Skocz do zawartości

Arturro

Forumowicz
  • Postów

    20
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Informacje o ogrzewaniu

  • Co ogrzewam?
    Budynek piętrowy z 1998 roku. 210 m2 po podłodze. Podwójna ściana z 6cm styropianu w środku. Na zewnątrz 10cm grafit. Strych nieużytkowy. Lekki strop ocieplany 4cm styropian + 20cm wełny. Dach ocieplony 15 cm wełny. Okna 3 szybowe.
  • Instalacja
    Grzejniki : 180 żeberek G500 F + 2 x podwójna drabinka; Zawór 4d AFRISO 484 + siłownik AFRISO 343; Pompa WILO YONOS PICO 2.0 25/60 CO i 25/40 CWU; Pompa cyrkulacyjna WILO Star-Z NOVA; Sterownik DEFRO SPKG LUX , Internetowy moduł WIFI ST-5060 RS
  • Kocioł
    Defro Komfort EKO lux 20 kw (pracuje na 25% mocy na PID)

O sobie

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Lokalizacja
    Mazowieckie

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

Osiągnięcia Arturro

Ciekawy

Ciekawy (3/14)

  • Pierwszy post
  • Współtwórca
  • Tydzień pierwszy zaliczony
  • Miesiąc później
  • Od roku na pokładzie

