Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zaprasowywane połączenia rur stalowych


SporyJaro

Rekomendowane odpowiedzi

Próbowałem o to dopytać w innym poście, ale może został on przeoczony? 
Moje pytanie dotyczy  systemów połączeń zaprasowywanych, które są na rynku takich firm jak KAN-therm,  Viega, Geberit Mapress i chyba wielu innych. Chciałbym się dopytać czy tego typu połączenia rur mogą być schowane w ścianach, tzn być po wykonaniu zatynkowane w bruzdach?    

Obecnie mam taką sytuacje, że stalowe rury centralnego ogrzewania są w całym domu schowane w ścianach razem nawet z gałązkami grzejnikowymi a wszystkie połączenia rur są spawane.   Chciałbym w kilku miejscach zwiększyć ilość żeberek grzejnikowych  i dodać zawory termostatyczne i żeby to ładnie wyszło muszę skrócić stalowe gałązki grzejnikowe (3/4cala). Ich przedłożenia chciałbym zrobić za pomocą któregoś z systemów zaprasowywanych do stali (instalacja CO stalowa to i przedłużenie stalowe?) 
Ponieważ te łączenia wypadną w ścianach, to mam pytanie czy te sposoby łączenia rur są przynajmniej tak pewne jak połączenia gwintowane?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby z tym spawaczem to najlepsze rozwiązanie, ale problem polega na tym, że mam 11 grzejników do przerobienia w pokojach  urządzonych i używanych. Chciałem to robić powoli po pracy sukcesywnie, grzejnik za grzejnikiem. Dla spawacza i tak musiałbym być w domu (przestawianie mebli, zwijanie dywanów, zabezpieczenie podłóg itp.)  Pomysł ze złączami wydaje się dużo łatwiejszy i dużo szybszy w stosunku do tradycyjnych metod (skręcanie, sam spawać nie potrafię) więc pytałem o te możliwości schowania tych połączeń w ścianach.

Sprawdziłem u mnie w mieście, że jest dostępny w pełnym asortymencie system Viega - Prestabo, lub System KAN-therm Steel, tylko przy nich musiałbym te istniejące gałązki w miejscu łączenia nagwintować i dalej łączyć którymś z systemów.  U sprzedawców jest opcja wypożyczenia, zaciskarki elektrycznej, jeśli zakupi się u niech materiał (opcja polega na tym że musiałbym być "polecony" przez znanego im hydraulika. Natomiast najbliższa wypożyczalnia jest 50km od domu! 

Dlatego rozważam jeszcze taką ewentualność, czy mieliście i co sądzicie o tego typu narzędziach do zaciskania takich systemów jak napisałem powyżej, zdjęcie w załączeniu. Przed zaciskarkami elektrycznymi z pewnością korzystano z napędu hydraulicznego. 

I jeszcze pytanie czy rury stosowane w tych systemach można minimalnie wyginać w giętarkach do rur, tak aby można było "wyprofilować" nowa gałązkę bez stosowania dodatkowych złączek? 

   

zaciskarka.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, znalazłem to ale faktycznie to system bardzo profesjonalny i z pewnością o drogi. Dlatego napisałem że będę gwintował istniejącą gałązkę stalową i zastosuje któryś z tych systemów popularniejszych. Miałeś z nimi do czynienia? 

A co Sambor podpowiesz w kwestii podginania tych rur stalowych cienkościennych?   No i w sprawie prasy do zaciskania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rur cienkościennych to praktycznie się nie wygina.

Prasa musi być z dedykowanymi do danego systemu szczękami.

Aby takie rury gwintować to powinna być gwintownica elektryczna, - ręczną możesz pourywać rury ze spawów.

Wg mnie tylko spawać - wtedy nie ma problemu z wyginaniem ani innymi pierdułami  - a cenowo to na to samo wyjdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>>>Prasa musi .....<<<    ale taka hydrauliczna da radę, oczywiście z odpowiednią matryca do danego systemu? 

Dzięki za podpowiedzi 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.