Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Czy To Dobry Pomysł


Rekomendowane odpowiedzi

witam;

chciałem wybudować prawie pasywny dom /przegrody pasywne tylko kwestia mostków - czyli wykonania tego przez naszych fachowców/ ; ok. 20-25kwh/m2; ogrzewanie byloby niskotemperaturowe /ścienne/; do tego kominek z płaszczem i duży bufor ok. 1000-1500l z podwójna wężownicą i grzałką; drugi bufor to ściany z silikatów /zewn. i wewn./; oczywiście GWC i rekuperacja; pow. użytk. domu 160m2; do pierwszej wężownicy podlączę kominek który wystarczy mi na okres zimowy do CO i CWU; pozostaje kwestia CWU w okresie letnim i wspomaganie w zimowym ----

zastanawiam się nad kolektorami slonecznymi ewentualnie pompą powietrze/woda znalazłem WATERSTAGE Fujitsu 5-6kw; mają niezle parametry i są dosyć ciche /39db - jednostka zewnętrzna/ pracuja niby do -20 /COP wychodzi 2,7 przy -7/+35 / - czyli wspomogly by ogrzewanie także w zimie;

CO BYŚCIE WYBRALI ewentualnie może macie inne pomysły na ogrzewanie /kominek i tak chcę mieć/ ??????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

proponuje tak zrobic

kominek ale taki o lepszejj sprawnosci niz wiekszosc na rynku o sporej mocy min 30kw jesli chodzi o płaszcz wodny ,bufor ale bez węzownic o pojemnosci 1500l i do tego drugi zasobnik z dwoma węzżownicami jedna do piorytetowego grzania cwu a druga do salarów ,solarów bym nie oszczedzał i dam min 5szt zawsze mozna nadmiar energi przezucic do bufora ,co do ogrzewania sciennego to wiedza w montażu jeszcze jest blada i rózne rzeczy sie słyszy wiec proponuje podłogowe rowniez nisko temperaturowe ,jesli chodzi o GWC i rekuperacje to oczywiscie ze robic wymiennik gruntowy i pobierac powietrze z niego na rekuperator nastepnie transportowac do domu w przypadku rekuperatora to nalezałoby jescze zrobic dodatkowa czerpnie w scianie gdzyz w niektórych warunkach temperaturowych zasysanie powietrza z wymiennika gruntowego daje odwroty efekt temperaturowy niz zamiezony i nic wiecej bym juz w systemach nie kombinował bo koszty drastycznie wzrosną a amortyzacja i opłacalnosc spadnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie patrząc od około 1,5 roku na wilgotność w mieszkaniu i na zewnątrz /mam stację pogodową/ zawsze jest problem gdyż ta wilgotność jest za mała i zawsze mniejsza niż na zewnątrz /w tej chwili u mnie pada - na zewn. jest 72% w mieszkaniu 60%/ ; ale to pewnie w dużym stopniu zależy od miejsca w którym się mieszka; nawet mi przez myśl nie przeszło że mogę mieć problem z dużą ilością wilgoci zwlaszcza że będzie mechaniczna wentylacja z GWC który powinien to trochę chyba regulować

AHA myślałem o GWC pod budynkiem /żwirowym/ ; złoże ok. 20-25m3 /przelicznik niby jest 0,1m3/m2 / przepłukanego grubego żwiru a w zasadzie to otoczaków /ok. 3-6cm/ ;

 

proponuje tak zrobic

kominek ale taki o lepszejj sprawnosci niz wiekszosc na rynku o sporej mocy min 30kw jesli chodzi o płaszcz wodny ,bufor ale bez węzownic o pojemnosci 1500l i do tego drugi zasobnik z dwoma węzżownicami jedna do piorytetowego grzania cwu a druga do salarów ,solarów bym nie oszczedzał i dam min 5szt zawsze mozna nadmiar energi przezucic do bufora ,co do ogrzewania sciennego to wiedza w montażu jeszcze jest blada i rózne rzeczy sie słyszy wiec proponuje podłogowe rowniez nisko temperaturowe ,jesli chodzi o GWC i rekuperacje to oczywiscie ze robic wymiennik gruntowy i pobierac powietrze z niego na rekuperator nastepnie transportowac do domu w przypadku rekuperatora to nalezałoby jescze zrobic dodatkowa czerpnie w scianie gdzyz w niektórych warunkach temperaturowych zasysanie powietrza z wymiennika gruntowego daje odwroty efekt temperaturowy niz zamiezony i nic wiecej bym juz w systemach nie kombinował bo koszty drastycznie wzrosną a amortyzacja i opłacalnosc spadnie

 

czemu dwa ?? nie można tego rozwiązać jednym ?? w takim dużym zbiorniku temperatura powinna mieć rozklad warstwowy jezeli wężownica od CWU będzie u góry to powinno być chyba OK; duża moc kominka żeby jednym 'zasypem' obsłużyć te 1500-1800l ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do kominka to po to ma byc duzy zeby nie siedziec przy nim dwa dni zanim sie załaduje bufor ,co do zasobnika biwalentnego i bufora to oczywiscie ma swoje uzasadnienie bo jak sobie wyobrazasz sprawne grzanie niskotemperaturowe w domu niby pasywnym jak cwu potrzebujesz min na poziomie 45st a na podłogówke moze isc nawet 25 st przez co sprawnosc całego układu rosnie ,druga sprawa to święta zasada im prostrze im mniej automatyki tym ekonomiczniejsze i bezawaryjne a w połaczeniu z solarami to bardzo sprytny układ i nprawde jesli ma sie troche wiecej kasy to nawet zastosowanie 5czy wiecej płyt solaru ma swoje uzasadnienie ,co do wilgotnosci w domu jesli chodzi o wilgotnosc to bez wentylacji zawsze bedzie ta wilgotnosc inna niz z wentylacją bo przy wentylacji w okresach gdzie nie bedziemy chłodzic czy tez dogrzewac czyli wiosna /jesien to niestety ale wilgotnosc jest problemem i zawsze jest zblizona do tego co ciągniemy zewnatrz bo niby jak by miało sie wykroplic czy tez odparowac ?

aco do wymienników to z opini kolegów inspektorów w tym zakresie polecają wymienniki oddalone od domu czy to żwirowe , kanałowe ,kamienne,rurowe czy co kto sobie wymysli

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.