Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Nie grzeje kaloryfer gdy podłogowka załączona


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

spacer.pngWitam wszystkich.

W kotlowni mam kocioł na ekogroszek zasilam nim ogrzewanie grzejnikowe na parterze podlogowe na pietrze ( 100m2 9obwodow) oraz zasobnik cwu. Podlogowka na parterze jest zasilana z pionu grzejnikowego, pion byl juz wypuszczony na gore i tam zostal wpiety rozdzielacz, na pietrze jest tylko podlogowka i drabinka w łazience ktora jest wpięta przed rozdzielacz. Ogolnie podlogowka grzeje ok, problem polega na tym, że jezeli puszcze pompe w rozdzielaczu na wyzszy bieg niz 1 zeby uzyskac większy przepływ to przestaje grzać grzejnik w kuchni na parterze ten z ktorego jest wypuszczony pion na gore, poprostu pompa w rozdzielaczu "wyciąga" cała wode na górę i nie pomaga przełączenie pompy w kotlowni na wyzszy bieg. Chcialbym to przerobić i pytanie moje brzmi czy jezeli rure zasilającą wepne w kotlowni przed zawor 4d (tak jak zasobnik cwu) a rure powrotną zostawie tak jak jest zeby woda wracala do kotla przez grzejnk na parterze to będzie dobrze? ( Ver.1 zdiecie) czy rure powrotną tez muszę pociągnąć osobno do kotlowni i odciąć sie w ogole od tego pionu grzejnikowego na parterze (ver.2 zdiecie) Nie ukrywam ze wersja pierwsza bylaby dla mnie prostsza do wykonania bo mam wrzucona jedna wolną rure przy tym grzejniku w kuchni i pociągniętą do kotłowni i mógłbym ia wykorzystac do zasilenia rozdzielacza bezposrednio z pieca. Będę mial niedlugo remont w kuchni wiec moglbym to odrazu przerobic.

Dziękuję za pomoc i pozdrawiam spacer.png

co.jpg

co ver 1.jpg

co ver 2.jpg

Opublikowano

Hydraulicznie, u Ciebie powinno to działać, w tym układzie, tak jak jest pierwotnie. Jeśli podłogówka podbiera grzejnikowi, to może być kilka przyczyn...

- Zawór różnicowy zawiesił się, i pompa przerzuca wodę wkoło. Raczej mało prawdopodobne, bo "piłeczka" zwykle wpada w gniazdo zaworu.

- Pion wykonany jest, z rur o zbyt małej średnicy.

Zasada jest taka, że niewielkie podniesienie temperatury za pomocą 4d na pion, skutkować może zażegnaniem problemu. Im wyższa temperatura będzie na pionie, tym zawór 3d na podłogówce, mniej podbierze ze swojego portu "A", czyli z pionu. Krótko mówiąc, podniesienie temp. na pionie, spowoduje zmniejszenie przerzut wody przez pion do podłogówki. Nie wiadomo jak wtedy zachowa się mały obieg (kocioł -  zawór 4d), być może wymagał będzie zwiększenia jego średnicy, lub dołożenia pompy na powrocie. Grzejnik powinien być ciepły.

Co do podłączenia, jakie proponujesz, to nie. Zawór 4d jest potrzebny do ochrony powrotu. Sposób podłączenia, sugerowany przez Ciebie, "upośledzi" grawitacje, w małym obiegu.

Podnieś temperaturę na kotle i 4d, zobacz, co dzieje się, i jaki powrót wraca do kotła. 

Opublikowano

Skoro chcesz ratować to co jest, to "recepta" podana przez @termont jest dobra choć może okazać się nieskuteczna. 

Proponuję dodatkowo przed 3D podłogówki zawór regulacyjny a na powrocie do pionu zawór zwrotny.

Niemniej @sambor ma rację, że tu trzeba zmian od podstaw.

 

Opublikowano

Dziękuję za odpowiedzi.

 

Pion jest zrobiony z PP 25. Co do podniesienia temperatury na 4d to faktycznie zdaje to egzamin ale trzeba naprawde sporo podnieść a wtedy na parterze u teściów jest za gorąco bo problem jest w tym ze nie maja nigdzie zaworow termostatycznych, to stara instalacja, a to by rozwiazalo pewnie problem, wtedy na stale wyzsza temperatura na 4d a oni sobie reguluja zaworami jak jest za cieplo, no ale jest jak jest. A myslalem jeszcze o sposobie nr 3 tak jak ponizej, co sadzicie? Co do propozycji sambora to nie dam rady tak tego zrobic ze bedzie rura tylko do podlogowki, po drodze jest jeszcze drabinka w łazience i nie dam rady jej pominąć

co ver 3.jpg

IMG_20200316_144924.jpg

IMG_20200316_143029.jpg

Opublikowano

PP25 to chyba troche za mała średnica?

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka

Opublikowano

Podstawowym problemem jest zastosowanie dwóch pomp pracujących w szereg!

