Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zawór Afriso


xxxkorkixxx1990

Rekomendowane odpowiedzi

Witam  

Posiadam Kocioł Defro oraz mam zamontowany zawór czterodrogowy Afriso. Cały dom podłogówka. Mój problem polega na ustawieniach zaworu w momencie gdy tryb pracy pomp jest ustawiony na priorytety bojlera działa w miarę sprawnie jednak w momencie przejścia na tryb pracy pompy równoległe zawór otwiera się na 120 s potem całkowicie zamyka obieg na podłogówkę. Jestem całkowicie zielona jeśli chodzi o te sprawy. Proszę o pomoc 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może być wiele przyczyn np źle ustawiona temperatura lub za wysoka na powrocie podlogowki. Nie wiem jak masz ustawiony kocioł wrzuć zdjęcia ze sterownika w momencie zamknięcia zaworu.

Wysłane z mojego SM-A705FN przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

a jak masz ustawione sterowanie zaworem ?  U mnie zaworem steruje regulator pokojowy temperatury.
Przy każdym przestawieniu pracy kotła zawór robi test ( całkowite otwarcie ) a potem wraca na wartość temp jaką ma zadaną.
Pamiętaj że do zaworu musi być podłączony czujnik temperatury , najlepiej za wyjściem z zaworu ale przez pompką do obiegu CO. 
Jak nie masz regulatora pokojowego to temperaturę ustawia się przy konfiguracji zaworu. Wtedy piec będzie tak otwierał zawór aby uzyskać ustawioną temperaturę i ta temperaturą idzie w twoim przypadku na podłogówkę.
 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Nie mam sterowników pokojowych. Na zdjeciu zawór jest zamkniety na piecu zaczyna wtedy temperatura rosnąć do przeszło 80 stopni i zalacza sie Alarm termik rozwarty. Niby temperature ma ok ale jest zamkniety na podłogowe. Jeśli potrzeba wiecej zdjęć pocykam. Jesli chodzi o ustawienie zaworu to jest otwarty na IMG_20191221_104401.thumb.jpg.4ce132aaf4894c043af16c086174a487.jpgna 60 % i po czasie sie zamknie jak dam go na 30 % to sie nie zamyka ale na podłogowej jest 50 stopni wtedy ma zadane teraz 35 stopni a i tak sie nie otworzy musze wchodzić w menu zeby go otwierać. 

IMG_20191221_104420.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprawdopodobniej do zamienienia kierunki otwierania zaworu. Sterownik Techa nie ma tej funkcji więc trzeba zamienić miejscami przewody zasilające siłownik zaworu.

U ciebie otwieranie powinno kręcić siłownikiem w lewo a zamykanie w prawo, podejrzewam że jest odwrotnie.

I koniecznie do porządnego ocieplenia miejsce przyłożenia czujnika temperatury zaworu za pompą obiegową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, xxxkorkixxx1990 napisał:

czy lepiej wezwac firme co mi cale ogrzewanie robiła ??

Patrząc jak jest zamontowana dolna pompa, to lepiej ich nie wzywaj. 

Dolna pompa ma być w poziomie, tak jak jest górna. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, xxxkorkixxx1990 napisał:

Właśnie dzwoniłam na infolinie Defro powiedzieli mi to samo jak teraz te kable przemieniać ? Bo w pracy recznej on jak ma sie zamykac to sie otwiera a jak ma sie otwierać to sie zamyka ehh masakra czy lepiej wezwac firme co mi cale ogrzewanie robiła ??

Ogólnie to 2 minuty roboty. Przewód zasilający zawór ma trzy żyły, opisana jako N neutralna ( na 99%niebieski) tej nie ruszasz pozostałe dwa zamieniasz miejscami między sobą, możesz zrobić to w sterowniku (powinno być nawet w nim wszystko ładnie opisane przy zaciskach) lub w siłowniku zaworu jest to bez znaczenia gdzie to zrobisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super że dałaś rade...

Obróć jeszcze tą pompę o której pisał @Trener40 bo w takiej pozycji długo nie popracuje.

Jak wygląda teraz u ciebie temperaturą powrotu i czy masz włączoną ochronę powrotu bo ona może trochę zamieszania wprowadzać jeśli niemasz pompy kotłowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 kg to ok. 120 kW czyli 5 kW/godz.  Dla 150 metrowego nieocieplonego domu i przy temp. zewnętrznej w okolicach 0 C uważam, że to dobry wynik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.