Hermogenes Opublikowano 11 Grudnia 2019 #26 Opublikowano 11 Grudnia 2019 Może w trakcie procesu produkcji jest odparowana część wody od temperatury powstającej w ww. Pozdrawiam Hermogenes
Gość jacek61 Opublikowano 11 Grudnia 2019 #27 Opublikowano 11 Grudnia 2019 W dniu 9.12.2019 o 17:10, YaroXylen napisał(a): ... Mój syn posiada w firmie piec suszarkę laboratoryjną właśnie do oznaczania wilgotności materiałów roślinnych i proces suszenia próbek drewna trwa kilkanaście godzin w temp.107stopni dlatego aby odparowała woda....ale jest drugi problem gdyż z próbek zaczynają również uwalniać się(parować) terpeny, żywice, etc ... Rozwiń @YaroXylen Moje doświadczenia wywodzą się z włókiennictwa, tam stosowało się temp 105 stopni i najważniejsze suszyło się do stałej masy czyli momentu gdy masa próbki nie zmieniała się przez okres wyznaczony w normie. Aby to ułatwić szalka wagi znajdowała się w suszarce a waga stała na niej. Nawet tak niskie temperatury powodują niekiedy odparowanie lotnych substancji organicznych które nie są wliczane do wilgotności. Tak więc z suszeniem ostrożnie.
YaroXylen Opublikowano 11 Grudnia 2019 #28 Opublikowano 11 Grudnia 2019 Witam. Zgadzam się ...zawsze musi być jakiś kompromis, akurat w laboratorium u syna suszarka stoi na wadze tensometrycznej...troszkę odwrotnie niż piszesz, oczywiście efekt ten podobny, tylko że waga po nagrzaniu o 100st. może troszkę wprowadzać błędy(pomiar wagą tylko w temp 20+- 10stopni) natomiast tu waga jest zimna. W twardych drewnach woda związana odparowuje później stąd107st. a proces przyjęty wystarczający do określenia dziesiętnych części%. I jak najbardziej to co napisałeś o stałej wadze po uzyskaniu temperatury jest prawidłowe. Jest jeszcze suszenie w autoklawach w niewysokich temperaturach50-70stopni....ale to nie jest temat tego wątku. Pozdrawiam Kolegów z forum. YARO
sambor Opublikowano 17 Grudnia 2019 #29 Opublikowano 17 Grudnia 2019 Jestem ciekaw jak u autora tematu skończyła się sprawa wilgotnego pelletu?
budyn18 Opublikowano 3 Stycznia 2020 #30 Opublikowano 3 Stycznia 2020 Pellet może sparowac w worku jak był za szybko zamknięty po produkcji. Ogólnie wchodzi ok. 15% a wychodzi mniej pod dzialaniem temperstury (rozgrzanej matrycy) trociny się rozgrzewają sklejają i woda z nich odparowóje. Jak się je zamknie w foli to wilgoć wróci. Do poprawienia spalania wystarczy dodać troszkę wapna do pelletu. Ja pale peletem z trocinami i jak mam troszkę wilgotne trociny to tak robię i jest git.
gargulec Opublikowano 3 Stycznia 2020 Autor #31 Opublikowano 3 Stycznia 2020 U mnie bez zmian ...Suszę wpuszczając ciepłe powietrze z nad rury grzewczej z kotła , przez spiro i do zasobnika ale bez wiatraka. Kocioł i tak delikatnie zasysa lewe powietrze z zasobnika więc niech zassa te ciepłe i przy okazji choć trochę osuszy pellet. Sprawa ze sprzedawcą niestety nie wyjaśniła się , ciągle czekam na ich odpowiedz co do wilgotności...i pewnie się nie doczekam. Budyn18 mógłbyś coś więcej z tym wapnem ? Ile sypać wapna i trocin na worek 15kg ? A te pózniej wilgotne trociny i wapno ... co z nimi ?Zostają w zasobniku ,czy przyklejają się do pelletu?