Najnowsze odznaki

1

Reputacja

  1. Witam. Ja w zeszłym roku w kwietniu kupiłem tonę Sobianek Gold - przyjechał suchy że aż się pylił. W Grudniu 2019 dokupiłem jeszcze tonę Sobianek LEW - ( to co Gold ), niestety ten już suchy nie był. Kleił się opakowań, trzeba było otwierać i zostawić otwarte worki na 7-10 dni żeby się wysuszył. Natomiast samo spalanie super, zero spieków, popiołu mało - po spaleniu około 300kg Lwa było popiołu tak + / - 10 kg. Bardzo ładnie grzeje. U mnie w okresie zimowym wychodziło średnio 9.2kg na 24h - Mi osobiście pasuje. w tym roku też zamówię.
  2. Witam. Zgodnie z umową podaje jak wyszło u mnie spalanie za ostatnie 12 miesięcy. Ogrzewanie CO i CWU było od połowy kwietnia 2019 do końca maja 2019, potem samo CWU do 10 września. Od 10 września do dziś ogrzewania idzie na CO i CWU . W tym czasie zmieniły się temperatury ogrzewania domu, wcześniej miałem ustawione 21,5°C , w połowie grudnia była zmian na 22,5 °C, po czym na początku stycznia zmiana na 22°C i tak już został do dziś. Od 15 kwietnia 2019 do 16 grudnia 2019 spaliłem 1100 kg groszku, od 16 grudnia do 16 kwietnia 2020 spaliłem następne 1100 kg groszku. Jak łatwo policzyć za ostatnie 4 miesiące średnie dzienne spalanie wyszło na poziomie 9,1 kg. a cały rok wyszło 2200 kg węgla. Powierzchnia do grzania około 210 m2 po podłodze. ( szczegóły domu są w tym temacie ale wcześniej) , tak wiem uzupełnię profil :) Pozdr. Artur.
  3. Sam jestem ciekawy ile wyjdzie, liczę po cichu że się zamknę tak w okolicach 2t na cały rok, ale to by musiały się temperatury utrzymać na takim poziomie co teraz, a jest to mało realne. jak będzie 2,5 też będzie super. Do tej pory od połowy kwietnia ( start pieca ) do teraz spaliłem 1100 kg groszku - różnej maści, najwięcej bo jakieś 600kg golda. Oczywiście dam znać jaki będzie wynik końcowy. Pozdr.
  4. Jest tak jak piszesz, Teraz zawór jest otwarty na 10% , ale jak jesteśmy wszyscy w domu np, w weekend albo cię gotuje to spada na 7-8% otwarcie. Minus tego jest taki że przeważnie wszyscy obecnie najwięcej czasu siedzimy na dole, przykręci się zawór, mniej temp na grzejniki i na górze jest chłodniej niż na dole, więc na górze w pokojach zostawiamy otwarte drzwi i wtedy się wyrównuje. Nie jest to jakaś drastyczna różnica, ale jest to odczuwalne. Na obecną chwilę nie mam pomysłu jak to rozwiązać, będę musiał coś pomyśleć może dać więcej wody na górny obieg, a na kaloryferach ustawić głowice termostatyczne na około 22 i jak się góra nagrzeje to zacznie mi grzać dopiero dół. Coś w ten deseń. Pozdr.
  5. http://cieplowlasciwie.pl/wynik/6lfq Po wpisaniu danych pokazuje coś takiego. 7,4kW – maksymalna potrzebna moc grzewcza W "najmroźniejszy" dzień zimy, tj. przy średniej dobowej -20°C. 3,6kW – przeciętna moc grzewcza Tyle będzie potrzebne w przeciętny dzień zimy, przy średniej dobowej 1,5°C. 34W/m2 wskaźnik zapotrzebowania na moc 15 121kWh = 55GJ całkowite roczne zużycie energii na ogrzewanie Tyle ciepła potrzebuje twój dom na cały sezon grzewczy. 70kWh/m2 rocznie wskaźnik zapotrzebowania na energię Patrząc na te dane to mi na tej stronie pokazuje że spalając węgiel w kotle zasypowym przy obecnym ociepleniu wyjdzie około 3,8 T gdzie przed termomodernizacją za ostatnie lata wychodziło mi 4 do 5 ton . 5 ton to w najgorsze zimy. Pozdr Artur.
  6. w lato do grzania CWU miałem zasypany EKOGROSZEK GOLD SOBIANEK, zresztą jeszcze mi trochę go zostało. To co obecnie podawałem tzn za ostanie dni z grudnia to wyniki na groszku Bartex Silver. To mój pierwszy sezon z piecem na ekogroszek i sprawdzam co się fanie pali a co nie i jak wychodzi finansowo. Przez moment miałem także z 10 worków Sahary no sucha to ona nie była, ale lepsza niż Bartex. Chce jeszcze sprawdzić Ekogroszek KGM 29Mj, ale na pewno kupię raz jeszcze GOLD Sobianek. Pozdr.
  7. Pompka do CWU włącza się tylko w momencie grzania wody - nie działa cały czas - do zmiany w menu serwisowym. Zmienione parametry podtrzymania . Czas podawania 1sek, przerwa 16 minut, czas pracy wentylatora 37 sek, czas przerwy 6 min, siła nadmuchy 45. Może można i lepiej.. Przy takim ustawieniu piec nie wygasił ani razu przez cały okres letni. Obieg wody dla pieca czyli wyście i wejście ( nie wiem jak się to nazywa poprawnie ) ocieplone Thermaflex - otulina ThermaEco 30 mm. Tak samo reszta rur do CWU, ale tam jest już 20mm i 9mm grubość - tyle ile mogłem założyć. Pompa cyrkulacyjna dla CWU - sterowanie ręcznie - przez RZB-01 Exta Free ZAMEL 2 osoby dorosłe, 3 dzieci. .... To w podtrzymaniu, bez zużycia wody ile będzie spalał ? nie wiem, nie sprawdzałem, teraz nie sprawdzę i nie sądzę abym kiedykolwiek to sprawdził. Pozdr. Artur.
