Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Który Kocioł Wybrać


Izbus

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Serdecznie.

Czytam od jakiegoś czasu forum, ponieważ jestem zainteresowany kupnem kotła na paliwo stałe.

Chciałbym palić w nim drewno, ponieważ mam go dużo(pozostałości z budowy) oraz węgiel. Mam nowy dom z porothermu 24+12cm styropianu, okna drewniane i dach dobrze ocieplony wełną mineralną. Budynek jest 4ro kondygnacyjny o łącznej powierzchni ok 300m^2 licząc z piwnicą i garażem. w czwartek byłem w jednym z pobliskich sklepów z kotłami i zaproponowali mi takie kotły:

-DEFRO OPTIMA KOMFORT Plus 35 kW

-DEFRO OPTIMA KOMFORT Plus 35 kW Nowa linia

-TAURUS TUR S 35 kW

Który z nich mi proponujecie? Czy ewentualnie poszukać jakiegoś innego. Chciałbym zmieścić się w 5000zł jednak im więcej się zaoszczędzi to więcej będzie można przeznaczyć na coś innego.

Jeszcze pytanie ponieważ w sklepie odradzali kotłów z nadmuchem tylko żeby z urządzeniem które reguluje otwarcie drzwiczki od dołu. Czy moc tego kotła nie jest przesadzona?

Pozdrawiam

 

ps. interesują mnie tylko kotły dolnego spalania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widziałem to oba defro są "uniwersalne" i mają dolne oraz górne spalanie.

Z drewnem to nie jest taki problem ponieważ są to kawałki desek zazwyczaj a jak będzie za duży kawałek to można go jeszcze przyciąć. Odnośnie zębców to odradzali mi tą firmę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy dobrym ociepleniu na pewno tak. Pozostaje jeszcze kwestia użytkowania kotła. Można zastosować mniejszy kocioł i eksploatować go w ruchu ciągłym, lub większy i stosować tzw. przepalanie np. 12 godz grzanie/dobę. Ja mam przy 140 m2 25 Kw i w zimę palę ok. 12 godz ( budynek nieocieplony).

KWKD wg danych producenta ogrzeje powierzchnie od 195 do 340 m2

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przez ostatnie 4 sezony ogrzewam Żubrem z Hajnówki (17KW) ze sterowaniem elektronicznym. ogrzewam ok. 165m2 + boiler 140l (dom nie docieplany 25 letni). Palę wszystkim "eko" i nie mam np. problemu z opadłymi liśćmi z ogrodu lub odpadkami kuchennymi :mellow: . Mój piec ma komorę ok. 60l. więc na noc wkładam prawie pełno drewna a na wierzchu kilka kawałków węgla i spoko. Jedyny problem to to że raz w tygodniu trzeba piec trochę oczyścić bo piec ma bardzo dużą wydajność = niską temperaturę więc osad zbiera. Na wylocie do komina suszy się drewno na podpałkę bo jest ledwo ciepły. Koszt instalacji zwrócił mi się już po pierwszym sezonie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Mój znajomy używa od dłuższego czasu kotła z Hajnówki. Moc 14kW z dmuchawą i sterownikiem, a ogrzewa dom o powierzchni ponad 200m2 + bojler (musi co 2-3 godziny dokładać). Pali drewnem + zimą węgiel. Piec ma ustawiona temp. ok. 40C (czasami mniej w zależności od potrzeb) i nie był nigdy czyszczony :mellow: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na swoim Zębcu na samym drewnie od 5 do 8 godz jeden zasyp, na węglu 24 godz.

Kocioł mam odrobinę za duży, ale nie palę ciągle i dopracowałem się optymalnego użytkowania tego pieca.

W opisanym przez Izbusa przypadku źle dobrano moc kotła. Jest po prostu za mały.

I do tego żadnych wentylatorów, chyba, że do miału.

A ty Drogi Automatyku na jakim kotle hulasz :mellow:

Pozdrawiam palaczy, oczywiście kotłowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł jest ewidentnie za słaby do tej powierzchni i dla tego tak częste dokładanie :mellow: Do spalania drewna to bardzo fajna konstrukcja (duża komora zasypowa i wygodny dostęp do niej) oczywiście mówię o prawidłowo dobranej mocy kotła. Wentylator w tym konkretnym kotle spisuje się bardzo dobrze (szybko osiąga wymaganą temp.) i nie eliminowałbym go pochopnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na swoim Zębcu na samym drewnie od 5 do 8 godz jeden zasyp, na węglu 24 godz.

Kocioł mam odrobinę za duży, ale nie palę ciągle i dopracowałem się optymalnego użytkowania tego pieca.

W opisanym przez Izbusa przypadku źle dobrano moc kotła. Jest po prostu za mały.

I do tego żadnych wentylatorów, chyba, że do miału.

A ty Drogi Automatyku na jakim kotle hulasz :mellow:

Pozdrawiam palaczy, oczywiście kotłowych.

 

Ja mam kochanego kopciucha z 78roku o mocy conajmniej 70kW i 7,5metra powierzchni grzewczej

na drewnie przymrozach ok 10godzin bez przedmuchu tylko dmuchawa na zawołanie ,a w dzien jak warsztat chodzi to tak ze trzy razy trzeba dołozyc ,pieknie chodzi i nie jestem niewolnikiem kotłowni bo do wyboru mam jeszcze eko obok tego i gazowa ktora skutecznie leczy skleroze wrazie nie dopinowania kopciucha

ale zasada jedna im wiekszy tym lepszy niesttety wiekszy to wieksza moc ale i komora zasypowa wiec trzyma dłuzej ale to moje zdanie i moich klientów tu niektorzy twierdza inaczej pozdrawiam palaczy ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.