega, Geberit Mapress i chyba wielu innych. Chciałbym się dopytać czy tego typu połączenia rur mogą być schowane w ścianach, tzn być po wykonaniu zatynkowane w bruzdach? Obecnie mam taką sytuacje, że stalowe rury centralnego ogrzewania są w całym domu schowane w ścianach razem nawet z gałązkami grzejnikowymi a wszystkie połączenia rur są spawane. Chciałbym w kilku miejscach zwiększyć ilość żeberek grzejnikowych i dodać zawory termostatyczne i żeby to ładnie wyszło muszę skrócić stalowe gałązki grzejnikowe (3/4cala). Ich przedłożenia chciałbym zrobić za pomocą któregoś z systemów zaprasowywanych do stali (instalacja CO stalowa to i przedłużenie stalowe?) Ponieważ te łączenia wypadną w ścianach, to mam pytanie czy te sposoby łączenia rur są przynajmniej tak pewne jak połączenia gwintowane?
teres Opublikowano 17 Kwietnia 2020 #2 Opublikowano 17 Kwietnia 2020 Jak chcesz coś zaciskać na starych rurach, to prędzej złączki GEBO. Z tym, że ja i tak miałbym obawy o takie połączenie.
sambor Opublikowano 17 Kwietnia 2020 #3 Opublikowano 17 Kwietnia 2020 System łączenia grubych rur stalowych przez zaprasowanie ma Viega, ale tam trzeba złączki i odpowiednią prasę, dla 4-6 połączeń to trudno się z tym bawić. Poszukaj spawacza gazowego- przerobi jak chcesz, i pewnie taniej wyjdzie.
SporyJaro Opublikowano 19 Kwietnia 2020 Autor #4 Opublikowano 19 Kwietnia 2020 Niby z tym spawaczem to najlepsze rozwiązanie, ale problem polega na tym, że mam 11 grzejników do przerobienia w pokojach urządzonych i używanych. Chciałem to robić powoli po pracy sukcesywnie, grzejnik za grzejnikiem. Dla spawacza i tak musiałbym być w domu (przestawianie mebli, zwijanie dywanów, zabezpieczenie podłóg itp.) Pomysł ze złączami wydaje się dużo łatwiejszy i dużo szybszy w stosunku do tradycyjnych metod (skręcanie, sam spawać nie potrafię) więc pytałem o te możliwości schowania tych połączeń w ścianach. Sprawdziłem u mnie w mieście, że jest dostępny w pełnym asortymencie system Viega - Prestabo, lub System KAN-therm Steel, tylko przy nich musiałbym te istniejące gałązki w miejscu łączenia nagwintować i dalej łączyć którymś z systemów. U sprzedawców jest opcja wypożyczenia, zaciskarki elektrycznej, jeśli zakupi się u niech materiał (opcja polega na tym że musiałbym być "polecony" przez znanego im hydraulika. Natomiast najbliższa wypożyczalnia jest 50km od domu! Dlatego rozważam jeszcze taką ewentualność, czy mieliście i co sądzicie o tego typu narzędziach do zaciskania takich systemów jak napisałem powyżej, zdjęcie w załączeniu. Przed zaciskarkami elektrycznymi z pewnością korzystano z napędu hydraulicznego. I jeszcze pytanie czy rury stosowane w tych systemach można minimalnie wyginać w giętarkach do rur, tak aby można było "wyprofilować" nowa gałązkę bez stosowania dodatkowych złączek?
sambor Opublikowano 19 Kwietnia 2020 #5 Opublikowano 19 Kwietnia 2020 To o czym piszesz to są systemy do rur cienkościennych , ja miałem na myśli ten system https://www.viega.pl/pl/produkty/nowosci/megapress.html W nim rura musi być czysta i równo obcięta, reszta to nieistotne.
SporyJaro Opublikowano 19 Kwietnia 2020 Autor #6 Opublikowano 19 Kwietnia 2020 No tak, znalazłem to ale faktycznie to system bardzo profesjonalny i z pewnością o drogi. Dlatego napisałem że będę gwintował istniejącą gałązkę stalową i zastosuje któryś z tych systemów popularniejszych. Miałeś z nimi do czynienia? A co Sambor podpowiesz w kwestii podginania tych rur stalowych cienkościennych? No i w sprawie prasy do zaciskania?
sambor Opublikowano 19 Kwietnia 2020 #7 Opublikowano 19 Kwietnia 2020 Rur cienkościennych to praktycznie się nie wygina. Prasa musi być z dedykowanymi do danego systemu szczękami. Aby takie rury gwintować to powinna być gwintownica elektryczna, - ręczną możesz pourywać rury ze spawów. Wg mnie tylko spawać - wtedy nie ma problemu z wyginaniem ani innymi pierdułami - a cenowo to na to samo wyjdzie.
SporyJaro Opublikowano 19 Kwietnia 2020 Autor #8 Opublikowano 19 Kwietnia 2020 >>>Prasa musi .....<<< ale taka hydrauliczna da radę, oczywiście z odpowiednią matryca do danego systemu? Dzięki za podpowiedzi
sambor Opublikowano 19 Kwietnia 2020 #9 Opublikowano 19 Kwietnia 2020 Te mniejsze średnice to nawet prasują ręcznym ściskiem na zasadzie dźwigni- szczęki to podstawa
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.