Rury powinny być min PP32 dla podłogówki 

2 godziny temu, jozefowicz.lukasz napisał:

Co do propozycji sambora to nie dam rady tak tego zrobic ze bedzie rura tylko do podlogowki, po drodze jest jeszcze drabinka w łazience i nie dam rady jej pominąć

Stwierdzenie powyższe jest co najmniej śmieszne i ciśnie się pytanie - po co ci chłopie rady, jak i tak z nich nie skorzystasz?

Albo robisz dobrze albo wcale

Jakbyś się przypadkiem zdecydował to wymień obie rury PP25 na PP32

Opublikowano

Nie dam rady tego zrobic, musiaobym kuc wylewke na pietrze bo tam gdzie wychodzi pion z parteru do rozdzielacza to jest kawalek, idzie przez całą łazienkę i robic totalne spustoszenie na parterze. A co z tą trzecią wersją jak na rysunku?

Opublikowano
5 minut temu, jozefowicz.lukasz napisał:

A co z tą trzecią wersją jak na rysunku

Moga byc problemy z utrzymaniem zarowno temperatury na 3d jak i utrzymaniem (stalych?) zakladanych przeplywow w petlach.

Opublikowano

Skoro masz już dwie pompy w szeregu, to trzeba ograniczyć strumień przed tą drugą. Przymknij zawór pokazany czerwoną strzałką o 1/4,  potem o 1/2 i sprawdż reakcję.

Na rurze z czarną strzałką dać zawór zwrotny - niekoniecznie  w samej skrzynce, byle pomiędzy skrzynką a gałązką powrotną ostatniego grzejnika.

Dokup głowice dla teściów i daj wyższą temperaturę  zasilania do mieszacza. Powinno pomóc....

image.png.ed396c3106fd2ba6f3006ed835d4331e.png

Opublikowano

A tam nie ma zaworu zwrotnego ? to może jak już pisali koledzy załóż go najpierw bo to najmniejszy koszt i zobaczysz jak to działa

POPRAWIONY.jpg

Opublikowano

To mi wygląda na śrubunek wodomierzowy.

Opublikowano

Nie tam nie ma zaworu zwrotnego, a co da jego zamontowanie na powrocie? Generalnie jest problem wlasnie gdy puszcze pompe w rozdzielaczu na wyzszy bieg, wtedy ten grzejnik na parterze nie grzeje. generalnie to temp nastawy zaworu 3d przy rozdzielaczu wg termometra jest o 3,4st niższa, tzn na termometrze jest 30 a powinno byc 34 wg instrukcji zaworu, ale to mysle ze jest spowodowane tym, ze podlogowka jest zasilana temperaturą taką jak wychodzi z zaworu 4d przy piecu, czyli na parterze maja max 47st. Rozumiem ze gdyby do rozdzielacza dochodzila wyzsza temperatura zasilania to wtedy zawór mieszający 3d mniej by się otwierał i mniej gorącej wody z pieca by potrzebowal ( mógłbym pompe w rozdzielaczu puscic na wyzszy bieg)wiec tym samym  bylyby wieksze przepływy w petlach podlogowki bo grzaloby to lepiej.

Opublikowano
Godzinę temu, gmaj22 napisał:

Przymknij zawór pokazany czerwoną strzałką o 1/4,  potem o 1/2 i sprawdż reakcję.

Mogą powstać różne dźwięki zależnie od temp zasilania i pozycji samego zaw 3-D.

To raczej nic nie da, ja szukałbym innej drogi do zasilania i powrotu z rozdzielacza podłogówki

Opublikowano
16 godzin temu, sambor napisał:

Mogą powstać różne dźwięki zależnie od temp zasilania i pozycji samego zaw 3-D.

To raczej nic nie da, ja szukałbym innej drogi do zasilania i powrotu z rozdzielacza podłogówki

To faktycznie nic nie daje, probowalem juz, jakiej innej drogi mogę szulac?

Opublikowano

Podnieś znacząco temp. na 4d i załóż zawory termostatyczne na grzejnikach u Twoich teściów. Jeden grzejnik w łazience zostaw otwarty, to tak z troski o pompę, aby miała w co pchać, jak termostaty się zamkną. Masz bezinwazyjnie. Koledzy mają rację, instalacja jest źle rozwiązana. Jednak, z Twojego postu wyczytałem, że chcesz ratować to co jest, a nie kuć bruzd.

Opublikowano

Możesz też zamiast ciągle otwartego grzejnika w łazience, wstawić zawór zwrotny, ale między zasilaniem i powrotem tuż przed zaworem trójdrożnym od strony pionu. Zda egzamin. Jak założysz termostaty, może okazać się, że przekroje pionu starczą  Nie ciągnę tematu dalej.

Opublikowano

Jeśli już tam coś wstawiać, to zawór nadmiarowo-upustowy a nie zwrotny.

O ile masz na myśli to miejsce:

image.png.b725bebc64b7b80904fd6a5f1fa032ca.png

Opublikowano

Zwrotny 1/2" z silniejszą sprężyną tak samo zadziała. Może być nadmiarowo upustowy.

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.