Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik do zarządzania mocą fotowoltaniki


Rekomendowane odpowiedzi

7 godzin temu, PioBin napisał:

Mialem na mysli bardziej zaawansowany licznik pomiarowy np. komunikacja po RS232/485 lub impulsowe wyjscie programowalne. Polaczenie go z wlasnym systemem zarzadzania urzadzeniami. Taka informacje moglibysmy pobierac bezposrednio z falownika o ile producent falownika chcialby sie z nami tym podzielic...

@Andrzej_M_ ja rozumiem jakie problemy Cie nurtuja i takie rozwiazania nie sa, nie oszukujmy sie: najlepsze. To jest tylko jakas mozliwosc (o ile zadziala).

@mittek czy spotkales takie rozwiazania w praktyce, jesli tak to w jakich konfiguracjach hardware?

 

Jeżeli chodzi o gotowe rozwiązania to : Falownik StecaGrid i licznik StecaGridSEM,   licznik komunikuje się z falownikiem po RS i ma kilka programowalnych wyjść przekaźnikowych  i to działa fajnie tylko cena nieadekwatna do korzyści z ogrzewania cwu 

Fronius i froniussmartmeter też po RS  lub po SO z jakimś tanim zamiennikiem  lub też wspomniane  Watt routery  gdzie do cwu spokojnie można wykorzystać ten 1-faz. Ale najtańszym rozwiązaniem do omawianych tu celów jest wymieniony już przekaźnik prądowy działający całkowicie poprawnie

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, PioBin napisał:

Ciekawe zabawki. Dwa licznik energii (dazace do 0) wyjscia PWM na grzalki i/lub przekaznikowe do urzadzen innych niz rezystancyjne. OK. Fajne bo programowalne :)


To teraz należało by poświecić chwile czasu i przeliczyć te "20% kosztów" jakie ponosi mikro prosument. 
Moim zdaniem, to wszystko zależy od indywidualnego zużycia energii elektrycznej prosumenta. 

Znalazłem jeszcze w sieci produkt angielskiej firmy Marlec Engineering Co o nazwie handlowej Solar iBoost i  Solar iBoost+.
źródło:
https://www.marlec.co.uk/product/solar-iboost/?v=9b7d173b068d

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Agni napisał:

Należy zadać jeszcze pytanie jak często i jak długo przy instalacji 3.9 moc przekroczy 2000W :) żeby zagrzać bojler.

Odpowiedz jest tutaj:

3 godziny temu, Andrzej_M_ napisał:

to wszystko zależy od indywidualnego zużycia energii elektrycznej prosumenta

+ zalezy od "pogody"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mozna, i to jest rozwiazanie wedlug mnie najlepsze za ktorym obstaje, technicznie tez mozliwe, pozostaje kwestia ceny...

Autor tematu jednak inaczej zdefiniował postawione zadanie, ale po przeczytaniu +/- powyzszych moze zdecyduje sie na inny pomysl.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, PioBin napisał:

Odpowiedz jest tutaj:

+ zalezy od "pogody"

Od pogody to sie zgodzę ale co ma do tego zużycie energii skoro grzałka ma się załączać gdy moc chwilowa przekroczy 2kW? Ja mam większą instalację ale gdybym miał grzać bojler tylko nadwyżką od ponad 2kW to bym sie często raczej nie mył. Wystarczy spojrzeć na wykres dzienny każdej instalacji.

Ludzie często mylą energię z mocą i w tym jest problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem po to mamy instalację on grid aby nie zawracać sobie głowy dodatkowymi sprzętami.

Po to w zasobniku cwu. jest termostat aby po zmianie temperatury o 2-4*C grzałka podgrzała wodę do temperatur zadanej przez powiedzmy 25 minut, a nie dopuszczamy do sytuacji kiedy woda w zasobniku będzie miała 25*C a zadaną temperaturę mamy 50*C wtedy grzałka będzie grzała kilka godzin. I odpowiedzcie sobie na pytanie co jest bardziej ekonomiczne i kiedy mniej prądu zużyjemy.

U mnie dziś do sieci poszło już ze 25kWh ;) Licznik wymieniony 3 tyg temu pobrałem 280kWh wysłałem 223kWh

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.