budyn18 Opublikowano 3 Stycznia 2020 #32 Opublikowano 3 Stycznia 2020 Ja sypie trociny bo mam i zawsze się trochę peletu zaoszczędzi. Możesz samo wapno dodać do peletu i wymieszać zostawić na chwilę i zobaczyć wilgotność ja sie troszke w peletowanie pobawiłem i przed wsypaniem w peleciarke miezylem wilgotnosc i jak była za duża to dodawałam wapno. Wapno jest tanie ok. 15 zł. worek to się sypie odrobinę tak żeby był biały materiał. Prawdopodobnie pochłania wilgoć i poprawia spalanie. Tylko zauważyłem że o tą ilość dosypana wapna jest więcej popiołu.
gargulec Opublikowano 3 Stycznia 2020 Autor #33 Opublikowano 3 Stycznia 2020 A jak u ciebie z oszczędnością ,wapno poprawia je w jakiś zauważalny sposób ? Trociny nie są czasami za małe aby pociągnął je ślimak?
budyn18 Opublikowano 3 Stycznia 2020 #34 Opublikowano 3 Stycznia 2020 Ślimak wszystko popnie tylko nie większe niż on sam. Pelet jest z trocin tylko zajmuje 1/4 miejsca. Jest tylko problem ze same trociny się zawieszane. Ja dodaję 2 do 1 i mieszam trochę zabawy ale trociny za fri więc jest oki. Oszczędności są takie że ile dodasz kg trocin to tyle peletu jest mniej tylko troszkę trzeba pozmieniac w dawkowaniu wieksze porcje. I nie można dodawać mokrych trocin na dłuższy czas bo pelet się napije od nich wody oczywiście ja dodaję suche. Wszystko trzeba sobie wytestowac samemu jednym się opłaci bo zaoszdzedza parę groszy na tonie jedni stwierdza że gra nie warta świeczki. Zabawy troszkę jest.
eliks Opublikowano 4 Stycznia 2020 #35 Opublikowano 4 Stycznia 2020 Ale ty chyba nie masz kotła na pellet?
budyn18 Opublikowano 4 Stycznia 2020 #36 Opublikowano 4 Stycznia 2020 Nie trzeba mieć kotła na pelet tylko palnik i podajnik. A w palniku też można owsem palić tylko trzeba ruszt zmienić aby miał więcej dziurkę. Nawet można groszkiem palić ale się szybko rosypie bo jest ze słabych materiałów wykonany nie to co retorda.
eliks Opublikowano 4 Stycznia 2020 #37 Opublikowano 4 Stycznia 2020 Dla mnie możesz dosypywać i budyniu, ale spytam inaczej. Czy masz palnik pelletowy w którym palisz trocinami z wapnem?
budyn18 Opublikowano 4 Stycznia 2020 #38 Opublikowano 4 Stycznia 2020 Ja nie pale trocinami z wapna tylko pelet z domieszką trocin ( jak mam) i wapno można tylko dodawać jak jest mokry towar po to żeby troszkę tej wilgoci wyciągnął wapno się nie pali. Samymi trocinami jest masakra zwiesza się musi być dużo większe podawanie i ogromna piwnica na zasobnik. Do produkcji peletu mozna terz dodac wapno jak jest trocina zawilgotna.
budyn18 Opublikowano 4 Stycznia 2020 #40 Opublikowano 4 Stycznia 2020 Tak dokladnie to w palniku rynowym tylko troszke konkretnie wykonanym ale na takiej samej zasadzie jak palnik na pellet. Czyli zbiornik podajnik rura stoker zapalarka i tak zwany palnik rynnowy. Nie bardzo rozumiem o co kaman. Ja nikomu nie każe tak palić tylko tyle że można sobie wapno dodać jak jest materiał wilgotny to polepszy to spalanie.
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.