  8. Witam. 220 m2 żeby nie było jest po ścianach wewnętrznych , po podłodze będzie jakieś 210 m2. Ogrzewany jest cały dom, wszystkie pomieszczenia, wliczona jest w to także kotłownia która ma około 10m2 - tam temp jest około 25. Podajnik był załadowany rano 12.04, dziś jest 12.16 - czyli po 12 dniach, zapas paliwa pokazuje 39% . Może i są tu jakieś przekłamania, ale nie jest to jakaś kolosalna liczba. Palę na PID, piec na 25% mocy. W lato woda była podgrzewana przez piec szło około 2,5 kg na dobę. Grzanie włączało się 2 czasami 3 razy na dobę - resztę piec chodził na podtrzymaniu. Co do ocieplania, to tak jak pisałem , nowe okna , drzwi - parametry podane. Ściany są podwójne, w środku jest 6 cm styro białego. W tym roku dołożone dodatkowo 10 cm styro grafitowego na zewnątrz, docieplone fundamenty - tam gdzie było to możliwe. Najlepiej jest ocieplone poddasze, bo z tego co wszyscy mówią, zawsze ciepło ucieka do góry. Mam lekki strop, czyli belki a na nich płyta karton-gips. Na tym leży 4cm styropianu + 10 cm wełny ( to co pisałem że było częściowo docieplony), ja dorzuciłem jeszcze 10 cm, miejscami 15 cm. - co daje 4 cm styropian i 20-25 cm wełny. Na dach, pomiędzy krokwie poszło jeszcze 10 cm wełny, przerwa i 5 cm wełny i na to folia paroizolacyjna. - sumarycznie jest 4 cm styro i 35 cm wełny. Jak był kładziony PEX i wycinane kanały to na podłogach był styro biały - 2 x 3 cm , na piętrze też był ale już tylko 3 cm. Ja ten dom kupiłem jakieś 12 lat temu, więc nie wiem jak do końca był on budowany. Ja osobiście, tam gdzie zrywałem posadzkę i lałem od nowa kładłem 8 cm styrodur XPS. Na podłogach są panele 10 mm grubości, pod panelami wygłuszenie - 3 mm XPS plus folia. To w temacie ocieplenia. Mam też inne źródła ogrzewania - w łazienkach jest zamontowane dodatkowo ogrzewanie podłogowe - mata grzewcza 170w/m2 - maty 6 m2 i 7 m2 ( 2 łazienki ) - dodatkowo mata jest pod płytkami w przestrzeni kuchennej 3.5 m2. W podanym okresie maty nie były używane. W łazienkach temp jest taka jak w całym domu ( 21,5 ) i miałbym trudno ją zwiększyć, stąd pomysł mat, dodatkowo fajnie się chodzi po takiej ciepłej podłodze. Nie chcę na siłę nikomu udowadniać że obecnie mam takie spalania przy takiej powierzchni. Po prostu podzieliłem się swoim wynikiem. Patrząc na waszej reakcji wnoszę iż jest ono na bardzo dobry poziomie. Zrzut z emodule.
  9. Witam. To jak podam jak u mnie wychodzi spalenie po remoncie i termomodernizacji. dom około 220m2 , parter plus piętro - strych nieużytkowy . Dom z 1998 roku Lokalizacja - środkowa Polska. W domu wcześniej był piec - Ogniwo Biecz takie z 1999 roku - nie wiem jakiej mocy. Średnio na sezon wychodziło około 4,5 do 5 ton węgla na CO i CWU. W domu duże wahania temperatur, wieczorem 23-24 - rano 19 -18 W tym roku skończyliśmy remont . Wymiana okien na 3 szybowe wszystkie poniżej 0,8 W/(m2*K), Drzwi wejściowe poniżej 0.9 W/(m2*K), ocieplenie stropu i dachu. ( częściowo wcześniej był ocieplony ) Na zewnątrz został położony styropian grafitowy 0,032 10cm , wiem że w ścianach jest jeszcze 6cm białego styro, ściany są podwójne. Ogrzewanie tylko grzejniki aluminiowe, jakieś 170 żeberek + 2 drabinki w łazienkach, wszystko na pex-ie Piec: Defro komfort eko lux 20kw ( teraz już wiem że jest za duży, ale za to ma większy zbiornik na groszek niż te o niższej mocy ) + zawór 4 drogowy z regulatorem + sterownik pokojowy + 2 pompki do CO i CWU Za ostanie 8 dni ( 12.04 - 12-12 ) spalenie jest na poziomie 9kg ekogroszku na dobę dla CO i CWU - ( bojler 140 L - 5 osób ). Październik i listopad - wychodziło około 7k na dobę ( średnio ) W tym momencie palę Bartex Silver 26-28 MJ - mokry że...... trzeba otwierać worki i suszyć :) taki z OBI . Temperatura w domu stała - 21,5 - wahania są na poziomie do 0,5 stopnia i to zawsze w górę, wystarczy że coś się gotuje, albo uruchomi piekarnik. Nie zdarzyło się jeszcze aby temperatura spadła poniżej zadanej. Piec działa bez przerwy od połowy kwietnia 2019, raz tylko się wygasił bo za późno wsypałem groszek i poszła dziura na ślimaku. Zaraz ktoś powie że za to za zainwestowałem w okna, drzwi, ocielenie i piec to bym miał 50-60 ton węgla i że inwestycja się zwróci za 25 lat i powiem że poniekąd ma racje, ale : 1.część okien była do wymiany -wypaczone, spróchniałe. 2. obsługa pieca zajmowała średnio 1h dziennie - piec już miał 20 lat. 3.Te wahania temperatur - przy małych dzieciach to masakra. 3. I tak mieliśmy otynkować dom, więc niekładzenie styropian byłoby zwykła głupotą. 4. Udało się nam dostać dofinansowanie z programu Czyste Powietrze. 5. Brak śmierdzącego dymu. Pozdr. Artur.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.