Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Czyszczenie kotła, tekla


deFuz

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry, czy ktoś z obecnych może się podzielić pomysłem na to jak wyczyścić taki wymiennik z sadzy szklistej ? Jak widać na zdjęciu poniżej, budowa wymiennika nie ułatwia jakiekolwiek drapanie ostrymi narzędziami wewnątrz. Przepalałem ostro drewnem plus sadpal, na rozgrzanym kotle do 70 stopni próbowałem to doczyścić wyciorami, ale efekt marny. Myślałem nad wypaleniem tego palnikiem, czy ktoś miał doświadczenie z wypalaniem sadzy szklistej palnikiem i może się podzielić swoimi doświadczeniami ?? 

kocioł.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź, zamówiłem płyn fauch 300, jednakże mniejsze opakowanie z innej strony, używał ktoś z was tego płynu i może się wypowiedzieć na ten tematu ?? Szczotki nie wchodzą w grę, za krótka, w sensie takim że nie będę w stanie włożyć jej w głąb wymiennika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze można obciąć rączkę i tego czyszczaka użyć jako przedłużenia żeby dosięgnąć w głąb wymiennika :P tylko obawiam się że nawet najmniejsza szczotka czy głowica z podanych na tej stronie https://www.virra.pl/?szczotki-virra,8  może okazać się za duża dla tych przewodów spalinowych, najmniejsza to fi150mm. Dziś zabrałem się za czyszczenie małym palnikiem do lutowania, wygląda to teraz dużo lepiej, aczkolwiek nie udało się też wszędzie dotrzeć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

takim badziewiem to nic nie zrobisz  kup sobie palnik dekarski za 40zł na allegro

to upali smołe 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to, że grzejesz odlew miejscowo i wprowadzasz naprężenia termiczne, które różnią się od naprężeń w czasie normalnego palenia. A współczesne Viadrusy (takie odlewy ma Tekla) nie mają już przedwojennej jakości (gdy były jeszcze robione z żeliwa pierwotnego i miały grubsze ścianki) , więc wszystko może się zdarzyć. Oczywiście rozrzut jakościowy odlewów oznacza, że czyść kocioł może pracować pół wieku, a czyjś pęknie bez powodu po 5. Tak czy inaczej - ja bym nie grzał. Odstawisz kocioł na lato, a smoła sama odpadnie razem z rdzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm no to już za późno bo zagrzałem ale nic się nie stało :P  Rozmawiałem też z instalatorem o palniku do lutowania, że chciałbym to robić bo taki mam, więc uznałem ze  bez sensu kupować dekarski. On twierdził że nie widzi przeszkód i takim do lutowania nie jestem w stanie tam uszkodzić czegokolwiek 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest odwrotnie - przy współczesnych kotłach spaliny na wylocie są kilka stopni cieplejsze od wymiennika, a tutaj pewnie różnica przekracza 100C. Poza tym to lita smoła, a nie sadza. Z jakiegoś powodu powstała, więc jeśli nie usuniesz przyczyny, za 2 dni będzie to samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak tylko że ten kocioł to nie jest klasa 5. Zgodzę się że to smoła, dlatego próbuje coś z tym zrobić, być może zbyt niska temperatura powrotu i kocioł się poci, brak zaworu 4d a przy obecnych temperaturach grzanie na 60 parę stopni powoduje saunę w domu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te wymienilki to masakra.
Nie wiem jak tak V U26, co od teścia przejalem, zrobił 76% na certyfikacji w Zabrzu. Ten facet z Zabrza co mówił że niemożliwy jest zasypowiec 5 klasy, powinien był jeszcze powiedzieć: "no chyba że przy naszych testach".

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, DzonyZerg napisał:

Te wymienilki to masakra.
Nie wiem jak tak V U26, co od teścia przejalem, zrobił 76% na certyfikacji w Zabrzu. Ten facet z Zabrza co mówił że niemożliwy jest zasypowiec 5 klasy, powinien był jeszcze powiedzieć: "no chyba że przy naszych testach".

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka
 

Racja, a czyszczenie tego to totalna porażka ze względu na dostęp i jakiekolwiek manewry

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.