Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam.Wstawiam schemat do oceny.Szczerze nie znam sie na prawidlowym zaprojektowaniu instalacji.Bede teraz zmienial u siebie cala na nowa.Piec 15 kw bedzie w piwnicy ogrzewal parter domu okolo 120 metrow.Rury 28 i 22 przed grzejnikami redukcja na 15.Kolor zielony grzejnikow tj. 10 zeberek,zolty-15,a szary dwie drabinki lazienkowe.Otwarte naczynie wzbiorcze 2 metry ponad grzejnikami.Ogrzewacz 100 litrow.Pomieszczenia sa male.Prosze o sugestie i ewentualne zmiany jakie dokonac i czy to wogole zadziala?Dziekuje i pozdrawiam. :)

post-8724-1249155061_thumb.jpg

Opublikowano

PO PIERWSZE JEŚLI JUŻ ZAKŁADASZ ZAWÓR 4D TO MUSI BYĆ ON PODŁĄCZONY DO INSTALACJI C.O. , ZASILANIE NA GRZEJNIKI PODŁĄCZ DO ZAWORU. DO ŁADOWANIA ZASOBNIKA C.W.U. POWINNA BYĆ DOŁOŻONA POMPA. RESZTA TROSZKĘ ZAKRĘCONA ALE POWINNO RACZEJ ZADZIAŁAĆ . NAPISZ COŚ WIĘCEJ O BUDYNKU JAK OCIEPLONY ITP... TO MOŻE KTOŚ JESZCZE SIĘ WYPOWIE ...

Opublikowano

Fakt,moj blad przy szybkim rysowaniu.Poprawilem podlaczenie do zaworu tak jak mialo byc w zamysle,dolozylem podpowiedziana pompe do zasobnika,chociaz nie wiem czy naprawde jest potrzebna bo to tylko 100 litrow zaraz przy samym piecu.Budynek typ "gierkowski-kwadraciak",docelowo ocieplony stropianem 10-tka,nowe okna.Instalacja miala byc w miedzi,ale wszystko idzie pod sufitem w piwnicy wiec idzie w stali a wyjscie do grzejnikow przez strop tylko miedz 15.Wszystko na jednym poziomie,piec 15 kw na mial w piwnicy,naczynie dwa metry nad grzejnikami.Moze cos jeszcze zmienic?Czy wogole to ruszy :D ?Pozdrawiam.

post-8724-1250260335_thumb.jpg

Opublikowano
Witam.Wstawiam schemat do oceny.Szczerze nie znam sie na prawidlowym zaprojektowaniu instalacji.Bede teraz zmienial u siebie cala na nowa.Piec 15 kw bedzie w piwnicy ogrzewal parter domu okolo 120 metrow.Rury 28 i 22 przed grzejnikami redukcja na 15.Kolor zielony grzejnikow tj. 10 zeberek,zolty-15,a szary dwie drabinki lazienkowe.Otwarte naczynie wzbiorcze 2 metry ponad grzejnikami.Ogrzewacz 100 litrow.Pomieszczenia sa male.Prosze o sugestie i ewentualne zmiany jakie dokonac i czy to wogole zadziala?Dziekuje i pozdrawiam. :D

 

Szanowny Kolego

Grzejniki zasilamy w sposób dwojaki .Jeżeli ciepło dostarczasz od góry to jest to zasilanie "górne" jeśli ciepło dochodzi od "dołu" to jest to zasilanie dolne.Oczywiście dopuszczalny jest układ mieszany stąd układ połaczeń grzejników jest jak najbardzie prawidłowy.Grzejniki wszystkie proponuję zasilać z "boku".Obędziesz się w ten sposób zapowietrzenia grzejnika. Pamiętaj aby grzejniki zasilane "z boku" były troszeczkę powieszone pod kątem do góry w kierunku przyłącza, uniknie się zapowietrzenia (odchyłka ok 2cm nie zobaczysz przez firankę).W przypadku gdy wystąpi coś takiego po przeciwnej stronie od zasilania w górnej części w grzejniku instaluje się automatyczny odpowietrznik.Przy grzejnikach mających zasilanie dolne ( np.popularne do podłogówki miedziano aluminiowe) wywód dotyczący podłączenia nie ma sensu ze względu na ich wewnętrzny układ podłączenia.Pompa obiegowa co umieść bezpośrednio przy piecu (szybszy odbiór ciepła).Naczynie rozszerzalne należy umieścić jak najwyżej w stosunku do najwyższego grzejnika.Nic nie stoi na przeszkodzie aby rura przelewowa była sprowadzona do kotłowni.Przy dolewaniu okresowym wody masz pewność że cała instalacja jest napełniona gdy przelewem wylewa sie nadmiar.Po napełnieniu w trakcie grzania woda ma prawo trochę się"ulać" -woda ciepła sie rozszerza. Ogrzewacz wody proponuję dwupłaszczowy (szybciej się nagrzewa woda).Jeśli możesz rury rozprowadzające ciepło "piony"wykonaj z calówki-25.Gałązki do grzejników 20.Wprawdzie powiększy to trochę pojemność wody w instalacji ale bezwładność cieplna ma też swoją dobrą stronę-trochę dłużej sie chłodzi.Układ porządnie nagrzany nie potrzebuje tyle ciepła do podtrzymania ciepła w pomieszczeniu.Zawór 4 drogowy stosujemy tylko w zasilaniu pieca automatycznego, gdzie kociołek musi mieć temperaturę ok 60 st C. ze wzgledu na tzw. pocenie się kotła od strony paleniska. W mojej instalacji rolę tego zaworu pełni wymiennik ciepła połączony równolegle do kotła rurką 20(ale za pompą). Przy kociołku który będziesz rozpalał potem będzie sam sobie wygasał i tak w koło macieju zaworek 4 drogowy to tylko zbyteczny luksus.

Przy kociołku automatycznym pomyśl o montażu termostatów przy grzejnikach-WARTO.Całość trochę kosztuje ale potem się zwróci.

Na "powrocie" kotła w mojej kotłowni a przed przyłączem wymiennika jest zawór odcinajacy.Na " zasilaniu" zawór ten jest zamontowany za przyłączem Wymiennika.W przypadku gdyby ktoś "zapomniał"że zaworki muszą być otwarte w trakcie pracy, to pompa będzie podawać ciepła wodę poprzez wymiennik cwu co powinno nie uszkodzić kociołek.W razie konieczności remontu odcinam całą instalacje oraz zgromadzoną w niej wodę od tandemu kociołek-wymiennik.W najniższym miejscu instalacji montujemy zaworek do spustu wody z instalacji-pamiętaj najniższym miejscu.W trakcie gdy instalacja"stoi wody nie wolno spuszczać.Rura pozbawiona wody a pokryta szlamem z kamienia kotłowego łatwiej koroduje!PAMIĘTAJ.

to by było na tyle

opisałem ci moja instalację która pracuje już 16 lat bez żadnego problemu

pozdrawiam

Kazimip

Opublikowano

Witam,dziekuje za odpowiedz.Nie ukrywam ze tlumaczenie "jak krowie na rowie" bardzo mi ulatwia rozwiazanie problemu podlaczenia tego w calosc i znalezienia optymalnego rozwiazania.Wszystkie rady sa zawsze bezcenne :D Pozdrawiam z Wroclawia.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.