Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Kipi z buforem a wsad kominowy


walek79

Rekomendowane odpowiedzi

Witam forumowiczów,

od stycznia zastanawiam się nad kotłem pelletowym na dotacje, już kilkanaście godzin spędziłem w internecie i trochę jestem głupi.

Wniosek złożony 12.06 jest jeszcze sporo czasu ale do końca wakacji musiałbym się zdecydować.

Budynek kostka z lat 70 o nie regularnym kształcie T, jedna część 2 kondygnacje, druga część 1 kondygnacja podpiwniczona + strych. Okna wymienione. Mur 30 cm cegła pełna. Budynek częściowo ocieplony, ściany 10 cm styr, dach styropapa eps 100 15 cm, strop na ziemi i nad piwnicą 8 cm styro. Została do ocieplenia 2 mniejsze ściany i 1 większa 15 cm z dotacji. Instalacja CO miedziana, grzejniki alu z głowicami zasilane z pionów. Pompa grundfos alpha 2 25-60, zawór 4D 6/4". 154 żebra Fondital Calidor S5, 2 drabinki po 600 W, podłogówki w dwóch łazienkach na RTL. Cwu 300 litrów pionowy z cyrkulacją.

 Informacje z audytu:

Kubatura części ogrzewanej 443,90 m3

Kubatura całkowita 657,70 m3

Powierzchnia ogrzewana 177,6 m2

Pow. zabudowy 138,28 m2

Moc cieplna system grzewczego stan obecny 15,2 kW +0,33 kW CWU, po całkowitym dociepleniu przegród ogrzewanych 11,30 kW + 0,33 kW CWU.

Roczne zapotrzebowanie na ciepło (bez sprawności systemu grzewczego) 99,09 po 65,85 GJ/rok

Roczne obliczeniowe zużycie  energii na ogrzewanie (ze sprawnością systemu grzewaczego) 194,29 po 91,46 GJ/rok

 

 

Audytor stan przed i po wybrał 0,015 mW czyli kocioł 15kW? Obecnie opalam to Warmetem 25 kW zamontowanym przed ociepleniem, zmniejszony ruszt o 2/3 i zdławiona gardziel, wymiennik nie zmniejszony (rzadko czyszczę) . Ostatnia zima ogrzewane 112 m2  58% powierzchni + CWU i spalone 4500 kg eko groszku. Mam nadzieje, że pelletu wyjdzie podobnie.

Propozycji mam kilka ale najpoważniej się zastanawiam nad:

1)BlackStar 16 kW lub 12 boje się tylko jak pójdzie z gorszym pelletem, nie ukrywam, że jak ceny zwariują to może będę szukał oszczędności.

2)BIAWAR Pellux 200 Touch 20 kW (trochę duża moc) lub Biawar Pellux compact 12

3)I z uwagi na możliwość spalania pelletu z nie najwyżej półki jakiś kocioł z REVO Pellasa.

Proszę forumowiczów o pomoc w wybraniu mocy kotła oraz czy brać któryś z 2 pierwszych pozycji czy raczej obrotowy. Ogólnie nie chciałbym spędzać dużo czasu przy regulacji kotła.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do spalania,  celujesz w 4,5 tony pelletu. Teraz ciekawostka,  jeśli kocioł będzie działał ze średnią mocą 7KW (nie 12, nie 16, nie 20) to będziesz miał spalanie dzienne na poziomie 30kg. Teraz to przelicz przez sezon grzewczy i dobrze wybierz kocioł,  z odpowiednią mocą.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki eliks za odpowiedź. Tak myślę 12 kW, powinno dać rady. Jakie masz spalanie przez sezon? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Cześć,

Rozmawiałem dzisiaj z serwisantem Biawara z mojej okolicy o  Biawar Pellux compact 12  i się okazuję, że ten kocioł narazie niema certyfikatu ecodesign. Więc trochę lipa, lista się mocno zawęża.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to bierz Lagunę Edilkamina. Ta ma ekodesin. Ja jestem beneficjentem programu "Czyste powietrze" i wszystko przebiegło pomyślnie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem do producenta, szybko odpowiedzieli "Jesteśmy w trakcie przeprowadzania badań i testów kotła Pellux Compact do certyfikatu Ecodesign, ale konkretne informacje uzyskamy dopiero za około miesiąc. Proszę o ponowny kontakt w tym czasie, najlepiej do odpowiedniego doradcy handlowego w Pana regionie..."

 

@radik81Odnośnie laguny to trochę zbyt drogi dla mnie, nie wiem dokładnie ile ale coś mi się kojarzy pod 20k.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś koło 15000zl. Dokładnie musiał byś zapytać się u źródła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Cześć. Mam zamiar wziąć kocioł combi z kipi niestety firmy jeszcze nie pytałem o temperature spalin.

Sprawność peletu 94%/drewno 93% na którym spaliny maja temperature 130 na mocy nominalnej a przy 50%mocy 110.

Kocioł będzie pracował z buforem więc na pełnej mocy.

Komin 10m, 20x20, cegla. 

Dach będzie ocieplony i dodatkowo na poddaszu nieuzytkowym ocieple komin. 

Póki co bardzo kiszone paliwo, troszkę mokre drewno i często moczony miał a problemów nie ma żadnych. Dopiero gdy cały wkład 58 dm3 mokrego dębu to troszkę pocieklo. 

Myśleć o wkladzie kominowym czy nie? 

Biorę kipi z myślą o tańszym pellecie - to kolejna informacja. Choc jakbym dostał bardzo zły to wrzucę poprostu do komory na drewno zamiast męczyć się z tym na palniku. 

Dzięki i ślę pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla świętego spokoju załóż wkład puki kocioł nie zamontowany , rck również polecam .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Tak informacyjnie, od prawie 3 tygodni jestem nowym użytkownikiem Pelluxa compact 12 kW. Kocioł ok ale sterownik plum mógłby być bardziej intuicyjny, niepotrzebnie jest wymieszany tryb standard i fl. Problem jest też ustawić wydajność podajnika, żeby pokrywał się z econetem. Harmonogramu uruchamiania kotła nie mogę znaleźć, w różnych instrukcjach to jest, również u innych producentów ze sterownikiem ecomax860 p2. 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to @Visitor1230 też powtarza. Kocioł fajny ale sterownikowi trzeba trochę czasu poświęcić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. 

Mam problem z wykładem do komina. 

Kocioł ma grzać peletem dorywczo i może grzać bufor. Komin 21x21 l/10mb Pseudofachowiec powiedział mi że w tym wypadku problem kondensacji jest jeszcze większy niż przy ciągłym muleniu poniżej 20% . Facet ma rację? 

Na mocy nominalnej, przy której kocioł będzie grzal bufor, temperatura spalin nie jest az taka niska. Wspomniany przedstawiciel Zakonu Hydrałljuszy wskazywał że kocioł będzie pracował na zimnym kominie. Ok. Jednak moim zdaniem to co się skropli zostanie szybko odparowane. Więcej mi nie rzekł, niegodzien jestem wiedzy. Dostrzegam tutaj problem ze agresywne związki mogą wsiaknac w tym czasie w komin. Czy czegoś jeszcze nie wiem? Czy tak będzie jak mówi lokalny mistyk?

Tryb palenia drewnem powinien w jakiś sposób dać pewna ochronę w postaci sadzy. 

Powinienem dać wkład czy powinno raczej dać radę bez? 

Dziękuję z góry za pomoc. 

 

W dniu 20.12.2019 o 20:04, walek79 napisał:

Problem jest też ustawić wydajność podajnika, żeby pokrywał się z econetem

Co to znaczy? Bo raczej będę się pakowal w Plum i pelety. Zamiast ecoster wezmę samo econect. Choc to raczej to pod drewno bo pellet długo będzie okazyjnie. Nie działa wszystko to dobrze? Jeszcze nie ogarnąłem kwestii pelletu więc jestem zielony. 

 

Pseudofachowiec powiedział mi że w wypadku bufora problem kondensacji jest jeszcze większy niż przy ciągłym muleniu poniżej 20% mocy znamionowej. Facet ma rację? 

Na mocy nominalnej, przy której kocioł będzie grzal bufor, temperatura spalin nie jest az taka niska. Wspomniany przedstawiciel Zakonu Hydrałljuszy wskazywał że kocioł będzie pracował na zimnym kominie. Ok. Jednak moim zdaniem to co się skropli zostanie szybko odparowane. Więcej mi nie rzekł, niegodzien jestem wiedzy. Dostrzegam tutaj problem ze agresywne związki mogą wsiaknac w tym czasie w komin. Czy czegoś jeszcze nie wiem? Czy tak będzie jak mówi lokalny mistyk?

Tryb palenia drewnem powinien w jakiś sposób dać pewna ochronę w postaci sadzy. 

Nareszcie nie będę zbytnio palił więc czy jest problem? Będzie źle to ewentualnie dam, choc to pewno za kilka lat. Palenie przez wrzesień, trochę w październiku i kwiecień raczej komina nie uszkodzi. Kocioł na tej dalej sprawności na drewnie przy mocy 50%nominalnej ma 110 to pewno będzie tak samo. A na mocy minimalnej ma drewnie będę kopcil przez 3/4 sezonu... 

@robin60nie chce pisać bo na forum napedzam kilka wątków gdzie o nim gadka że aż się boję o jakieś podejrzenia. Na te chwile zagraniczny. Nie znam temperatury spalin, a one bywają różne. Drewno na minimalnej ma 110.

@Kordjano pozniej ciężko założyć? Komin trzeba rozpruwac i kocioł przesuwać?

Kurczę zrobiłem nowy temat o tym samym bo zapomniałem o tym temacie a powiadomień nie dostaje. Trochę mam cyrk a chce to sobie wszystko ogarnąć bo po nowym roku to juz całkiem nie dam rady a na wiosnę chce to wstawić bo z tego co wiem instalatorzy maja wolne terminy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.